Gdzie szukać pomocy dla alkoholika ?

Problem alkoholizmu dotyka wielu osób, każdy jest narażony na wpadnięcie w nałóg. By walka z tą chorobą okazała się skuteczna należy najpierw rozpoznać objawy. Na ich podstawie można określić jak bardzo problem jest poważny. Decyzja o podjęciu leczenia musi być dobrowolna, warto przekonać osobę z problemem, że tylko podając się leczeniu będzie w stanie wrócić do normalnego życia. Jest to bardzo ważne gdyż w trakcie leczenia silna wola ma kluczowe znaczenie.

Spis treści

  zdjęcie tabletek esperalu z napisem obok o jesiennej promocji na zabieg wszywki alkoholowej

  Podjęcie leczenia jest ważne, gdzie, więc można znaleźć pomoc dla alkoholika? W jaki sposób należy rozpocząć leczenie.

  Leczenie alkoholizmu – Sposoby pomocy

   Pierwszym ze sposobów uzyskania pomocy dla alkoholika może być zwrócenie się do grupy Anonimowych Alkoholików. Można tam znaleźć poradę jak zachęcić osobę do przyjścia na spotkanie. Pojawienie się alkoholika na spotkaniu może przynieść wiele korzyści. Spotka tam ludzi z podobnymi problemami, przekona się naocznie, że nie jest jedyny. Dzięki temu, bardzo prawdopodobnie podejmie decyzję o podjęciu leczenia. Wtedy, osoba uzależniona będzie miała wsparcie w innych członkach grupy.

  Zobacz: Jak postępować z alkoholikiem w rodzinie?

  Kolejnym miejscem gdzie można uzyskać pomoc w walce z nałogiem jest gabinet lekarski. Po konsultacji, lekarz może zalecić zastosowanie esperalu. Jest to lek, który powoduje wstręt do spożywania alkoholu poprzez wywoływanie przykrych skutków po jego wypiciu. Działa przez rok, w tym czasie gwarantuje abstynencję. Może to pozwolić na wyjście z nałogu. Jeżeli jednak lekarz uzna, że esperal się nie sprawdzi może zalecić udanie się na terapię.

  Kompleksowa terapia alkoholowa

  W ciężkich przypadkach warto udać się do ośrodka leczenia uzależnień. W takim miejscu można znaleźć kompleksową pomoc. Leczenie rozpoczyna się od detoksykacji często zwanej detoksem. Ma on na celu odtrucie organizmu alkoholika. Usuwa toksyny nagromadzone w wyniku nadużywania alkoholu. Jego zadaniem jest przywrócenie pacjentowi sił witalnych i równowagi wodnoelektrolitowej. Odtruwanie alkoholowe uzupełnia wypłukana z organizmu mikroelementy. Kolejnym ważnym zadaniem detoksu jest złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów zespołu abstynencyjnego. Jest on stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu. Może przybierać różne poziomy nasilenia, od niewielkiego niepokoju z nudnościami, zawrotami i bólami głowy, poprzez zagrażające życiu napady drgawkowe, aż po bardzo niebezpieczne majaczenia alkoholowe. Złagodzenie tego zespołu ułatwia pozostanie w trzeźwości.

  Zaproponuj mu sprawdzenie i przeczytanie naszego artykułu: Jak sprawdzić czy jestem alkoholikiem?

  A może infolinia alkoholowa?

  Kolejnym etapem pomocy w ośrodku leczenia uzależnień jest psychoterapia. Najlepiej, gdy psychoterapia prowadzona jest w warunkach stacjonarnych, lecz istnieje możliwość połączeń telefonicznych w darmowych infoliniach dla alkoholików. Leczenie odbywa się w grupach lub na zasadzie spotkań indywidualnych. Pozwala ona na zrozumienie mechanizmów, jakie kierują alkoholikiem i wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny. Tylko poprzez połączenie tych elementów terapia okaże się skuteczna.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Wyjście z matni

  Alkoholizm jest poważnym problemem i potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Na szczęście jest wiele miejsc gdzie można taką pomoc uzyskać. Ważne jest jednak, aby osoba uzależniona z własnej woli chciała poddać się leczeniu.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje