Bezsenność po alkoholu. Jak picie wpływa na jakość snu?

Alkohol często uważany jest jako lekarstwo na bezsenność. Sposób na szybkie i bezproblemowy zaśniecie. W rzeczywistości jednak picie negatywnie wpływa na ilość snu, jak i jego jakość. Zaburzenia zauważalne są nie tylko u alkoholików, ale także osób spożywających trunki sporadycznie. W artykule dowiesz się, co jest powodem bezsenności po alkoholu, jak ją leczyć i czemu trunki nie są zwykle kojarzone z bezsennością.

Spis treści

  Bezsenność po odstawieniu alkoholu – zaburzenia snu

  Zdanie: nie mogę spać po alkoholu, jest rzadko wypowiadane przez tych nieuzależnionych. Dla wielu osób jedno piwo czy lampka wina są pomocne wieczorem. Jeśli chodzi o wpływ alkoholu na sen, zwykle uważa się, że picie wspomaga zaśnięcie. Często zapewnia to szybki sen, ale czy faktycznie jakościowy? Niestety nie. Wbrew pozorom alkohol nie niweluje problemu bezsenności, a ją powoduje.

  Zaburzenia snu po alkoholu a sen alkoholika

  Zaburzenia snu to nie tylko kłopoty z zaśnięciem. Mają także związek z przebudzaniem się w nocy oraz problemem z dalszą regeneracją mózgu. Dodatkowo powodują również wczesne przebudzenia. Picie alkoholu może wywoływać senność, jednakże negatywnie oddziałuje na fazy snu. Przez co umysł nie wypoczywa w odpowiedni sposób, a człowiek w ciągu dnia odczuwa zmęczenie. Nie tylko godziny spędzone w łóżku decydują o samopoczuciu człowieka, ale również przebieg snu. Alkohol skutecznie zaburza jego fazy. Tylko, gdy między nimi jest zachowana równowaga, można mówić o efektywnym odpoczynku.

  Problemy ze snem po alkoholu

  Spożywanie trunków sprawia, że pogłębia się faza NREM (marzenia senne), ale występują zakłócenia w fazie REM (głęboki sen). Po piciu faktycznie śnimy głębiej, ale tylko przez 2-3 godziny. Przez to sen nie jest wystarczająco wartościowy i nie dodaje odpowiedniej ilości energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Bezsenność często powoduje również rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Po alkoholu człowiek szybciej usypia, lecz w rezultacie ta najbardziej wartościowa część snu jest spłycona, co źle wpływa na codzienne działania oraz samopoczucie.

  bezsenność po spożyciu alkoholu
  Problemy ze snem po alkoholu

  Bezsenność po wypiciu alkoholu a uzależnienie

  Chociaż płyn etylowy często jest używany jako rozwiązanie przeciwko bezsenności, to w rzeczywistości tylko senność po alkoholu jest bardziej prawdopodobna. Takie “leczenie” zaburzeń snu może zakończyć się uzależnieniem lub powrotem do nałogu. U 32% osób trzeźwych alkoholików powtarzalna jest bezsenność związana z abstynencją. Niekiedy trawa to nawet przez kilka miesięcy. Tego typu problemy powodują, że człowiek odczuwa chęć do zakończenia czasu abstynencji. Picie alkoholu to jednak zgubne rozwiązanie, ponieważ tylko pozornie poprawia sytuację, a w rzeczywistości negatywnie oddziałuje na sen: jego jakość, jak i długość. Człowiek nie tylko nie jest wypoczęty, ale dodatkowo rozdrażniony i ma problem ze skupieniem. Powrót do nałogu i ponowne przerywanie ciągu alkoholowego wiąże się również z zespołem odstawiennym, który doprowadza głównie do odczuwania objawów obciążających psychikę. Wskutek tego człowiek często wybudza się przedwcześnie, doświadcza halucynacji i nie wypoczywa. Warto także pamiętać, że alkohol w każdej ilości jest niebezpieczny. Nawet niewielkie dawki mogą nie tylko pogłębić bezsenność, ale także wywołać chorobę alkoholową, której skutki wpływają na ogólny komfort życia.

  Jak leczyć bezsenność po alkoholu?

  Badania wykazują, że ok. 25% chorujących na bezsenność decyduje się na leczenie problemów z zaśnięciem za pomocą trunków nisko lub wysokoprocentowych. Alkohol nigdy nie powinien być odpowiedzią na bezsenność, a nawet ją pogłębia! Jak zatem sobie z nią radzić? To zależy od sytuacji danej osoby i odczuwanych objawów. Jeśli mamy na myśli kogoś, kto nie jest uzależniony, najlepiej skorzystać z pomocy lekarza specjalizującego się w zaburzeniach jakości i ilości snu. W przypadku osoby uzależnionej postawą jest terapia alkoholowa.

  Zapoznaj się: Leczenie alkoholizmu w Warszawie, czyli jak wygląda terapia uzależnień w prywatnym ośrodku?

  Jak długo może trwać bezsenność po odstawieniu alkoholu?

  Problemy ze snem mogą trwać od 3 do 21 miesięcy. Dopiero po ok. 5-9 miesiącach nieprzerwanej abstynencji i odstawieniu alkoholu szybkość usypiania oraz wydajność snu powracają do normy. W takiej sytuacji najważniejsze jest pokonanie choroby alkoholowej, a dopiero potem walka z innymi zaburzeniami.

  He S., Brooks A.T., Kampman K.M., Chakravorty S., The Relationship between Alcohol Craving and Insomnia Symptoms in Alcohol-Dependent Individuals, Alcohol Alcohol., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6642449/

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje