Trzeźwość – droga od uzależnienia do abstynencji

W przypadku wszystkich dostępnych używek alkohol jest najczęstszym powodem śmierci. W Polsce ok. 800 tysięcy obywateli cierpi z powodu choroby alkoholowej. Alkoholizm może nastąpić szybko, ale proces trzeźwienia wymaga czasu, skupienia i przekonania do zmian. Na czym polega abstynencja, co to jest trzeźwość i jak zachowują się trzeźwi alkoholicy?

Spis treści

  Co to jest trzeźwość?

  Abstynencja dla osoby uzależnionej oznacza czas odstawienia czystego alkoholu i zaprzestanie picia. Trzeźwość natomiast wiąże się dodatkowo z wprowadzeniem zmian w życiu codziennym. Chodzi przede wszystkim o wartości, sposób postrzeganie świata. Nałogowiec uczy się na nowo prawidłowego funkcjonowania, odbudowuje relacje z najbliższymi i stawia sobie nowe cele. Eliminuje również nawyki, które dominowały pod wpływem alkoholu.

  Za najkrótszą definicję trzeźwości uważa się nieustanne poznawanie siebie z jednoczesnym wprowadzaniem zmian.

  Fazy trzeźwości u uzależnionego alkoholika

  Rozpoczęcie trzeźwego życia nie jest łatwe dla nałogowca. Choroba alkoholowa rozwija się szybko i gwałtownie. Wyjście z nałogu wymaga natomiast czasu. To skomplikowany proces, który u każdej osoby przebiega w sposób indywidualny. Można jednak wyróżnić kilka etapów, które się powtarzają.

  lampka mocnego alkoholu na czarnym okrągłym stoliku. W tle mężczyzna w garniturze
  1. Faza odwrotu

  Zwykle trwa ok. 2 tygodni. To okres, gdy nałogowiec odczuwa silne objawy odstawienia alkoholu. Trzeźwienie następuje stopniowo, lecz z powodu głodu alkoholowego i zespołu abstynencyjnego występuje wiele wątpliwości, a samopoczucie nie jest na wysokim poziomie. Ta faza zwykle poprzedza podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii.

  1. Faza miesiąca miodowego

  Samopoczucie zdecydowanie się poprawia. Nałogowiec zaczyna zdawać sobie sprawę z problemu i wierzy w poprawę. Mózg przyzwyczaja się do procesu trzeźwienia. Ten etap bywa niebezpieczny, ponieważ wywołuje zbyt silną pewność siebie oraz powoduje rezygnację z leczenia.

  1. Faza muru

  Samopoczucie jest mniej pozytywne, ponieważ początkowa euforia spada. Nałogowiec jest bardziej świadomy skutków alkoholizmu, co wywołuje negatywne myśli. Ogrom konsekwencji przytłacza. Człowiek zdaje sobie sprawę, jak wiele musi zmienić, aby nastąpiła realna poprawa. Na tym etapie trzeźwienia po wódce lub innym trunku często pojawia się wewnętrzna frustracja i dyskomfort psychiczny, które mijają dzięki kontynuowaniu terapii.

  1. Faza przystosowawcza.

  Jest to czas zmiany stylu życia oraz szukania rozwiązań, które zastąpią alkohol. Nastrój poprawia się. Następuje stabilizacja psychiczna i emocjonalna. Człowiek uczy się planowania swoich działań i wyciąga stale wnioski. Widzi także pozytywne aspekty trzeźwości i skupia się na realizowaniu założonych celów. Życie zaczyna się stabilizować.

  1. Faza rozwiązań

  To dalszy proces poznawania samego siebie. Polega na odbudowaniu wartości, znajdowaniu nowych zainteresować i zawieraniu znajomości. Życie rodzinne, zawodowe i osobiste stabilizuje się, co daje większość motywację do pracy nad sobą.

  Zobacz: Jakie są fazy alkoholizmu?

  Znajomość faz trzeźwienia może wywoływać wewnętrzny spokój. Podczas każde z nich człowiek może jednak przerwać abstynencję i powrócić do nałogu. Proces zmian w pełni zależy od nastawienia danej osoby.

  Jakie elementy alkoholizmu przeszkadzają w abstynencji?

  Trzeźwienie wymaga wprowadzenia znacznych zmian w życiu codziennym. Nowe nawyki powinny skutecznie zastąpić picie i powodować, że powrót do nałogu nie nastąpi. Najtrudniej jest jednak skończyć ze starymi przyzwyczajeniami. Konkretne osoby, miejsca, czy też wspomnienia mogą wywołać głód alkoholowy. Dlatego w początkowej fazie trzeźwienia ważne jest, aby zupełnie odciąć się od przeszłości, ludzi i rzeczy, które mogą spowodować chęć spożycia alkoholu. Najtrudniejszy jest pierwszy rok, jednak walka z chorobą alkoholową trwa tak naprawdę całe życie.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje