Skutki nadużywania alkoholu wśród osób w podeszłym wieku
Najnowsze badania wykazują jasno, że wśród osób starszych metabolizm alkoholu i innych substancji przebiega nieco inaczej niż w przypadku młodszej grupy wiekowej. Wpływają na to fizjologiczne zmiany w pracy wątroby. Seniorzy i osoby w podeszłym wieku są przez to jeszcze bardziej narażone na niekorzystne skutki spożywania alkoholu. Pamiętajmy również, że osoby starsze częściej zagrożone są również rozwojem innych schorzeń, takich jak rozwój demencji czy zaburzenie funkcji poznawczych.
Ponadto osoby starsze to bez wątpienia najwięksi konsumenci leków. Leki, jak wiadomo, wchodzą w liczne chemiczne interakcje zarówno ze sobą wzajemnie, jak i z samymi substancjami alkoholowymi. Te zaś mogą wchodzić w interakcje zarówno między sobą, jak i z alkoholem. Leki te mogą wtedy osłabić swoje działanie i po prostu przestać skutecznie działać, a w najgorszym przypadku- spowodować śmierć lub trwałe uszkodzenie narządów.
Przeczytaj także: Jakich leków nie można łączyć z alkoholem?
Warto mieć również na uwadze, że identyczna dawka alkoholu dla różnych grup wiekowych niesie różne konsekwencje. Dawka stosunkowo niegroźna dla młodszego, może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu osoby w starszym wieku.
Alkoholizm u osoby starszej – statystyki
Według przeprowadzonej przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie ankiety, wszystkie badane osoby starsze w grupie wiekowej 65+ sporadycznie pije alkohol. Żaden z badanych nie zadeklarował abstynencji. Picie okazjonalne zadeklarowało 83,6 proc. badanych, a kilka razy w tygodniu – 16,4 proc.
Oznacza to, iż choć spożywanie substancji alkoholowych rzeczywiście zmniejsza się z wiekiem – to nadal jest ono zjawiskiem częstym.
Kobiety statystycznie piją mniej alkoholu od mężczyzn, jednak ich szansa na rozpoczęcie picia w starszym wieku- a tym samym wpadnięcia w alkoholizm – jest większa. Dodatkowo szansa ta znacznie wzrasta w przypadku kobiet samotnych.
Dlaczego ludzie starsi i seniorzy sięgają po alkohol?
W przypadku ludzi starszych, zarówno jak młodszych, głównym czynnikiem naprowadzającym do sięgnięcia po alkohol jest nieumiejętność poradzenia sobie z sytuacją, w jakiej się znajdują. W przypadku osób starszych problem ten jest jednak nieco odmienny. Zwłaszcza osoby, które od pełnej aktywności przeszły w wiek emerytalny znajdują się w grupie ryzyka.
Wyniki badań przeprowadzonych przez POLSenior wykazują niepokojące wyniki. W grupie osób po 65. roku życia objawy depresji wykazywało ponad 26 proc. badanych, co również przekłada się na rozwój uzależnień, w tym alkoholizmu.
Uzależnienie u osób starszych – jak rozpoznać
Rozwój uzależnienia wśród osób zarówno w podeszłym wieku, jak i młodszych, kobiety i mężczyźni różnią się. Kobiety mogą popaść w uzależnienie w znacznie krótszym czasie. U mężczyzn rozwój pełnoobjawowego uzależnienia jest dłuższy.
Co więcej osoby starsze często cierpią również na wiele innych chorób towarzyszących nałogowi, co jeszcze bardziej utrudnia prawidłową diagnozę. Warto jednak przyjrzeć się tym objawom:
- Bezsenność i problemy ze snem, huśtawki nastroju, zdenerwowanie, uczucie niepokoju, depresja;
- Mdłości i wymioty, drgawki;
- Liczne drobne urazy ciała czy siniaki, częste upadki, problemy z utrzymaniem higieny;
- Uczucie splątania, zaburzenia orientacji, problemy z pamięcią;
- Domaganie się alkoholu, częste picie.
Gdy osoby starszej wystąpią powyższe objawy, prawdopodobnym jest, że mamy do czynienia z rozwiniętym już uzależnieniem. W takim wypadku, pomimo podeszłego wieku, należy wdrożyć terapię uzależnień. Alkoholizm jest chorobą znacznie obciążającą narządy wewnętrzne i wyniszczającą organizm, co w przypadku osób starszych jest jeszcze bardziej destrukcyjne.