Delirium alkoholowe – jak długo trwa i co robić?

Zespół majaczeniowy, delirium czy też biała gorączka to nie zaburzenie, które można nazwać samoistną chorobą psychiczną. Daje o sobie znać jedynie w sytuacji, gdy występują inne schorzenia somatyczne, zostają odstawione leki psychoaktywne lub dojdzie do zatrucia tego typu substancjami oraz w sytuacjach przerwania ciągu alkoholowego i nadużywania alkoholu. Majaczenia nie należy lekceważyć, ponieważ ten zbiór zaburzeń świadomości powoduje niekiedy śmierć i jest niezwykle groźny dla człowieka. Kiedy dokładnie występuje, jak się objawia i czy da się wyleczyć delirium alkoholowe?

Delirium (delirium tremens, majaczenie alkoholowe, biała gorączka alkoholowa) to zaburzenia świadomości towarzyszące nagłemu odstawieniu alkoholu. Kiedy możemy mówić o delirium tremens? Jakie są objawy delirium alkoholowego i jak sobie z nimi radzić?

Wpływ długotrwałego nadużywania alkoholu na funkcjonowanie mózgu

Już ponad 37% osób uzależnionych od alkoholu osób cierpi z powodu dotkliwych zaburzeń psychicznych, do których zalicza się nie tylko depresję czy stany lękowe, ale także zaburzenia spowodowane uszkodzeniami mózgu. Alkohol jest toksyczny nie tylko dla wątroby czy trzustki, ma również ogromny wpływ na prawidłowe działanie mózgu i całego układu nerwowego. Jego długotrwałe i nadmierne nadużywanie prowadzi do nieodwracalnych zmian neurologicznych. Zaburzenia te postępują także na skutek niedoborów ważnych składników odżywczych, które zostały wypłukane przez alkohol.

Przeczytaj także: Czym jest polineuropatia alkoholowa?

Czym jest majaczenie alkoholowe?

Delirium alkoholowe to stan, który charakteryzuje się nagłymi zmianami stanu umysłowego. To najcięższy rodzaj zespołu odstawiennego. Do majaczenia alkoholowego dochodzi na skutek nagłego odstawienia alkoholu, czyli przerwania tzw. ciągu alkoholowego.

Przewlekłe nadużywanie alkoholu sprawia, że organizm szybko przyzwyczaja się do jego obecności w organizmie. Nagłe odstawienie alkoholu prowadzi do dysregulacji w układzie nerwowym. To z kolei przyczynia się do rozwoju białej gorączki.

„Delirka alkoholowa” – kto jest narażony?

Delirium następuje na skutek odstawienia alkoholu przez alkoholika po kilkudniowym byciu w stanie upojenia alkoholowego. Badania pokazują, że majaczenie alkoholowe nie następuje u wszystkich osób, które zmagają się z chorobą alkoholową. Szacuje się, że biała gorączka pojawia się 20% osób nadużywających alkohol.

Majaczenie alkoholowe pojawia się po co najmniej kilkuletnim nadużywaniu alkoholu i najczęściej występuje u osób powyżej dwudziestego piątego roku życia. Ta postać zespołu odstawiennego zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Kto w szczególności jest narażony na wystąpienie delirki alkoholowej?

  • osoby uzależnione, które w ostatnim czasie całkowicie zrezygnowały z picia alkoholu,
  • osoby, które doświadczyły już delirium tremens,
  • osoby z poważnymi chorobami ogólnoustrojowymi.
gorączka po alkoholu
Główną przyczyną występowania delirium alkoholowego jest odstawienie alkoholu.

Delirium tremens – objawy

Delirium alkoholowe (delirium tremens) dotyczy osób uzależnionych od alkoholu, które podjęły walkę z chorobą alkoholową. Objawy, które towarzyszą delirium to przede wszystkim stan zaburzeń świadomości oraz zaburzenia orientacji allopsychicznej (brak orientacji w miejscu i czasie). Pacjent nie potrafi określić miejsca, w którym się znajduje ani podać daty czy godziny. Niekiedy nie jest on także w stanie rozpoznać samego siebie ani powiedzieć jak się nazywa.

W przypadku nagłego odstawienia alkoholu zaobserwować można majaczenie drżenne, drżenie mięśniowe, a także pobudzenie psychoruchowe czy przyspieszone bicie serca. Białą gorączkę alkoholową charakteryzują także zaburzenia psychiczne – omamy wzrokowe, omamy słuchowe czy wahania nastrojów. Dolegliwości te są bardzo nieprzyjemne, ponieważ powodują halucynacje i zwidy oraz słyszenie nieistniejących odgłosów.

Kolejnymi objawami delirium są zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne oraz utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym. Pacjent ma osłabioną koncentrację oraz spowolnione myślenie. Wykazuje także trudności z budowaniem logicznych zdań oraz nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania.

Do charakterystycznych objawów charakteryzujących białą gorączkę alkoholową zaliczane są także: agresja, wzrost temperatury ciała, wzmożona potliwość oraz ciśnienie tętnicze.

Jak przebiega delirium alkoholowe?

Pierwsze objawy delirium tremens zaczynają pojawiać się po około 2-3 dniach od zaprzestania picia. Najczęściej poprzedzone są nasileniem się objawów zespołu abstynencyjnego. Drugiego dnia wieczorem lub trzeciego dnia mogą pojawić się problemy z zasypianiem, natomiast w kolejnym dniu delirium rozwija się całkowicie. Pacjent zaczyna być bardzo rozdrażniony i może zachowywać się irracjonalnie – uciekać przed tylko jemu znanym niebezpieczeństwem, atakować osoby z najbliższego otoczenia czy samo okaleczać się. Nierzadko dochodzi też do halucynacji i omamów słuchowych.

Delirium alkoholowe – jak długo trwa?

Majaczenie alkoholowe pojawia się po 1-3 dniach od odstawienia alkoholu, a ustępuje średnio po około tygodniu. W niektórych przypadkach przedłużający się ciężki stan pacjenta może być spowodowany innymi dolegliwościami o podłożu psychicznym lub somatycznych. W takich sytuacjach wymagana jest wnikliwa diagnostyka, aby dolegliwości te nie zagrażały jeszcze bardziej życiu pacjenta.

Przeczytaj także: Czy cukrzyk może pić alkohol?

Delirium alkoholowe – co robić?

Pacjent, u którego zaobserwowano objawy białej gorączki, w miarę upływu czasu może być zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla najbliższego otoczenia. Bardzo ważne jest, aby w takiej sytuacji otoczyć chorego właściwą opieką oraz skontaktować się z lekarzem, który poinformuje, jakie kroki należy podjąć. Warto przypilnować, aby osoba z objawami delirium regularnie spożywała wodę, ponieważ odwodnienie może przyczyniać się do nasilenia objawów majaczenia alkoholowego.

Jak leczyć delirium tremens?

Objawy majaczenia alkoholowego bardzo często wiążą się ze stanem zagrożenia życia, w związku z czym delirka alkoholowa wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Ważne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, które pozwolą ustalić, czy nie doszło do spadku poziomu glukozy i czy nie jest potrzebne wyrównanie niedoborów elektrolitów. Kolejnym etapem leczenia białej gorączki jest wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, które polega na łagodzeniu objawów. Osobom, u których rozwinęła się delirka, zaleca się dostarczenie elektrolitów oraz niezbędnych składników mineralnych, oraz uzupełnienie poziomu witamin z grupy B.

Najlepszym sposobem na przezwyciężenie majaczenia alkoholowego oraz walki z chorobą alkoholową jest skorzystanie z kompleksowej terapii uzależnień, która za pomocą detoksu alkoholowego pozwoli poradzić sobie z nagłym odstawieniem alkoholu oraz pomoże zachować trwałą abstynencję.

Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 13 polskich miastach:

+48 519 775 225

Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje
Nasz Gabinet realizuje wytyczne Ministerstwa Zdrowia z rozporządzenia o podmiotach leczniczych opiekujących się uzależnionymi od alkoholu.