Jak wyleczyć kaca? Skuteczne metody

Kac, czyli zatrucie organizmu w wyniku spożycia zbyt dużej dawki alkoholu to zjawisko, które pojawia się zwykle, gdy ilość wypitego trunku przekroczy 1,5 g na 1 kg ciała w ciągu 4-6 godzin. Jego objawy zwykle są takie same.

Spis treści

  Towarzyszy nam:

  • ból głowy
  • rozdrażnienie
  • apatia
  • wzmożone uczucie pragnienia
  • mdłości
  • światłowstręt.

  Wszystko to sprawia, że normalne funkcjonowanie jest mocno utrudnione, a nieraz nawet niemożliwe. Objawy kaca mogą trwać nawet kilkanaście godzin i ustąpić dopiero późnym wieczorem lub następnego dnia. Jak poradzić sobie z zatruciem?

  Co jeść na kaca?

  załamany alkoholik trzymający się za głowę

  Poranek na kacu jest niezwykle ciężki i w przypadku silnego zatrucia, możemy nie być w stanie przyjmować jakichkolwiek posiłków, gdyż wszelkie próby zakończą się wymiotami. W takim przypadku należy poczekać do momentu odczucia poprawy, w międzyczasie spożywając jak największe dawki wody.

  woda przelewana z butelki do szklanki

  W procesie leczenia kaca jednymi z największych sprzymierzeńców będą tłuste potrawy. Sprawdzi się chociażby solidna jajecznica na boczku, rosół czy kawałek mięsa. Tłuszcz przyspiesza metabolizowanie alkoholu, dzięki czemu po takim śniadaniu czy obiedzie powinniśmy poczuć poprawę.

  Jeśli na co dzień źle znosimy ciężkostrawne produkty, lepszym rozwiązaniem będzie lekka zupa, przykładowo ogórkowa lub żurek, które nie podrażnią żołądka.

  szklanka z koktajlem witaminowym

  Wodę warto połączyć z wyciśniętym sokiem z cytryny. Cytrusy uzupełnią deficyt witaminy C, do którego doszło w wyniku odwadniającego działania alkoholu i utraty składników mineralnych. Zaleca się także spożywanie innych rodzajów owoców, bowiem zawarta w nich fruktoza przyspieszy metabolizm.

  Polecane są m.in. banany ze względu na sporą zawartość potasu. Utracone witaminy i minerały można uzupełnić także za pomocą napojów takich jak:

  • sok z kiszonej kapusty,
  • kwas buraczany,
  • sok z pomidorów.

  Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego sprawdzi się napar z mięty i rumianku. Tak przygotowane herbaty należy pić przynajmniej dwa razy dziennie.

  Co najlepsze na kaca? Dodatkowe porady

  Jeśli nie możemy pozwolić sobie na całodniowy odpoczynek i wykorzystanie domowych metod leczenia, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych gabinetów oferujących kroplówki witaminowe. Jest to bardzo dobry i jednocześnie szybki sposób na poprawę samopoczucia i regenerację zatrutego organizmu. Kroplówki zapewniają praktycznie bezstratne dostarczenie witamin bezpośrednio do układu krążenia. Dzięki temu są niezwykle efektywnym sposobem na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych.

  Jeśli zatrucie nie jest bardzo duże, warto wybrać się na kilkunastominutowy bieg lub wykonać krótki, ale intensywny trening. Wraz z wysiłkiem, przyspieszymy proces metabolizowania alkoholu. Podczas ćwiczeń należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów.

  szklanka z koktajlem witaminowym

  Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać treningu, warto zdecydować się chociaż na krótki spacer. Zwiększona dawka tlenu osłabi ból głowy i ożywi cały organizm. Z uwagi na fakt, że najszybciej regenerujemy się podczas snu, nie rezygnujmy z drzemek w ciągu dnia. Po każdorazowym przebudzeniu, dolegliwości związane z kacem powinny być mniejsze.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje