Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu – nie bój się konfrontacji

W przypadku choroby alkoholowej trudno określić, kiedy należy zacząć się martwić. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu świadczy o alkoholizmie. Bardziej niepokojące jest zwiększanie się tolerancji na płyn etylowy. Gdy zauważamy znaczną zmianę pod tym względem u siebie lub bliskie osoby, warto zainterweniować. Jak rozmawiać z alkoholikiem i go zrozumieć? W artykule podpowiadamy, jak dotrzeć do alkoholika i co zrobić, gdy nie chce się leczyć.

Spis treści

  Jak rozmawiać z alkoholikiem i na niego wpłynąć?

  Pierwsze symptomy są trudne do wychwycenia, ponieważ początek alkoholizmu często oznacza sporadyczne i okazjonalne picie. Szybko może to jednak przeobrazić się w coś stałego oraz koniecznego do przeżycia. Zwykle alkoholik nie widzi problemu. Na reakcje nigdy nie jest zbyt późno, ale we wczesnym stadium można uniknąć wielu chorób spowodowanych przez alkoholizm. Konfrontacja z drugim człowiek w przypadku poważnych spraw często nie bywa łatwa. Dotyczy to szczególnie osób uzależnionych, które nie analizują prawidłowo rzeczywistości i miewają zmienne nastroje. Jak pomóc alkoholikowi który nie chce się leczyć? Na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź, ale warto walczyć o bliską osobę.

  grupa ludzi trzymająca się za ręce

  Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu:

  Nie łatwo jednoznacznie określić, jak wpłynąć na alkoholika i rozmawiać z pijakiem. Specjaliści wymieniają jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc i dodać odwagi.

  1. Skończ z wyparciem.

  Alkoholizm to choroba i trzeba to zrozumieć. Im szybciej to następuje, tym uzależnienie powoduje mniejsze szkody. Obie strony muszą być tego świadome i pogodzić się z tym. Poczucie wstydu i strachu trudno pokonać, ale zatracanie się w tym jedynie pogłębia problem alkoholowy. Rozmowa z alkoholikiem o nałogu to pierwszy krok do zmiany zachowania.

  1. Pozwól zrozumieć, gdy alkoholik nie widzi problemu.

  Nie możesz przekonać alkoholika do leczenia, jeśli sam nie wierzy w jego słuszność. Osoba uzależniona powinna odczuć konsekwencje nadużywania alkoholu. Usprawiedliwianie, szukanie wymówek i winnych danej sytuacji nie spowoduje zmiany na lepsze. Alkoholik musi być w pełni odpowiedzialny za swoje czyny i popełnione błędy.

  1. Nie zaczynaj od krzyku – postaw na spokój.

  Przed rozpoczęciem rozmowy z alkoholikiem warto zaplanować jej przebieg i zarys. Gniew, krzyk i wypominanie wywoła jedynie poczucie winy, które skłoni alkoholika do zapicia smutków. Ważna jest mówienie o emocjach. Przekazywanie, co czuło się w momencie, gdy bliska osoba była pod wpływem alkoholu. Nie zapominaj, że musi to być jednak dialog. Spokojna rozmowa z alkoholikiem będzie bardziej skuteczna niż atak.

  1. Czekaj na trzeźwość.

  Wszystkie obietnice, refleksje i postanowienia nie mają sensu, gdy alkoholik nie widzi problemu i jest nietrzeźwy. O większości z nich może nie pamiętać lub w przypływie głodu alkoholowego zrezygnować ze zmian w trosce o swoje samopoczucie. Rozmowa z alkoholikiem zawsze powinna odbyć się w momencie abstynencji – nawet tej chwilowej.

  1. Skup się na faktach.

  W trakcie rozmowy z pijakiem powinno się podawać konkretne sytuacje i porównywać je z przeszłością. Dać do zrozumienia, jak wiele się zmieniło i jakie może to mieć konsekwencje w przyszłości. Warto zwrócić uwagę, co jest krzywdzące dla alkoholika oraz bliskich mu osób.

  Zrozumieć alkoholika nie jest łatwo, a co dopiero do niego dotrzeć. Warto się nie poddawać i próbować. Osoba uzależniona sama może nie zdać sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Nawet krótka wzmianka o alkoholizmie potrafi wywołać refleksję, która doprowadzi do leczenia.

  Jak pomóc alkoholikowi który nie chce się leczyć?

  Rozmowy z alkoholikami często są odkładane na później z powodu strachu i obawy przed reakcję. Konfrontacja z problemem alkoholowym sprawia wiele trudności, ale nie można się poddawać. Proces ten bywa długi. Pierwsze próby zrozumienia alkoholika mogą wydawać się nawet bezsensowne i bezcelowe. Osoba uzależniona może jednak potrzebować czasu na przemyślenie sytuacji i zrozumienie konsekwencji picia alkoholu. Na forach da się znaleźć wskazówki dotyczące ubezwłasnowolnienia alkoholika, jak i przymusowego leczenia. Warto najpierw dać osobie uzależnionej szanse na dobrowolną zmianę i podjęcie działań ku trzeźwości. Nie ma konkretnej recepty na to, jak dotrzeć do alkoholika, dlatego rozmowa z pijakiem jest specyficzna. Tym bardziej, że jej przebieg często wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym.

  Źródło:

  Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje