Biegunka po alkoholu – objawy

W związku z piciem alkoholu człowiek odczuwa różne konsekwencje fizyczne, a czasem nawet psychiczne. Wszystko zależne jest od stanu upojenia. Inaczej wygląda to podczas kaca oraz ciągu alkoholowego. Jednym z objawów odstawienia alkoholu może być biegunka alkoholowa. Czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?

Spis treści

  Biegunka po alkoholu – przyczyny

  Alkohol zawiera w swoim składzie toksyny, które w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla organizmu. Biegunka alkoholowa spowodowana jest reakcją organizmu na toksyczne substancje. Płyn etylowy negatywnie wpływa na śluzówkę przewodu pokarmowego. Powoduje, że gromadzące się na ściankach żołądka erytrocyty przestają działać prawidłowo. Przez to węglowodany, białka oraz cukry złożone nie są prawidłowo wchłaniane. Organizm reaguje na ten stan biegunką. Rozwolnienie po alkoholu jest jednym z objawów odstawienia. Czym dokładnie objawia się biegunka po alkoholu. To czas, kiedy człowiek oddaje stolec przez przynajmniej 3 razy w ciągu doby, a jego konsystencja ma formę płynną. Natężenie bywa różne, co zależy od ilości wypitego alkoholu. Stan ten zazwyczaj mija po 2 dniach. W przeciwnym razie należy zrezygnować z domowych sposobów leczenia i skontaktować się z lekarzem, ponieważ tak częste wypróżnienia skutkują odwodnieniem całego organizmu.

  mężczyzna w garniturze nalewający lampkę wina

  Toksyczne substancje

  Toksyczne substancje, które powstają w procesie metabolizowania alkoholu, to chociażby aldehyd octowy. Znany jest on ze swojej charakterystycznej właściwości przyspieszającej perystaltykę jelit. W praktyce więcej płynów wydalanych z organizmu przekłada się na zwiększoną biegunkę po alkoholu.

  Podrażniony żołądek

  Zwiększona produkcja kwasu w żołądku wpływa na błonę śluzową, powodując rozstrój żołądka. Jednym z jego objawów jest właśnie biegunka alkoholowa.

  Biegunka alkoholowa – jak leczyć

  W przypadku biegunki po alkoholu konieczne jest zrezygnowanie z picia trunków. Tylko w ten sposób organizm może zacząć się regenerować. Konieczne jest nawadnianie i dostarczanie elektrolitów (zobacz: dlaczego uzupełnianie elektrolitów po alkoholu jest ważne). Można korzystać również z płynów nawadniających i węgla aktywnego (wymaga konsultacji lekarskiej). Zazwyczaj dzięki domowym sposobom biegunka alkoholowa znika po maksymalnie 2 dniach. Płyny powinny być przyjmowane często, ale w małych ilościach. Większość z nich można kupić w aptece bez recepty. Jeśli stan zaczyna się pogarszać, a biegunka po alkoholu nie mija, konieczna jest konsultacja lekarska i nawadnianie dożylne. Ostrego rozwolnienia po alkoholu nie wolno bagatelizować.

  Objawy ostrej biegunki po alkoholu:

  • utrata masy ciała powyżej 9%,
  • przyspieszona akcja serca,
  • spadek ciśnienia,
  • skąpomocz,
  • senność,
  • wymioty.

  Choć biegunka powstała na skutek nadmiernego spożycia alkoholu powinna minąć po kilku dniach, istnieją pokarmy, które powinny wpłynąć na zmniejszenie jej objawów.

  • Pokarmy zmniejszające perystaltykę jelit. Zmniejszają również objawy odwodnienia i wspomagają wyleczenie kaca. Są to między innymi jajka, ryż i banany.
  • Płyny lub buliony.
  • Probiotyki, dostępne w różnej formie – naturalnej, jak jogurt czy kefir, lub spreparowanej w postaci preparatów dostępnych w aptece.
  • Leki przeciwbiegunkowe.

  Należy jednocześnie pamiętać o unikaniu pokarmów zwiększających potliwość. Przyczyniają się one do zwiększonego odwodnienia organizmu.

  1. Kofeina.
  2. Produkty zawierające wysoką zawartość tłuszczu.
  3. Produkty zawierające wysoką zawartość błonnika.
  4. Nabiał.

  Źródła:

  Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, https://contentpro.pl/s/app/webroot/files/orders/alkohol-a-zdrowie-psychiczne-1-22f2.pdf.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje