+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Kiedy zgłosić się na detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na dogłębnym oczyszczeniu organizmu człowieka z toksyn, które nagromadziły się podczas długotrwałego spożywania alkoholu. Dodatkowo, zabieg ma na celu uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, co pozwala na szybszą regenerację i umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Najbardziej skuteczną formę odtrucia oferują wyspecjalizowane placówki, w których detoksykacja odbywa się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, z uwzględnieniem stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. W jakich sytuacjach należy zgłosić się na odtruwanie?

Spis treści

  Długotrwały ciąg alkoholowy i chęć jego przerwania

  Ciągi alkoholowe, które trwają przez długi czas uniemożliwiają powrót do normalnego funkcjonowania, bez wystąpienia tzw. objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Osoby, które w nagły sposób przerywają picie, już po kilku godzinach mogą spodziewać się bólów mięśniowych, nudności, rozdrażnienia, przyspieszonej akcji serca, napadów agresji oraz nadpotliwości. W wielu przypadkach dolegliwości są na tyle nieprzyjemne, iż alkoholicy ponownie zaczynają pić, aby przerwać złe samopoczucie. Jest to błędne koło, z którego trudno wyjść bez pomocy specjalisty. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest detoks alkoholowy, który ma zarówno formę terapii psychicznej, jak i fizycznej. Jest on zalecany również z tego względu, iż stan uzależnionego po odstawieniu alkoholu może być niestabilny, w związku z czym wymaga stałego monitorowania. W skrajnych przypadkach pojawia się padaczka, depresja, a nawet próby samobójcze.

  kroplówka zawieszona na statywie
  Miesiąc bez alkoholu? – zobacz co zmienia się w organizmie po 30 dniach

  Chęć rozpoczęcia terapii uzależnień

  Osoby, które chcą rozpocząć walkę z uzależnieniem w wielu przypadkach nie wiedzą od czego zacząć. Samo odstawienie alkoholu to za mało. W tym przypadku kluczowe jest nie tylko fizyczne oczyszczenie organizmu, ale przede wszystkim psychiczna zmiana, którą umożliwia wyłącznie specjalistyczna terapia. Detoks alkoholowy stanowi więc pierwszy krok na drodze do zwalczenia nałogu. Po odtruciu organizmu i uzupełnieniu niedoborów, alkoholik zyskuje siły, które może wykorzystać na podjęcie kolejnych działań. Usunięcie zalegających toksyn pozwala także na wdrożenie zdrowego stylu życia, zmianę sposobu odżywiania i dotychczasowych nawyków.

  Skorzystaj z oferty naszej kliniki, detoks alkoholowy i odtruwanie organizmu przeprowadzamy w naszych oddziałach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Konieczność przymusowego leczenia alkoholika

  Choroba alkoholowa ma destrukcyjny wpływ na rodzinę uzależnionego. Niestety partner lub partnerka alkoholika bardzo często znajduje się w tzw. stanie współuzależnienia, w związku z czym również wymaga pomocy terapeuty. Osoby, które jednak chcą pomóc uzależnionemu, a nie są w stanie samodzielnie przekonać go do rozpoczęcia leczenia, mogą skorzystać z możliwości jakie daje polskie prawo. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje przymusowe leczenie odwykowe jeśli wskutek zachowania i działań alkoholika dochodzi do demoralizacji dzieci, rozkładu życia rodzinnego, łamania prawa lub utraty pracy. Aby skierować chorego na przymusowy detoks i terapię, konieczne jest zebranie dowodów świadczących o szkodliwym wpływie nałogu na otoczenie. Mogą być to np. rachunki ze sklepów monopolowych, opinia psychologa czy notatki policyjne. Dokumenty należy złożyć w odpowiedniej jednostce w gminie. W wielu przypadkach przymusowy detoks jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla chorego, ale również współmałżonka i dzieci, zwłaszcza jeśli wskutek nałogu, chory jest agresywny i nieprzewidywalny.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje