Blog

Ciąg alkoholowy – jak go zakończyć i czym skutkuje?

Choroba alkoholowa jest źródłem wielu niebezpiecznych dla człowieka dolegliwości. Wpływa nie tylko na zdrowie, ale również życie osobiste, pracę oraz wszelkie stosunki i więzi z najbliższymi osobami, głównie rodziną. Sporadyczne spożywanie alkoholu zwykle nie wzbudza podejrzeń, ale nie każdy pamięta, że to także sygnał o zaczynającym się alkoholizmie. Z czasem potrzeba picia staje się koniecznością, która przeistacza się w kilkudniowe, a czasem nawet wielomiesięczne nadużywanie alkoholu. Świadczy to o ciągu alkoholowym. Jak można go przerwać i czym skutkuje cug alkoholowy?

Co to jest ciąg alkoholowy - zdefiniowanie pojęcia

Choroba alkoholowa jest trudna w precyzyjnym zdefiniowaniu, ponieważ czynniki, które wpływają na jej rozwój, są zależne od danego człowieka. Szybkość rozwoju alkoholizmu, powody nadużywania trunków, jak i możliwość zaobserwowania jego rozwoju to aspekty, które nie są możliwe do jednoznacznego i ogólnie funkcjonującego określenia. Znane są skutki oraz wpływ uzależnienia na życie, ale w każdym przypadku może to różnie wyglądać. Choroba alkoholowa została podzielona na fazy w 1960 roku. Ukazują one, jak rozwija się alkoholizm. Na ich podstawie zauważyć można, że początkowo alkohol pity jest sporadycznie, ale z czasem człowiek przestaje nad tym panować. Potrzeba spożywania płynu etylowego jest na tyle silna, że staje się koniecznością. Trunki pite są nieustannie, aby człowiek nie odczuwał głodu alkoholowego, ani kaca. Może to trwać nawet przez lata. Taki stan nazywany jest ciągiem alkoholowym. Według definicji czas ten musi trwać przez przynajmniej 2 dni, aby mógł być nazywany cugiem alkoholowym. Jednakże alkoholik nie robi tego na pokaz. Wywołane jest to jedynie przez potrzebę nieustannego picia. Zwykle alkoholicy nie chcą tego przerywać, ponieważ obawiają się złego samopoczucia i możliwych dolegliwości wywołanych przez trzeźwość. 

Ciąg alkoholowy - skutki

Choroba alkoholowa zwykle na długi czas powoduje liczne uszkodzenia organizmu, ale jednocześnie wpływa na psychikę. Alkoholicy często nie wiedzą, jak przerwać ten stan, a przede wszystkim boją się także konsekwencji. Objawy kaca są dużo łagodniejsze do zniesienia, jak i zwalczenia. W przypadku ciągu alkoholowego występują także inne zagrożenia niż ból głowy, nudności, drgawki, lęk i niepokój.

Zagrożenia zdrowotne spowodowane przez trunki i ciąg alkoholowy:

  • uszkodzenie mózgu,
  • dysfunkcje organów wewnętrznych np. wątroby, serca i trzustki,
  • problemy z pamięcią,
  • zmiany w układzie pokarmowym,
  • nieprawidłowości w działaniu układu krążenia,
  • dolegliwości psychiczne: halucynacje, omamy, psychozy.

 Wpływ ciągu alkoholowego na życie codzienne:

  • załamanie kariery zawodowej,
  • pogorszenie kontaktów z bliskimi,
  • osłabienie więzi rodzinnych,
  • zatracenie wartości.

Stan ciągu alkoholowego można przerwać, dzięki farmakologii. Należy pamiętać, że rodziny nie powinny wspierać osoby uzależnionej w chorobie alkoholowej, ani się do niej dostosowywać. Takie zachowanie z pewnością nie spowoduje, że alkoholik będzie chciał się leczyć.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Zatrzymanie choroby alkoholowej, a tym samym ciągu alkoholowego w warunkach domowych może być niebezpieczne. Lekarze nie zalecają samodzielnego leczenia. Alkoholizm powoduje szereg schorzeń wewnątrz organizmu, jak i w psychice. Nagłe przerwanie dostarczania alkoholu do krwi powoduje, że człowiek odczuwa symptomy zespołu odstawiennego. Da się tego uniknąć, wykonując odtrucie alkoholowe, które oczyszcza organizm z metabolitów alkoholowych i jednocześnie regeneruje oraz odbudowuje gospodarkę wodną i elektrolitową.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225