
Jak zregenerować organizm po COVID-19?
COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową i aerozolową poprzez rozmawianie, kaszlanie, a nawet oddychanie. Po przedostaniu się przez nos lub usta, wirus przemieszcza się do klatki piersiowej i podrażnia układ oddechowy. Infekcja wpływa na organizm na różne sposoby. Niekiedy do całkowitego wyzdrowienia pacjenci mogą potrzebować podczas rekonwalescencji rehabilitacji po covidowej.
Spis treści
Komplikacje po koronawirusie SARS-CoV-2
Około 80% osób zakażonych ma łagodny lub umiarkowany przebieg choroby COVID-19 i nie potrzebuje leczenia. Natomiast mniej więcej 20% pacjentów ma poważne objawy oraz następstwa po covidzie, które mogą stanowić zagrożenie dla ich życia. Ze względu na skomplikowany przebieg choroby tacy pacjenci wymagają hospitalizacji oraz stałej opieki lekarskiej.
Niektórzy z nich mogą mieć również tzw. długi COVID – gdy objawy koronawirusa utrzymują się od paru tygodni do kilku miesięcy.
Co dzieje się z płucami w momencie zakażenia koronawirusem?
Gry wirus dostanie się do klatki piersiowej, SARS-CoV-2 zaczyna oddziaływać na drogi oddechowe, powodując stan zapalny. Pojawia się suchy, natarczywy kaszel, ucisk w klatce piersiowej oraz silny ból podczas oddychania. Dla niektórych osób (najczęściej pacjentów w wieku starszym oraz z chorobami towarzyszącymi) infekcja stanowi większe zagrożenie. Próbując zwalczyć koronawirusa SARS-CoV-2, tkanka płuc wypełnia się płynem oraz resztkami martwych komórek. Proces ten utrudnia przyswajanie tlenu w organizmie pacjenta i powoduje zapalenie płuc. Niekiedy zapalenie to prowadzi do długotrwałych problemów z oddychaniem oraz duszność po COVID-19.

Rehabilitacja oddechowa po COVID-19
Jako że SARS-CoV-2 jest nowym wirusem z grupy koronawirusów i populacja nie jest na niego odporna, zaleca się, aby lekarze ściśle monitorowali osoby, które przeszły chorobę COVID-19. Każda osoba, która potrzebuje rekonwalescencji oddechowej po zapaleniu płuc, powinna zgłosić się do Ośrodka rehabilitacji po covidowej. Samodzielne wykonywania ćwiczeń bez wstępnej konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.
Celem ćwiczeń oddechowych jest złagodzenie objawów COVID-19, czyli duszności, poczucia lęku i depresji oraz innych powikłań po covidzie. Podczas konsultacji w przychodni lekarz pokaże, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji oraz różnego rodzaju gimnastykę oddechową. Za pomocą indywidualnie dobranej rehabilitacji po koronawirusie można skutecznie poprawić wydolność płuc.
Ćwiczenia oddechowe – fizjoterapia COVID-19
Regeneracja płuc po covid oprócz ćwiczeń z zakresu fizjoterapii obejmuje również poprawną technikę oddychania. Kontrolowane oddychanie pomoże pacjentowi zrelaksować się i odzyskać kontrolę nad oddechem.
Ćwiczenia oddechowe przykłady
- Unoszenie i krążenie barków:
Usiądź wygodnie na krześle, stopy oprzyj o podłogę. Powoli podnoś barki, kierując je w stronę uszu, a następnie opuszczaj z wydechem. Po kilku powtórzeniach wróć do pozycji wyjściowej (ramiona luźno opuszczone wzdłuż tułowia). Następnie powoli zacznij wykonywać koliste ruchy barkami w przód i w tył.
- Skłony w bok:
Stań prosto – ramiona opuszczone wzdłuż tułowia. Naprzemiennie opuszczaj ręce wzdłuż tułowia w kierunku podłogi, wykonując przy tym skłon w bok. Po każdym skłonie wracaj do pozycji wyjściowej i kontynuuj wykonywanie ćwiczenia.
- Marsz w miejscu:
Stań prosto (w razie potrzeby oprzyj się o krzesło lub ścianę) i naprzemiennie unoś kolana, zmieniając wysokość oraz tempo. Ćwiczenie to jest przeznaczone dla osób, które nie mają możliwości wyjścia na spacer lub nie są w stanie przejść dłuższego dystansu.
- Wejście na stopień:
Stań przed stopniem, zacznij wykonywać ćwiczenie powoli, kontrolując oddychanie. Wchodź i schodź ze stopnia. Po 10 powtórzeniach zmień nogę, którą rozpoczynasz ćwiczenie.
Oprócz technik rozgrzewających oraz sprawnościowych istnieją również ćwiczenia wzmacniające i wyciszające, które mogą być równie niezbędne w procesie rekonwalescencji po koronawirusie.
Pamiętaj jednak o tym, żeby kontrolować swoje samopoczucie i oddech. W momencie braku tchu przestań ćwiczyć i odpocznij. Wszystkie techniki oraz ich intensywność powinny być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. Istnieje również szereg przeciwwskazań do ćwiczeń oddechowych przy zapaleniu płuc. Zalecane więc jest skorzystanie z profesjonalnej konsultacji lekarskiej.