Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu – nie bój się konfrontacji

W przypadku choroby alkoholowej trudno określić, kiedy należy zacząć się martwić. Nie wiadomo jaka ilość alkoholu świadczy o alkoholizmie. Bardziej niepokojące jest zwiększanie się tolerancji na płyn etylowy. Gdy zauważamy znaczną zmianę pod tym względem u siebie lub bliskie osoby, warto zainterweniować. Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu? Podpowiedzi w artykule.

Spis treści

  Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego chorobie?

  Pierwsze symptomy są trudne do wychwycenia, ponieważ początek alkoholizmu często oznacza sporadyczne i okazjonalne picie. Szybko może to jednak przeobrazić się w coś stałego oraz koniecznego do przeżycia. Na reakcje nigdy nie jest zbyt późno, ale we wczesnym stadium można uniknąć wielu chorób spowodowanych przez alkoholizm. Konfrontacja z drugim człowiek w przypadku poważnych spraw często nie bywa łatwa. Dotyczy to szczególnie osób uzależnionych, które nie analizują prawidłowo rzeczywistości i miewają zmienne nastroje.

  Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu:

  1. Skończ z wyparciem.

  Alkoholizm to choroba i trzeba to zrozumieć. Im szybciej to następuje, tym uzależnienie powoduje mniejsze szkody. Obie strony muszą być tego świadome i pogodzić się z tym. Poczucie wstydu i strachu trudno pokonać, ale zatracanie się w tym jedynie pogłębia problem alkoholowy.

  1. Pozwól zrozumieć.

  Nie możesz przekonać alkoholika do leczenia, jeśli sam nie wierzy w jego słuszność. Osoba uzależniona powinna odczuć konsekwencje nadużywania alkoholu. Usprawiedliwianie, szukanie wymówek i winnych danej sytuacji nie spowoduje zmiany na lepsze. Alkoholik musi być w pełni odpowiedzialny za swoje czyny i popełnione błędy.

  1. Nie zaczynaj od krzyku – postaw na spokój.

  Przed rozpoczęciem rozmowy z alkoholikiem warto zaplanować jej przebieg i zarys. Gniew, krzyk i wypominanie wywoła jedynie poczucie winy, które skłoni alkoholika do zapicia smutków. Spokojna rozmowa będzie bardziej skuteczna niż atak. Ważna jest mówienie o emocjach. Przekazywanie, co czuło się w momencie, gdy bliska osoba była pod wpływem alkoholu. Nie zapominaj, że musi to być jednak dialog.

  1. Czekaj na trzeźwość.

  Wszystkie obietnice, refleksje i postanowienia nie mają sensu, gdy alkoholik jest nietrzeźwy. O większości z nich może nie pamiętać lub w przypływie głodu alkoholowego zrezygnować ze zmian w trosce o swoje samopoczucie.

  1. Skup się na faktach.

  Powinno się podawać konkretne sytuacje i porównywać je z przeszłością. Dać do zrozumienia, jak wiele się zmieniło i jakie może to mieć konsekwencje w przyszłości. Warto zwrócić uwagę, co jest krzywdzące dla alkoholika oraz bliskich mu osób.

  Źródło:

  Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje