+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Biegunka po alkoholu – objawy

W związku z piciem alkoholu człowiek odczuwa różne konsekwencje fizyczne, a czasem nawet psychiczne. Wszystko zależne jest od stanu upojenia. Inaczej wygląda to podczas kaca oraz ciągu alkoholowego. Jednym z objawów może być biegunka alkoholowa. Czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?

Spis treści

Biegunka po alkoholu – przyczyny

Alkohol zawiera w swoim składzie toksyny, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla organizmu. Biegunka alkoholowa spowodowana jest reakcją organizmu na toksyczne substancje. Płyn etylowy negatywnie wpływa na śluzówkę przewodu pokarmowego. Powoduje, że gromadzące się na ściankach żołądka erytrocyty przestają działać prawidłowo. Przez to węglowodany, białka oraz cukry złożone nie są prawidłowo wchłaniane. Organizm reaguje na ten stan biegunką. Czym dokładnie objawia się biegunka po alkoholu. To czas, kiedy człowiek oddaje stolec przez przynajmniej 3 razy w ciągu doby, a jego konsystencja ma formę płynną. Stan ten zazwyczaj mija po 2 dniach. W przeciwnym razie należy zrezygnować z domowych sposobów leczenia i skontaktować się z lekarzem.

Biegunka alkoholowa – jak leczyć

W przypadku biegunki po alkoholu konieczne jest zrezygnowanie z picia trunków. Tylko w ten sposób organizm może zacząć się regenerować. Konieczne jest nawadnianie i dostarczanie elektrolitów. Można korzystać również z płynów nawadniających i węgla aktywnego (wymaga konsultacji lekarskiej). Zazwyczaj dzięki domowym sposobom biegunka alkoholowa znika po maksymalnie 2 dniach. Płyny powinny być przyjmowane często, ale w małych ilościach. Większość z nich można kupić w aptece bez recepty. Jeśli stan zaczyna się pogarszać, a biegunka po alkoholu nie mija, konieczna jest konsultacja lekarska i nawadnianie dożylne.

Objawy ostrej biegunki po alkoholu:

  • utrata masy ciała powyżej 9%,
  • przyspieszona akcja serca,
  • spadek ciśnienia,
  • skąpomocz,
  • senność,
  • wymioty.

Źródła:

Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, https://contentpro.pl/s/app/webroot/files/orders/alkohol-a-zdrowie-psychiczne-1-22f2.pdf.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje