pokaż menu

Blog

Jak zmusić alkoholika do leczenia

Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła. Nałóg pozostaje na zawsze, ale rozpoczęcie leczenia odwykowego uczy jak sobie radzić z objawami i następstwami alkoholizmu. Osoby uzależnionej nie da się bezpodstawnie zmusić do leczenia. Sąd może jednak zobowiązać nałogowca do podjęcia leczenia, dzięki ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sprawdź, jakie są dostępne rozwiązania i co zrobić, aby osoba uzależniona nie rezygnowała z trzeźwego życia.

Co robić, gdy alkoholik nie chce się leczyć?

Choroba alkoholowa jest trudna nie tylko do leczenia, ale również zdiagnozowania. Rozwija się w różnym tempie i według określonych faz. Niektórzy alkoholicy piją w ukryciu bądź popadają w ciągi alkoholowe przerywane trzeźwością. Czasem trudno rozpoznać, kto jest alkoholikiem i co zrobić w takiej sytuacji. Nałóg jest najbardziej destrukcyjny dla życia rodzinnego, osobistego oraz zawodowego. Przez osobę uzależnioną jest to trudne do zrozumienia. Zwykle nie dostrzega problemu ani wpływu choroby alkoholowej na otoczenie. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Najczęściej pomaga psycholog i farmakologia, lecz jak przekonać nałogowca do podjęcia leczenia uzależnień?

 1. Nie stosuj gróźb i nie obwiniaj. Twoje argumenty powinny być stanowcze, ale nie oskarżycielskie. Agresja skutkuje wyłącznie złością i wyparciem drugiej strony.
 2. Nie krytykuj, a wspieraj. Oczywiście pomagaj w trakcie terapii i w momencie wprowadzania zmian. Nie umożliwiaj rozwoju uzależnienia!
 3. Postaraj się przedstawić swój punkt widzenia. Zaprezentować zmiany, jakie zaszyły na podstawie porównań przed i w trakcie uzależnienia.
 4. Skorzystaj z pomocy rodziny. Wspólna interwencja i racjonalne argumenty mogą dać do myślenia.
 5. Wykorzystaj moment trzeźwości. Tylko wtedy możesz liczyć na jakiekolwiek zmiany i poważną rozmowę.

Zdarza się, że osoba uzależniona nie chce rozpocząć terapii i rezygnować z picia. W sytuacji, gdy nałóg negatywnie wpływa na bliskich oraz rodzinę, sąd może zobowiązać do wprowadzenia zmian z pomocą ośrodka leczącego z uzależnień.

Jak leczyć alkoholika bez jego zgody?

Dzięki ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku alkoholik może zostać zobowiązany, lecz nie zmuszony do terapii. Wniosek w tej sprawie może złożyć każdy członek rodziny, ale również osoba postronna, która odczuwa skutki choroby alkoholowej. Pierwszym krokiem jest zebranie dowodów i złożenie dokumentu w gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Kiedy przymusowe leczenie alkoholizmu:

 • w momencie rozkładu spokoju rodzinnego,
 • jeśli alkoholik demoralizuje małoletnich,
 • jeżeli nałogowiec nie chce pracować,
 • gdy zakłóca spokój lub porządek publiczny.

Gminna komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych kieruje osobę uzależnioną na badania. Jeśli testy i zebrane dowody wykazują winę ze strony osoby uzależnionej, wtedy sprawa jest kierowana do sądu rejonowego. Wtedy władza sądownicza decyduje o zobowiązaniu danej osoby na leczenie. Terapia może mieć charakter stacjonarny lub nie, a także bezpłatny albo płatny. Czas pobytu w zakładzie lecznictwa odwykowego trwa w zależności od jego celu, a nie może przekroczyć 2 lat od podjęcia decyzji. Postępowanie zawsze odbywa się na obszarze zgodnym z miejscem zameldowania lub przebywania uzależnionej osoby.

Jak leczyć alkoholizm?

Z chorobą alkoholową można sobie radzić przy użyciu różnych sposobów. Coraz bardziej popularne jest łączenie farmakologii wraz z terapią.

 • detoks alkoholowy - odtruwa ciało i umysł z alkoholu; regeneruje i stabilizuje stan zdrowia; uzależnieni w bezpieczny sposób odzyskują trzeźwość.
 • esperal - wszywka alkoholowa jest implantowana pod skórą i wywołuje niechęć do picia przez 8-12 miesięcy; lek klasyfikuje się jako terapię awersyjną.
 • terapia z psychologiem - uczy walki z nałogiem; pozwala znaleźć rozwiązania, które nie wymagają picia alkoholu.

Z alkoholizmem warto walczyć nie tylko ze względu na zdrowie uzależnionej osoby, ale także wpływ choroby na innych. Choroba alkoholowa często kończy się współuzależnieniem i syndromem DDA, co silnie wpływa na życie codzienne.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225