Zawartość alkoholu we krwi a zachowanie. Śmiertelna dawka

Alkohol jest substancja psychoaktywną i silnie trującą. Spożywanie napojów z procentami wpływa na zachowanie, a ich nadmierna ilość może doprowadzić nawet do śmierci. W artykule opisujemy wpływ promili na aktywność człowieka i poruszamy ważny temat dawki śmiertelnej promili.

Spis treści

  Alkohol a zachowanie

  Alkohol zmienia zachowanie każdego człowieka. Jego zawartość w napojach oddziaływuje na mózg, blokując prawidłową pracę ośrodkowego układu nerwowego. Plączący się język czy niezdarne ruchy są skutkiem toksycznego działania alkoholu. Każdy organizm ma inny próg wytrzymałości na alkohol, jednak dzięki badaniom, znany jest uśredniony wpływ alkoholu na zachowanie. 

  W pierwszej fazie upicia obserwuje się wyraźną poprawę nastroju. To ten moment odpowiada za silnie uzależniające właściwości alkoholu. Człowiek osiąga rozluźnienie, dobry humor i otwartość. Niestety często zapomina się o kolejnych fazach upicia, które prezentują się już znacznie gorzej. Należy pamiętać, że alkohol ma również działanie depresyjne. Alkohol a zachowanie człowieka są ze sobą silnie powiązane.

  Zawartość promili objawy

  Spożywanie alkoholu wiąże się z charakterystycznymi objawami zależnymi od fazy upicia. Każda z nich jest niebezpieczna i pozostawia w organizmie człowieka zmiany, które mogą prowadzić do poważnych i nieuleczalnych schorzeń, na przykład poważnych chorób wątroby. Wiele osób zastanawia się również, jaka jest śmiertelna dawka alkoholu.

  Zawartość promili daje określone objawy. Lekki, rozluźniający wpływ alkoholu czuć już na poziomie 0,2 promila we krwi. Od 0,3 do 0,5 promila człowiek odczuwa nieznaczne zaburzenia ruchu i równowagi, zmienia się jego podejście do świata (zmniejszony krytycyzm) i pojawia się euforia.

  Do 0,7 promila odczuwa się nadmierną pobudliwość i gadatliwość, człowiek traci samokontrolę i błędnie ocenia sytuacje (stąd częste konflikty po alkoholu). Na tym etapie następuje również zaburzenia sprawności ruchowej (nieostrożne ruchy, brak koordynacji). Upojenia na poziomie wyższym niż 0,5 promila charakteryzuje się widocznym negatywnym wpływem alkoholu. 

  Zawartość około 1,5 promili daje określone objawy. Na tym etapie zwykle pojawiają się wymioty, które są obroną organizmu przed dalszym upijaniem się. Człowiek traci równowagę, ma problem z przejściem po prostej linii. Jego samopoczucie znacząco się pogarsza, a sprawność intelektualna maleje.

  2 promile we krwi powodują widoczne gołym okiem objawy. Człowiek staje się drażliwy, agresywny i pobudzony seksualnie. To wtedy obserwuje się zachowanie konfliktowe, które mają przyczynę w błędach w logicznym rozumowaniu spowodowanym przez toksyny z alkoholu. Opóźnia się czas reakcji, pojawiają się silne zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Serce zaczyna bić szybciej, a ciśnienie wzrasta. 2 promile we krwi to również częsty początek tzw. “urwanych filmów”.

  Wyraźnym momentem, w którym organizm traci panowanie nad sytuacją jest upicie, w której we krwi znajdują się 3 promile. Objawy upicia na tym poziomie to głównie bełkotanie i senność, która pojawia się w chwili, gdy ciało człowieka przestaje radzić sobie z toksynami alkoholu. Organizm w ten sposób wymusza zaprzestanie picia. Dalsze sięganie po kieliszek wywołuje w konsekwencji utratę przytomności. To ostateczny moment na zaprzestanie picia.

  Śmiertelna dawka promili

  Upicie na poziomie do 4 promili jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu człowieka. Ciśnienie krwi spada, temperatura ciała jest obniżona. W konsekwencji pojawia się śpiączka alkoholowa. Człowiek kontynuujący spożywanie alkoholu naraża swoje życie.

  Dawka śmiertelna promili to powyżej 4 promili we krwi. Na tym etapie następuje zatrzymanie akcji serca i oddychania. Ośrodki oddechowe i naczyniowo-ruchowe mogą zostać porażone przez alkohol. Człowiek zapada w głęboką śpiączkę, a rokowania nie są pozytywne. 

  W niektórych przypadkach osiąga się upicie na znacznie wyższym poziomie, jednak uśredniona dawka śmiertelna to 4,5 promili. Znane są przypadki przeżycia po wypiciu większych dawek. 

  Badania potwierdziły, ile promili to dawka śmiertelna. Nie warto narażać swojego zdrowia, aby sprawdzać ile wynosi odporność własnego organizmu na daną ilość alkoholu. Alkoholizm to choroba potencjalnie śmiertelna, charakteryzująca się postępującym przebiegiem. 

  Walczysz z chorobą alkoholową? Zadzwoń do nas.

  Wiemy, jak Ci pomóc.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje