pokaż menu

Blog

Kiedy zgłosić się na detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na dogłębnym oczyszczeniu organizmu człowieka z toksyn, które nagromadziły się podczas długotrwałego spożywania alkoholu. Dodatkowo, zabieg ma na celu uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, co pozwala na szybszą regenerację i umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Najbardziej skuteczną formę odtrucia oferują wyspecjalizowane placówki, w których detoksykacja odbywa się pod okiem wykwalifikowanych specjalistów, z uwzględnieniem stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. W jakich sytuacjach należy zgłosić się na odtruwanie?

 1. Długotrwały ciąg alkoholowy i chęć jego przerwania

Ciągi alkoholowe, które trwają przez długi czas uniemożliwiają powrót do normalnego funkcjonowania, bez wystąpienia tzw. objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Osoby, które w nagły sposób przerywają picie, już po kilku godzinach mogą spodziewać się bólów mięśniowych, nudności, rozdrażnienia, przyspieszonej akcji serca, napadów agresji oraz nadpotliwości. W wielu przypadkach dolegliwości są na tyle nieprzyjemne, iż alkoholicy ponownie zaczynają pić, aby przerwać złe samopoczucie. Jest to błędne koło, z którego trudno wyjść bez pomocy specjalisty. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest detoks alkoholowy, który ma zarówno formę terapii psychicznej, jak i fizycznej. Jest on zalecany również z tego względu, iż stan uzależnionego po odstawieniu alkoholu może być niestabilny, w związku z czym wymaga stałego monitorowania. W skrajnych przypadkach pojawia się padaczka, depresja, a nawet próby samobójcze.

 1. Chęć rozpoczęcia terapii uzależnień

Osoby, które chcą rozpocząć walkę z uzależnieniem w wielu przypadkach nie wiedzą od czego zacząć. Samo odstawienie alkoholu to za mało. W tym przypadku kluczowe jest nie tylko fizyczne oczyszczenie organizmu, ale przede wszystkim psychiczna zmiana, którą umożliwia wyłącznie specjalistyczna terapia. Detoks alkoholowy stanowi więc pierwszy krok na drodze do zwalczenia nałogu. Po odtruciu organizmu i uzupełnieniu niedoborów, alkoholik zyskuje siły, które może wykorzystać na podjęcie kolejnych działań. Usunięcie zalegających toksyn pozwala także na wdrożenie zdrowego stylu życia, zmianę sposobu odżywiania i dotychczasowych nawyków.

 1. Konieczność przymusowego leczenia alkoholika

Choroba alkoholowa ma destrukcyjny wpływ na rodzinę uzależnionego. Niestety partner lub partnerka alkoholika bardzo często znajduje się w tzw. stanie współuzależnienia, w związku z czym również wymaga pomocy terapeuty. Osoby, które jednak chcą pomóc uzależnionemu, a nie są w stanie samodzielnie przekonać go do rozpoczęcia leczenia, mogą skorzystać z możliwości jakie daje polskie prawo. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje przymusowe leczenie odwykowe jeśli wskutek zachowania i działań alkoholika dochodzi do demoralizacji dzieci, rozkładu życia rodzinnego, łamania prawa lub utraty pracy. Aby skierować chorego na przymusowy detoks i terapię, konieczne jest zebranie dowodów świadczących o szkodliwym wpływie nałogu na otoczenie. Mogą być to np. rachunki ze sklepów monopolowych, opinia psychologa czy notatki policyjne. Dokumenty należy złożyć w odpowiedniej jednostce w gminie. W wielu przypadkach przymusowy detoks jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla chorego, ale również współmałżonka i dzieci, zwłaszcza jeśli wskutek nałogu, chory jest agresywny i nieprzewidywalny.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225