Zalety, skutki i efekty odstawienia alkoholu widoczne już w pierwszych dniach

Do nadużywania alkoholu i spożywania go w sposób szkodliwy przyznaje się ok. 800 tysięcy Polaków. Mówi się, że wino można pić dla zdrowotności, a jedna lampka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. W rzeczywistości nie ma takiej ilości trunku, która nie wywoływała szkodliwych skutków dla ciała i psychiki. Nie zawsze jest to widoczne od razu. Badania potwierdzają, że abstynencja jest zdrowsza dla człowieka. Czy zaprzestanie picia na miesiąc może mieć pozytywny wpływ na organizm? Zobacz, jakie są objawy i efekty trzeźwości.

Spis treści

  Jak reaguje organizm po odstawieniu alkoholu?

  Wiele zależy od indywidualnej reakcji ciała oraz stanu zdrowia człowieka. Abstynencja niesie wiele pozytywnych objawów u osób, które nie są uzależnione. Co jednak w przypadku alkoholików? Nagła rezygnacja z alkoholu może skutkować alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Stan ten może być niebezpieczny dla uzależnionego. Pierwsze objawy pojawiają się już po ok. 6 godzinach od odstawienia i mogę się utrzymywać.

  Objawy odstawienia alkoholu przez alkoholika – pierwsze dni:

  • podwyższone ciśnienie tętnicze,
  • ból i zawroty głowy. 
  • drżenie ciała – szczególnie w przypadku rąk,
  • bóle brzucha i mdłości,
  • problemy z zaśnięciem,
  • zaniki pamięci, kłopoty z koncentracją,
  • urojenia, omamy, halucynacje (także wzrokowe),
  • delirium – majaczenie alkoholowe.

  Rodzaj objawów zespołu odstawiennego, jak i ich intensywność ma związek z ilością alkoholu, która była wcześniej spożywana. Długość uzależnienia również ma na to wpływ. Zanim alkoholik poczuje się lepiej, niektóre symptomy mogą się nasilać.

  Następstwa nagłego odstawienia alkoholu – po 2 tygodniach:

  • osłabienie metabolizmu,
  • mniej energii,
  • stany depresyjne i apatia,
  • bezsenność,
  • zachowania agresywne.

  W przypadku osób uzależnionych od alkoholu nagłe odstawienie płynu etylowego bez wsparcia medycznego nie jest wskazane. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą być zbyt silne. Jeśli alkoholik chce odzyskać trzeźwość, lepszym rozwiązaniem jest profesjonalny detoks alkoholowy. Odtrucie nie tylko stopniowo doprowadza do oczyszczenia organizmu, ale nie powoduje negatywnych stanów fizycznych ani psychicznych. Leczenie uzależnienia to nie to samo, co przerwanie spożywania alkoholu przez osoby zdrowe.

  Zadajesz sobie czasem pytanie, czy jestem alkoholikiem? Wypełnij nasz test i sprawdź, czy możemy ci pomóc https://nasz-gabinet.pl/czy-jestem-alkoholikiem-test/

  grupa ludzi przy stole stukająca się kieliszkami

  Zalety nie picia alkoholu – korzyści dla umysłu i wyglądu

  Spożycie alkoholu nawet w niewielkiej dawce nie jest zdrowe. Dlatego też długotrwała abstynencja pozytywnie wpływa na życie i samopoczucie. Zmiany są widoczne już po kilku dniach od rezygnacji z picia.

  1. Poprawa jakości snu – Przeważnie mówi się, że alkohol wywołuje senność i dzięki temu łatwiej jest zasnąć. Niestety, człowiek często czuje się silniej zmęczony. Rezygnacja z alkoholu sprawia, że sen jest bardziej jakościowy i wydajny. Stan ten lepiej regeneruje i silniej odpręża.
  1. Lepsza kondycja skóry – Alkohol powoduje, że cera jest bardziej wysuszona, ziemista i narażona na niedoskonałości. Na twarzy pojawiają się również przebarwienia i zaczerwienienia. Zrezygnowanie z picia sprawia, że skóra jest bardziej promienna, sprężysta i lepiej nawilżona.
  1. Spadek masy ciała – Czysty alkohol, czy też ten spożywany w postaci drinków jest kaloryczny. Wyeliminowanie trunków z codziennej diety sprawia, że pozbywamy się pustych kalorii. Dzięki temu można schudnąć nawet 3-4 kilogramy.
  1. Większe skupienie, pamięć i kreatywność – Picie powoduje rozkojarzenie. Duża ilość alkoholu może wywołać zaniki w pamięci i doprowadzić do tak zwanego urwania się filmu. Abstynencja skutecznie sobie z tym radzi. Człowiek działa efektywniej, szybciej i ma więcej pomysłów wartych zrealizowania.
  1. Ogólna poprawa nastroju – Reakcja na alkohol w przypadku każdego człowieka może być inna. Często jednak picie w nadmiarze skutkuje agresją i złością. Potęguje również stany depresyjne. Odstawienie trunków i rezygnacja z nich zmniejsza prawdopodobieństwo pogorszenia się nastroju bez konkretnego powodu.

  Efekty odstawienia alkoholu – zalety zdrowotne

  W przypadku spożywania trunków alkoholowych, jak i samego uzależnienia najczęściej mówi się o negatywnych skutkach dla zdrowia. Nawet 30-dniowa przerwa w piciu powoduje wiele pozytywnych zmian. Niektóre z nich mogą nie być odczuwalne od razu. Badania potwierdzają jednak, że rezygnacja z alkoholu jest dobra nie tylko dla wątroby, ale również innych organów czy funkcjonowania mózgu.

  Co dzieje się ze zdrowiem, gdy przestajesz pić:

  • poprawia się metabolizm,
  • lepiej pracuje wątroba – staje się mniej narażona ma marskość i stłuszczenie,
  • obniża się ciśnienie tętnicze i ilość złego cholesterolu,
  • zmniejsza się poziom glukozy we krwi,
  • poprawia się trawienie,
  • człowiek jest bardziej odporny.

  Warto również pamiętać, że trzeźwość to nie tylko inwestycja w swój stan psychiczny, ale również duża oszczędność, jeśli chodzi o codzienne wydatki. Rezygnacja z picia to zdecydowanie same plusy. Jednakże osoby uzależnione powinny zdecydować się na to dopiero po konsultacji z lekarzem.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje