Jak zmusić alkoholika do leczenia

Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła. Nałóg pozostaje na zawsze, ale rozpoczęcie leczenia odwykowego uczy jak sobie radzić z objawami i następstwami alkoholizmu. Osoby uzależnionej nie da się bezpodstawnie zmusić do leczenia. Sąd może jednak zobowiązać nałogowca do podjęcia leczenia, dzięki ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sprawdź, jakie są dostępne rozwiązania i co zrobić, aby osoba uzależniona nie rezygnowała z trzeźwego życia.

Spis treści

  Co robić, gdy alkoholik nie chce się leczyć?

  Choroba alkoholowa jest trudna nie tylko do leczenia, ale również zdiagnozowania. Rozwija się w różnym tempie i według określonych faz. Niektórzy alkoholicy piją w ukryciu bądź popadają w ciągi alkoholowe przerywane trzeźwością. Czasem trudno rozpoznać, kto jest alkoholikiem i co zrobić w takiej sytuacji. Nałóg jest najbardziej destrukcyjny dla życia rodzinnego, osobistego oraz zawodowego. Przez osobę uzależnioną jest to trudne do zrozumienia. Zwykle nie dostrzega problemu ani wpływu choroby alkoholowej na otoczenie. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Najczęściej pomaga psycholog i farmakologia, lecz jak przekonać nałogowca do podjęcia leczenia uzależnień?

  1. Nie stosuj gróźb i nie obwiniaj. Twoje argumenty powinny być stanowcze, ale nie oskarżycielskie. Agresja skutkuje wyłącznie złością i wyparciem drugiej strony.
  2. Nie krytykuj, a wspieraj. Oczywiście pomagaj w trakcie terapii i w momencie wprowadzania zmian. Nie umożliwiaj rozwoju uzależnienia!
  3. Postaraj się przedstawić swój punkt widzenia. Zaprezentować zmiany, jakie zaszyły na podstawie porównań przed i w trakcie uzależnienia.
  4. Skorzystaj z pomocy rodziny. Wspólna interwencja i racjonalne argumenty mogą dać do myślenia.
  5. Wykorzystaj moment trzeźwości. Tylko wtedy możesz liczyć na jakiekolwiek zmiany i poważną rozmowę.

  Zdarza się, że osoba uzależniona nie chce rozpocząć terapii i rezygnować z picia. W sytuacji, gdy nałóg negatywnie wpływa na bliskich oraz rodzinę, sąd może zobowiązać do wprowadzenia zmian z pomocą ośrodka leczącego z uzależnień.

  młotek prawniczy, szklanka alkoholu, kluczyki samochodowe na drewnianej desce

  Jak leczyć alkoholika bez jego zgody?

  Dzięki ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku alkoholik może zostać zobowiązany, lecz nie zmuszony do terapii. Wniosek w tej sprawie może złożyć każdy członek rodziny, ale również osoba postronna, która odczuwa skutki choroby alkoholowej. Pierwszym krokiem jest zebranie dowodów i złożenie dokumentu w gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

  Zobacz: Jak zachowuje się wysokofunkcjonujący alkoholik?

  Kiedy przymusowe leczenie alkoholizmu:

  • w momencie rozkładu spokoju rodzinnego,
  • jeśli alkoholik demoralizuje małoletnich,
  • jeżeli nałogowiec nie chce pracować,
  • gdy zakłóca spokój lub porządek publiczny.

  Gminna komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych kieruje osobę uzależnioną na badania. Jeśli testy i zebrane dowody wykazują winę ze strony osoby uzależnionej, wtedy sprawa jest kierowana do sądu rejonowego. Wtedy władza sądownicza decyduje o zobowiązaniu danej osoby na leczenie. Terapia może mieć charakter stacjonarny lub nie, a także bezpłatny albo płatny. Czas pobytu w zakładzie lecznictwa odwykowego trwa w zależności od jego celu, a nie może przekroczyć 2 lat od podjęcia decyzji. Postępowanie zawsze odbywa się na obszarze zgodnym z miejscem zameldowania lub przebywania uzależnionej osoby.

  Jak leczyć alkoholizm?

  Z chorobą alkoholową można sobie radzić przy użyciu różnych sposobów. Coraz bardziej popularne jest łączenie farmakologii wraz z terapią.

  • detoks alkoholowy – odtruwa ciało i umysł z alkoholu; regeneruje i stabilizuje stan zdrowia; uzależnieni w bezpieczny sposób odzyskują trzeźwość.
  • esperal – wszywka alkoholowa jest implantowana pod skórą i wywołuje niechęć do picia przez 8-12 miesięcy; lek klasyfikuje się jako terapię awersyjną.
  • terapia z psychologiem – uczy walki z nałogiem; pozwala znaleźć rozwiązania, które nie wymagają picia alkoholu.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w
  13 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

   

  Z alkoholizmem warto walczyć nie tylko ze względu na zdrowie uzależnionej osoby, ale także wpływ choroby na innych. Choroba alkoholowa często kończy się współuzależnieniem i syndromem DDA, co silnie wpływa na życie codzienne.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje