Przed rozpoczęciem formalnego leczenia, specjalista ds. uzależnień przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem, podczas którego uzyskuje informacje m.in. na temat stanu zdrowia, sytuacji życiowej oraz przebiegu uzależnienia i jego wpływu na życie osoby. Informacje te są niezbędne do wspólnego opracowania planu leczenia, który dzięki personalizacji daje największe szanse na wyjście z nałogu.
Leczenie w Naszym Gabinecie może obejmować detoks, terapię indywidualną i grupową oraz sesje terapeutyczne z udziałem rodziny. Forma terapii jest dostosowywana do zaistniałych potrzeb i może się zmieniać w zależności od potrzeb i uzyskiwanych efektów w trakcie leczenia.
Regularne spotkania oraz stały kontakt z lekarzem i terapeutą umożliwiają bieżące monitorowanie postępów w leczeniu, oraz ocenę efektywności dobranych metod terapeutycznych. Stała praca i zaangażowanie Pacjenta są niezbędne dla skuteczności leczenia i uzyskania trwałych efektów.
Po zakończeniu formalnego leczenia zapewniamy Pacjentom pomoc w ramach programów wsparcia, aby utrwalić zdrowe nawyki. Zachęcamy do regularnych spotkań z terapeutą oraz udziału w grupach wsparcia, aby zminimalizować ryzyko powrotu do uzależnienia.
Lekomania jest skutkiem długotrwałego i niekontrolowanego stosowania leków o silnym działaniu. Najczęściej dotyczy medykamentów przeciwbólowych, nasennych i uspokajających. Przyczyny uzależnienia mogą być zarówno biologiczne, jak i psychiczne oraz społeczne.
Rozpoznanie uzależnienia od leków może być trudne szczególnie w przypadku osób, które regularnie sięgają po medykamenty ze względu na dolegliwości zdrowotne. Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o uzależnieniu i powinny zwrócić uwagę na możliwy problem:
Skorzystanie z profesjonalnej pomocy w leczeniu lekomanii znacząco zwiększa szanse na skuteczne wyjście z nałogu. Specjaliści ds. uzależnień posiadają doświadczenie i wiedzę na temat mechanizmów lekomanii oraz skutecznych metod terapeutycznych, dzięki czemu mogą zaproponować odpowiednie podejście, oparte na sprawdzonych metodach. W leczeniu uzależnień ważne jest wsparcie medyczne – w przypadku uzależnienia od leków psychotropowych lub opioidów specjaliści pomagają w bezpiecznym zmniejszaniu dawek, co ogranicza ryzyko skutków ubocznych i pomaga w uniknięciu objawów odstawienia substancji.
W terapii leczenia uzależnień istotne jest także zrozumienie przyczyn, a nie tylko samo odstawienie leku. Profesjonalna terapia pomaga odkryć źródła problemu oraz daje możliwość ich rozwiązania. Leczenie z pomocą specjalistów zmniejsza także ryzyko nawrotu uzależnienia – terapia obejmuje naukę umiejętności radzenia sobie z pokusami oraz opracowanie planu, który pomaga rozpoznać i unikać sytuacji wyzwalających chęć sięgnięcia po leki. Zasięgnięcie profesjonalnej pomocy w leczeniu lekomanii to krok w stronę trwałej zmiany, który nie tylko umożliwia przerwanie nałogu, ale także pozwala zbudować zdrowy styl życia sprzyjający długofalowej abstynencji i ogólnej poprawie jakości życia.