Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby i ich sens

Nietrudno zostać alkoholikiem. Przyczyny uzależnienia są różne, ale początek zwykle jest podobny. Alkohol nie jest uważany za coś złego, dlatego jego picie podczas prawie każdego spotkania staje się normalnością. Codzienne, a z czasem niekontrolowane picie potrafi być zgubne. Uzależnienie może dopaść każdego bez względu na płeć, rasę oraz status majątkowy. Czy można wygrać z pokusami? Jak przestać pić alkohol?

Spis treści

  Pamiętaj! Skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga kompleksowego działania!


  TRZY PODSTAWOWE KROKI:

  1. DETOKS ALKOHOLOWY

  2. WSZYWKA ALKOHOLOWA
  3. PSYCHOTERAPIA

  W jaki sposób przestać pić alkohol samemu?

  Powiedzenie STOP uzależnieniu to nic łatwego. Nie jest to związane z siłą charakteru lub samozaparciem. Gen alkoholizmu nie istnieje. Aby faktycznie pokonać chorobę alkoholową, trzeba poradzić sobie z przyczynami, a nie tylko następstwami. W internecie znaleźć można wiele porad, lecz nie będą one skuteczne bez wsparcia psychologicznego lub farmakologicznego.

  Domowe sposoby na alkoholizm:

  • stosowanie ziół,
  • uprawianie sportu,
  • rezygnacja z alkoholowego towarzystwa,
  • znalezienie zajmującego zajęcia,
  • zmiana nawyków,
  • omijanie miejsc przypominających o uzależnieniu.

  Jak oduczyć alkoholika pić?

  Samodzielne metody mogą być potrzebne i pomagać w codziennym trzeźwemu życiu, ale na początku drogi może się to nie udać. Zmiana nawyków oraz znalezienie sposobu na zajęcie sobie czasu, który był przeznaczany wcześniej na picie to ważne aspekty leczenia. Jednakże najpierw trzeba osiągnąć stabilną trzeźwość i nauczyć się, jak radzić sobie z problemami wywołującymi chęć picia. Dopiero wtedy można z pomocą domowych sposób radzić sobie z codziennością i starać się trwać w abstynencji.

  butelki po alkoholu a w tle facet pijący mocny trunek

  Jak przestać pić z dnia na dzień?

  Nie jest to możliwe. Walka z uzależnieniem to praca na całe życie. Choroba alkoholowa może powrócić w każdym momencie i trzeba być na to przygotowanym. Nawet wieloletnia abstynencja, wcześniejsza detoksykacja i wszyty esperal mogą nie być wystarczającą motywacją. Czas leczenia nie jest określony. Powodów choroby alkoholowej może być wiele i to od nich zależy wygląd i przebieg terapii. Nie ma złotego środka.

  Najpierw najważniejsze jest zaakceptowanie, że alkoholizm to choroba przewlekła i jednocześnie śmiertelna, ale da się nad nią zapanować. Trzeba także zrozumieć, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby udało się tego dokonać samemu. Farmakologia, a przede wszystkim terapia alkoholowa to podstawa. Wiedza medyczna oraz obiektywizm lekarzy oraz psychologów pomaga w zrozumieniu samego siebie.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 13 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

   

  Dlaczego warto przestać pić alkohol?

  Alkohol wyniszcza nie tylko osobę uzależnioną. Wpływa również na domowników, życie towarzyskie oraz pracę zawodową. Wiele relacji międzyludzkich ulega wtedy znacznemu osłabieniu lub absolutnej dewastacji. Kwestie zarobkowe stają się obowiązkiem jednej osoby. Odbudowa życia codziennego oraz rodzinnego wymaga dużej ilości pracy oraz starań. Płyn etylowy wpływa negatywnie na mózg oraz inne narządy wewnętrzne. Kieliszek wódki, który przekracza dzienną dozwoloną ilość, skraca życie o 15 minut.

  Lata picia alkoholu mogą znacznie zredukować ilość przeżytych chwil. Chociaż początkowo wydaje się, że alkohol daje pewność siebie, rozluźnia i sprawia, że codzienność staje się łatwiejsza, to tak naprawdę jest odwrotnie. Trunki oraz inne używki nie są odpowiednim sposobem na rozwiązywanie trudnych sytuacji. Uzależnienie to kolejny problem, na który nieświadomie się godzimy. Warto zawalczyć o siebie i trzeźwą przyszłość.

  Zobacz: Trzeźwość po odstawieniu alkoholu – fazy

  Trzeba jednak poradzić sobie z przeszłością. Zaakceptować chorobę alkoholową, ale nie da się jej kontrolować. Trwanie w nałogu to najgorsza z możliwych opcji, ale zawsze można to zmienić.

  Źródła: Trzeźwienie po alkoholu

  Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf

  Ewing J.A., Detecting Alcoholism. The CAGE Questionnaire, https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/394693.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje