Padaczka alkoholowa – jak reagować i leczyć drgawki po alkoholu?

Padaczka alkoholowa to nic innego jak niekontrolowane napady drgawkowe. Występują one u osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu – zwłaszcza w okresie wychodzenia z nałogu, gdzie zespół abstynencyjny jest najbardziej nasilony.

Spis treści

  Padaczka alkoholowa – charakterystyka występowania ataku nawet po piwie?

  Padaczka alkoholowa to przypadłość, z którą mogą borykać się osoby nagminnie spożywające alkohol. Na atak padaczkowy narażony jest każdy nagminnie pijący – nawet, jeśli jest to jedynie piwo. Gdy uzależniony odstawia trunek na dłuższy czas, brak alkoholu zaczyna być silnie odczuwany przez organizm.

  Występuje ona u około 5-25 procent osób mające zaawansowane stadium alkoholizmu. 

  Padaczka po odstawieniu alkoholu – przyczyny

  Padaczka po odstawieniu alkoholu (padaczka alkoholowa) ściśle wiąże się z zespołem odstawiennym, jednak składa się na nią kilka czynników.

  Przeczytaj także: Jak picie alkoholu wpływa na jakość snu?

  Padaczka alkoholowa może również powstać na skutek uszkodzeń w mózgu spowodowanych przez nadmierne spożywanie napojów alkoholowych. Warto również mieć na uwadze, że wystąpienie objawów padaczki alkoholowych zwiększa szansę do wystąpienia kolejnych napadów i ataków padaczkowych w przyszłości – w przypadku kontynuowania spożywania alkoholu.

  Czy wiesz, że:

  • Napady alkoholowe mogą wystąpić w ciągu kilku godzin lub do 72 godzin po zaprzestaniu picia.
  • Badania pokazują, że od 10 do 25 procent nowo zdiagnozowanych przypadków padaczki u dorosłych określa przewlekłe nadużywanie alkoholu jako czynnik ryzyka.
  • Odstawienie alkoholu jest przyczyną około 30 procent osób doświadczających napadów związanych z alkoholem. 

  Padaczka alkoholowa – objawy

  Zarówno w przypadku padaczki spowodowanej przez uzależnienie od alkoholu, jak i każdej innej, jej podstawowymi objawami są niekontrolowane napady drgawek po spożyciu alkoholu. W większości przypadków występuje również utrata przytomności. Zaczynają pojawiać się mimowolne niekontrolowane skurcze w mięśniach w całym cele. Może również dojść do niekontrolowanego wypróżnienia się, a nawet – przegryzienia języka.

  Objawy wystąpienia ataku padaczki alkoholowej podobne są do “klasycznych” napadów epilepsji, jednak w takim wypadku nie są one poprzedzone żadnymi sygnałami ostrzegawczymi:

  • Drżenie kończyn,
  • Napięcie mięśni,
  • Utrata przytomności,
  • Niekontrolowane wypróżnianie się,
  • Zimne poty,
  • Skoki ciśnienia,
  • Przyspieszenie akcji serca.
  Warto również mieć na uwadze, że stan padaczkowy jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

  Jak szybko można zauważyć objawy padaczki alkoholowej?

  Objawy padaczki alkoholowej mogą pojawić się od kilku godzin aż do tygodnia od przerwania spożywania alkoholu, co ściśle związane jest z zespołem odstawiennym. Ryzyko napadów padaczkowych występujących u alkoholików jest aż trzykrotnie większe niż u osób nie mających problemów z alkoholem.

  Dlatego że, kiedy nagle przestajesz pić, twoje ciało wpada w rodzaj szoku i dlatego alkohol i drgawki mają ze sobą związek. Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu, ważne jest, aby podjąć leczenie i zdecydować się na detoksykację i odtrucie z alkoholu pod nadzorem wykwalifikowanych lekarzy, którzy mogą pomóc złagodzić ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

  Istotnym wydaje się również fakt, że pogotowie ratunkowe w większości przypadków nie przewozi chorych do szpitala, gdyż stan po padaczce alkoholowej nie wymaga hospitalizacji. W takim wypadku najważniejsze jest wspieranie w walce z nałogiem alkoholowym.

 • Przedawkowanie alkoholu może również powodować drgawki, chociaż te napady są zwykle wynikiem nieprawidłowości metabolicznych, takich jak niepokojąco niski poziom cukru we krwi.
 • Zatrucie alkoholowe występuje, gdy w krwiobiegu znajduje się tak dużo alkoholu, że części mózgu odpowiedzialne za podstawowe funkcje życiowe (oddychanie, tętno, kontrola temperatury) zaczynają się wyłączać. 

 • Przeczytaj także: Jak szybko pomóc osobie z objawami zatrucia alkoholowego?

  Padaczka alkoholowa – jak zapobiegać?

  Najstarsze medyczne powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest w przypadku padaczki alkoholowej. Osoba uzależniona powinna jak najszybciej rozpocząć walkę z alkoholizmem, by zapobiec zarówno prawdopodobnemu rozwojowi padaczki alkoholowej, jak i wielu innym schorzeniom.

  Gdy zauważymy u siebie objawy uzależnienia, należy jak najszybciej udać się do placówki leczenia uzależnień. Odstawienie alkoholu i oczyszczenie organizmu złagodzi objawy zespołu odstawiennego.

  Czy alkohol lub jego nagłe odstawienie może wywołać napad padaczki?

  Po pierwsze, umiarkowane picie samo w sobie raczej nie wywoła napadu padaczkowego, niezależnie od tego, czy masz padaczkę, czy nie. Mając to na uwadze, jeśli masz epilepsję i przyjmujesz leki, które ją leczą, porozmawiaj ze swoim lekarzem o używaniu alkoholu, ponieważ alkohol i leki przeciwpadaczkowe mogą ze sobą wchodzić w interakcje.

  Jednak odstawienie alkoholu i napady padaczkowe to dwie rzeczy, które mają ze sobą związek. Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu, możesz mieć napad padaczkowy podczas odstawienia lub możesz rozwinąć epilepsję.

  Pierwsza pomoc po pojawieniu się ataków padaczki alkoholowej – Co robić?

  W przypadku wszystkich ataków padaczkowych, pierwsza pomoc wygląda podobnie. Przede wszystkim działaniem priorytetowym jest zapewnienie choremu bezpieczeństwa. Należy zacząć od ochrony głowy pacjenta, gdyż w tym momencie jest ona najbardziej narażona na urazy.

  Co ważne, właściwym postępowaniem jest objęcie głowy dłońmi – a nie podnoszenie jej do góry. Nie zaleca się również podkładanie pod nią poduszek i innych przedmiotów. 

  Drgawki alkoholowe powinny ustąpić po dwóch-trzech minutach. Po ich ustaniu kolejnym krokiem jest ułożenie pacjenta w pozycji bocznej ustalonej. Zapewni mu to największe bezpieczeństwo. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie dojdzie do zakrztuszenia się, czy też zachłyśnięcia. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie podawać pacjentowi nic do jedzenia i picia. 

  Jak leczyć padaczkę alkoholową i pojawiające się drgawki?

  Leczenie padaczki alkoholowej opiera się głównie na gruntownym dogłębnym odtruciu alkoholowym z wszelkich toksyn i metabolitów. Leczenie to oczyszcza organizm i pozwala na przywrócenie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Pozwoli to również na rozpoczęcie walki z uzależnieniem.

  Skorzystaj z oferty naszej kliniki, detoks alkoholowy i kompleksowe odtrucie organizmu z alkoholu przeprowadzamy w naszych oddziałach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje