Kiedy zgłosić się na detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na dogłębnym oczyszczeniu organizmu człowieka z toksyn, które nagromadziły się podczas długotrwałego spożywania alkoholu. Dodatkowo, zabieg ma na celu uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, co pozwala na szybszą regenerację i umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Najbardziej skuteczną formę odtrucia oferują wyspecjalizowane placówki, w których detoksykacja odbywa się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, z uwzględnieniem stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. W jakich sytuacjach należy zgłosić się na odtruwanie?

Spis treści

  Długotrwały ciąg alkoholowy i chęć jego przerwania

  Ciągi alkoholowe, które trwają przez długi czas uniemożliwiają powrót do normalnego funkcjonowania, bez wystąpienia tzw. objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Osoby, które w nagły sposób przerywają picie, już po kilku godzinach mogą spodziewać się bólów mięśniowych, nudności, rozdrażnienia, przyspieszonej akcji serca, napadów agresji oraz nadpotliwości czy występowania stanów depresyjnych. W wielu przypadkach dolegliwości są na tyle nieprzyjemne, iż alkoholicy ponownie zaczynają pić, aby przerwać złe samopoczucie.

  Jest to błędne koło, z którego trudno wyjść bez pomocy specjalisty. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest detoks alkoholowy, który ma zarówno formę terapii psychicznej, jak i fizycznej. Jest on zalecany również z tego względu, iż stan uzależnionego po odstawieniu alkoholu może być niestabilny, w związku z czym wymaga stałego monitorowania. W skrajnych przypadkach pojawiają się ataki padaczki alkoholowej, depresja poalkoholowa, a nawet próby samobójcze.

  kroplówka zawieszona na statywie
  Miesiąc bez alkoholu? – zobacz co zmienia się w organizmie po 30 dniach

  Chęć rozpoczęcia terapii uzależnień

  Osoby, które chcą rozpocząć walkę z uzależnieniem w wielu przypadkach nie wiedzą od czego zacząć. Samo odstawienie alkoholu to za mało. W tym przypadku kluczowe jest nie tylko fizyczne oczyszczenie organizmu, ale przede wszystkim psychiczna zmiana, którą umożliwia wyłącznie specjalistyczna terapia.

  Przeczytaj także: Jak uzupełnić elektrolity po alkoholu?

  Detoks alkoholowy stanowi więc pierwszy krok na drodze do zwalczenia nałogu. Po odtruciu organizmu i uzupełnieniu niedoborów, alkoholik zyskuje siły, które może wykorzystać na podjęcie kolejnych działań. Usunięcie zalegających toksyn pozwala także na wdrożenie zdrowego stylu życia, zmianę sposobu odżywiania i dotychczasowych nawyków.

  Skorzystaj z oferty naszej kliniki, detoks alkoholowy i kompleksowe odtrucie organizmu z alkoholu przeprowadzamy w naszych oddziałach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Konieczność przymusowego leczenia alkoholika

  Choroba alkoholowa ma destrukcyjny wpływ na rodzinę uzależnionego. Niestety partner lub partnerka alkoholika bardzo często znajduje się w tzw. stanie współuzależnienia, w związku z czym również wymaga pomocy terapeuty. Osoby, które jednak chcą pomóc uzależnionemu, a nie są w stanie samodzielnie przekonać go do rozpoczęcia leczenia, mogą skorzystać z możliwości jakie daje polskie prawo. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje przymusowe leczenie odwykowe jeśli wskutek zachowania i działań alkoholika dochodzi do demoralizacji dzieci, rozkładu życia rodzinnego, łamania prawa lub utraty pracy.

  Przeczytaj także nasz artykuł o tym: Jak zmusić alkoholika do leczenia alkoholizmu?

  Aby skierować chorego na przymusowy detoks i terapię, konieczne jest zebranie dowodów świadczących o szkodliwym wpływie nałogu na otoczenie. Mogą być to np. rachunki ze sklepów monopolowych, opinia psychologa czy notatki policyjne. Dokumenty należy złożyć w odpowiedniej jednostce w gminie. W wielu przypadkach przymusowy detoks jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla chorego, ale również współmałżonka i dzieci, zwłaszcza jeśli wskutek nałogu, chory jest agresywny i nieprzewidywalny.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje