Ciąg alkoholowy – jak go zakończyć i czym skutkuje?

Choroba alkoholowa jest źródłem wielu niebezpiecznych dla człowieka dolegliwości. Wpływa nie tylko na zdrowie, ale również życie osobiste, pracę oraz wszelkie stosunki i więzi z najbliższymi osobami, głównie rodziną. Sporadyczne spożywanie alkoholu zwykle nie wzbudza podejrzeń, ale nie każdy pamięta, że to także sygnał o zaczynającym się alkoholizmie. Z czasem potrzeba picia staje się koniecznością, która przeistacza się w kilkudniowe, a czasem nawet wielomiesięczne nadużywanie alkoholu. Świadczy to o ciągu alkoholowym. Jak można go przerwać i czym skutkuje cug alkoholowy?

Spis treści

  Co to jest ciąg alkoholowy – zdefiniowanie pojęcia

  Choroba alkoholowa jest trudna w precyzyjnym zdefiniowaniu, ponieważ czynniki, które wpływają na jej rozwój, są zależne od danego człowieka. Szybkość rozwoju alkoholizmu, powody nadużywania trunków, jak i możliwość zaobserwowania jego rozwoju to aspekty, które nie są możliwe do jednoznacznego i ogólnie funkcjonującego określenia. Znane są skutki oraz wpływ uzależnienia na życie, ale w każdym przypadku może to różnie wyglądać. Choroba alkoholowa została podzielona na fazy w 1960 roku. Ukazują one, jak rozwija się alkoholizm.

  Na ich podstawie zauważyć można, że początkowo alkohol pity jest sporadycznie, ale z czasem człowiek przestaje nad tym panować. Potrzeba spożywania płynu etylowego jest na tyle silna, że staje się koniecznością. Trunki pite są nieustannie, aby człowiek nie odczuwał głodu alkoholowego, ani kaca. Może to trwać nawet przez lata. Taki stan nazywany jest ciągiem alkoholowym.

  Ile trwają ciągi alkoholowe?

  Według definicji czas ten musi trwać przez przynajmniej 2 dni, aby mógł być nazywany ciągiem alkoholowym. Jednakże alkoholik nie robi tego na pokaz. Wywołane jest to jedynie przez potrzebę nieustannego picia. Zwykle alkoholicy nie chcą tego przerywać, ponieważ obawiają się złego samopoczucia i możliwych dolegliwości wywołanych przez trzeźwość. Nieprzerwany cug alkoholowy może mieć bardzo złe skutki dla zdrowia.

  Ciąg alkoholowy – skutki

  Choroba alkoholowa zwykle na długi czas powoduje liczne uszkodzenia organizmu, ale jednocześnie wpływa na psychikę. Alkoholicy często nie wiedzą, jak przerwać ten stan, a przede wszystkim boją się także konsekwencji. Objawy kaca są dużo łagodniejsze do zniesienia, jak i zwalczenia. W przypadku ciągu alkoholowego występują także inne zagrożenia niż ból głowy, nudności, drgawki, lęk i niepokój.

  Skorzystaj z oferty naszej kliniki, detoks alkoholowy i odtruwanie organizmu przeprowadzamy w naszych oddziałach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Zagrożenia zdrowotne spowodowane przez trunki i ciąg alkoholowy:

  • uszkodzenie mózgu,
  • dysfunkcje organów wewnętrznych np. wątroby, serca i trzustki,
  • problemy z pamięcią,
  • zmiany w układzie pokarmowym,
  • nieprawidłowości w działaniu układu krążenia,
  • dolegliwości psychiczne: halucynacje, omamy, psychozy.

  Wpływ ciągu alkoholowego na życie codzienne:

  • załamanie kariery zawodowej,
  • pogorszenie kontaktów z bliskimi,
  • osłabienie więzi rodzinnych,
  • zatracenie wartości.

  Stan ciągu alkoholowego można przerwać, dzięki farmakologii. Należy pamiętać, że rodziny nie powinny wspierać osoby uzależnionej w chorobie alkoholowej, ani się do niej dostosowywać. Takie zachowanie z pewnością nie spowoduje, że alkoholik będzie chciał się leczyć i przerwać cug alkoholowy.

  zdjęcie pokazujące od góry 4 pełne kieliszki

  Jak przerwać ciąg alkoholowy?

  Zatrzymanie choroby alkoholowej, a tym samym ciągu alkoholowego w warunkach domowych może być niebezpieczne. Lekarze nie zalecają samodzielnego leczenia i przerwania ciągu alkoholowego. Alkoholizm powoduje szereg schorzeń wewnątrz organizmu, jak i w psychice. Nagłe przerwanie dostarczania alkoholu do krwi powoduje, że człowiek odczuwa symptomy zespołu odstawiennego.

  Jak pomóc alkoholikowi w ciągu?

  Da się tego uniknąć, wykonując odtrucie alkoholowe, które oczyszcza organizm z metabolitów alkoholowych i jednocześnie regeneruje oraz odbudowuje gospodarkę wodną i elektrolitową.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje