pokaż menu

Blog

Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu – nie bój się konfrontacji

W przypadku choroby alkoholowej trudno określić, kiedy należy zacząć się martwić. Nie wiadomo jaka ilość alkoholu świadczy o alkoholizmie. Bardziej niepokojące jest zwiększanie się tolerancji na płyn etylowy. Gdy zauważamy znaczną zmianę pod tym względem u siebie lub bliskie osoby, warto zainterweniować. Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu? Podpowiedzi w artykule. 

Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego chorobie?

Pierwsze symptomy są trudne do wychwycenia, ponieważ początek alkoholizmu często oznacza sporadyczne i okazjonalne picie. Szybko może to jednak przeobrazić się w coś stałego oraz koniecznego do przeżycia. Na reakcje nigdy nie jest zbyt późno, ale we wczesnym stadium można uniknąć wielu chorób spowodowanych przez alkoholizm. Konfrontacja z drugim człowiek w przypadku poważnych spraw często nie bywa łatwa. Dotyczy to szczególnie osób uzależnionych, które nie analizują prawidłowo rzeczywistości i miewają zmienne nastroje.

Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu:

 1. Skończ z wyparciem.

Alkoholizm to choroba i trzeba to zrozumieć. Im szybciej to następuje, tym uzależnienie powoduje mniejsze szkody. Obie strony muszą być tego świadome i pogodzić się z tym. Poczucie wstydu i strachu trudno pokonać, ale zatracanie się w tym jedynie pogłębia problem alkoholowy.

 1. Pozwól zrozumieć.

Nie możesz przekonać alkoholika do leczenia, jeśli sam nie wierzy w jego słuszność. Osoba uzależniona powinna odczuć konsekwencje nadużywania alkoholu. Usprawiedliwianie, szukanie wymówek i winnych danej sytuacji nie spowoduje zmiany na lepsze. Alkoholik musi być w pełni odpowiedzialny za swoje czyny i popełnione błędy.

 1. Nie zaczynaj od krzyku - postaw na spokój.

Przed rozpoczęciem rozmowy z alkoholikiem warto zaplanować jej przebieg i zarys. Gniew, krzyk i wypominanie wywoła jedynie poczucie winy, które skłoni alkoholika do zapicia smutków. Spokojna rozmowa będzie bardziej skuteczna niż atak. Ważna jest mówienie o emocjach. Przekazywanie, co czuło się w momencie, gdy bliska osoba była pod wpływem alkoholu. Nie zapominaj, że musi to być jednak dialog.

 1. Czekaj na trzeźwość.

Wszystkie obietnice, refleksje i postanowienia nie mają sensu, gdy alkoholik jest nietrzeźwy. O większości z nich może nie pamiętać lub w przypływie głodu alkoholowego zrezygnować ze zmian w trosce o swoje samopoczucie.

 1. Skup się na faktach.

Powinno się podawać konkretne sytuacje i porównywać je z przeszłością. Dać do zrozumienia, jak wiele się zmieniło i jakie może to mieć konsekwencje w przyszłości. Warto zwrócić uwagę, co jest krzywdzące dla alkoholika oraz bliskich mu osób.

Źródło:

Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień - alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf

58 votes, average: 4,53 out of 558 votes, average: 4,53 out of 558 votes, average: 4,53 out of 558 votes, average: 4,53 out of 558 votes, average: 4,53 out of 5 (58 votes, average: 4,53 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225