Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Zespół i syndrom Otella – objawy, powody i jak postępować

Choroba alkoholowa objawia się w różny sposób. Zależy to od fazy alkoholizmu i długości uzależnienia. Nałóg negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Jednym z następstw jest zespół Otella. To paranoiczne uczcie zazdrości związane z psychozą alkoholową. Objawia się czasem u osób, które wykazują symptomy innych schorzeń natury psychicznej. Symptomy zespołu Otella to przede wszystkim patologiczna i niczym nieuzasadniona zazdrość ze strony partnera lub partnerki. Wszelkie niepewności są spowodowane przez urojenia psychiczne.

Spis treści

Co to jest zespół Otella?

Zespół, czy też syndrom Otella to jeden ze skutków choroby alkoholowej. Według badań chorobliwa zazdrość występuje bawet u 30% alkoholików. Zespół Otella, inaczej obłęd zazdrości często zauważany jest u mężczyzn nadużywających alkoholu, rzadziej u kobiet. Osoby, które borykają się z paranoidalną zazdrością, nie zauważają, że oskarżają partnera o zdradę bezpodstawnie. Starają się udowodnić niewierność za wszelką cenę. Pomocne mogą być przypadkowe notatki, wiadomości tekstowe czy podsłuch. Urojenia są bardzo silne, dlatego chory nie wierzy w zapewnienia bliskiej osoby i doszukuje się dowodów niewierności. Syndrom Otella powoduje, że alkoholik staje się podejrzliwy. Patologiczne uczucie zazdrości często doprowadza do zachowań agresywnych.

Najczęstszym powodem zespołu Otella jest nadużywanie alkoholu. To schorzenie psychiczne może być również wynikiem braku pewności siebie, a także osobowości paranoicznej (chorobliwa podejrzliwość). Przez zespół Otella chory nie radzi sobie z odczuwanymi emocjami, dlatego coraz częściej sięga po alkohol. Syndrom Otella nie tylko pogłębia uzależnienie, ale jest również groźny dla osoby oskarżonej o zdradę.

Zespół Otella objawy:

  • doszukiwanie się dowodów zdrady partnera,
  • oskarżanie partnera o posiadanie licznych kochanków (podejrzany może być każdy, nawet obca osoba),
  • obsesyjne i paranoiczne myślenie o zdradzie ukochanej osoby,
  • agresywne zachowanie w stosunku do partnera i potencjalnych kochanków,
  • nadmierne kontrolowanie oraz prześladowanie bliskiej osoby w poszukiwaniu dowodów zdrady,
  • chęć wykazania potwierdzenia niewierności partnera lub partnerki w każdy możliwy sposób (przeszukiwanie rzeczy, podsłuch, usługi detektywistyczne).

W przypadku zespołu Otella leczenie powinno mieć charakter psychiatryczny. Samo zachowanie trzeźwości nie jest wystarczające. Abstynencja nie sprawi, że osoba uzależniona zapomni o urojonej niewierności bliskiej osoby. Potrzebne jest długotrwałe leczenie i psychoterapia, która może trwać do końca życia. Skutki walki z zespołem Otella zależą od momentu reakcji oraz czasu trwania uzależnienia.

Zespół Otella – jak się bronić przed wystąpieniem syndromu?

Zespół Otella bywa trudny do rozpoznania. W końcu nie każdy objaw zazdrości musi świadczyć o chorobie psychicznej. Dlatego niektóre osoby bagatelizują objawy syndromu Otella i zaczynają żyć w niewidocznej klatce przypisanej niewierności. Partner, którego nie opuszcza obłęd zazdrości, osacza blisko osobę, kontroluje i próbuje za wszelką cenę wykazać niewierność, a tym samym jej zapobiec. W takiej sytuacji partnerka (zespół Otella najczęściej dotyczy mężczyzn) powinna skorzystać z pomocy specjalisty. Tylko trzeźwość i leczenie psychiatryczne mogą zapobiec dalszym dramatom i chorobliwej niepewności. Należy pokonać obie choroby. Psychozy i paranoje nie ustępują, gdy chory staje się abstynentem. Walka z zespołem Otella wymaga dłuższego leczenia oraz pracy ze strony chorego.

Czy zespół Otella jest dziedziczny?

Życie w związku z osobą wykazującą objawy zespołu Otella nie jest łatwe. Zaburzenia psychiczne z czasem niestety się nasilają. Sytuacja kobiety w domu staje się zwykle bardzo trudna. Ofiarami bywają również dzieci, którymi łatwo manipulować i przekonywać do racji chorego na zespół Otella. Dlatego też wśród osób, które miały styczność z syndromem Otella pojawia się pytanie, czy chorobliwa zazdrość może być dziedziczna. Schorzenie to nie jest dziedziczne. Ma charakter nabyty i jest głównie spowodowane przez uzależnienie od alkoholu, czy też innej używki. Niektóre badania wykazują, że dziedziczony może być tylko gen zwiększający predyspozycję do nałogów, które są najczęstszym powodem zespołu Otella.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje