Blog

Wszywka alkoholowa – prawdy i mity

Wszywka alkoholowa, znana również jako esperal, to jeden z najpopularniejszych sposobów walki z uzależnieniem. Wynika to z jej długości działania - od 8 do 12 miesięcy oraz z uwagi na fakt, że sam zabieg jest wykonywany szybko i bezboleśnie. Lek zawiera substancję czynną - disulfiram, która blokuje enzym biorący udział w metabolizowaniu alkoholu. Skutkiem tego, w organizmie człowieka gromadzi się aldehyd octowy. Jego większa ilość prowadzi do przykrych dolegliwości, często określanych mianem zwielokrotnionego uczucia kaca. U osób z wszywką, które mimo ostrzeżeń lekarskich spożyły alkohol, już po kilkunastu minutach pojawiają się drgawki, nudności, zawroty, silne uczucie lęku, potliwość oraz przyspieszona akcja serca. W skrajnych przypadkach, jeśli ilość spożytego trunku była duża, może dojść do zapaści, uszkodzenia wątroby, a nawet zgonu. Pomimo tego, że esperal jest niezwykle popularnym lekiem, wiele osób wciąż jest przekonana o prawdziwości pewnych stereotypów. Które stwierdzenia można uznać za prawdziwe, a które należy odłożyć do lamusa?

Esperal leczy alkoholizm - MIT

Wszywka alkoholowa nie jest środkiem, który leczy. Jej działanie opiera się na wzbudzeniu u chorego awersji do alkoholu i lęku przed jego spożyciem. Stanowi więc środek pomocniczy dla osób, które świadomie podjęły decyzję o zerwaniu z nałogiem, jednak potrzebują dodatkowego wsparcia. Największą skuteczność można osiągnąć łącząc esperal z kompleksową terapią. Jeśli jednak chory nie zmienia swojego sposobu myślenia, a decyzja o zaszyciu była wynikiem presji ze strony bliskich i otoczenia, lek nie przyniesie zamierzonych efektów. Po zaaplikowaniu esperalu, chęć sięgnięcia po kieliszek nie zmniejsza się. Taki efekt może przynieść jedynie odpowiednia terapia i długi proces wypracowywania silnej woli.

doktor trzymający za rękę schorowaną osobę

Esperal nie wpływa na ogólne samopoczucie - PRAWDA

Wszywka alkoholowa nie powoduje żadnych skutków ubocznych, o ile uzależniony zachowa pełną trzeźwość. Po zaimplementowaniu leku nie odczuwa się jego obecności w organizmie i praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Dodatkowo, esperal nie wchodzi w reakcję z innymi lekami, o ile nie zawierają one alkoholu. Dzięki temu, chory bez problemu może pracować, prowadzić samochód i być aktywnym fizycznie. Esperal nie zaburza koncentracji, ani nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami. Dodatkowo, znieczulenie podawane podczas wykonywania zabiegu utrzymuje się jeszcze przez kilka godzin po jego zakończeniu, dzięki czemu nie trzeba spożywać środków przeciwbólowych.

Wszywkę można przepić - MIT

Prawidłowo zaimplementowana wszywka, będąca w 100% oryginalnym lekiem, wchodzi w reakcję z alkoholem, powodując przykre i w wielu aspektach niebezpieczne dolegliwości. Oznacza to, że wszelkie próby “przepicia” esperalu każdorazowo wiążą się z zagrożeniem życia chorego. Dodatkowo, będą to próby nieudane. Nie ma możliwości przepicia oryginalnego leku, który został profesjonalnie zaimplementowany.

zdjęcie opakowania leku esperal

Po zaszyciu, nawet niewielkie dawki alkoholu mogą wywołać negatywne skutki - PRAWDA

Osoby, które zdecydowały się na zaimplementowanie wszywki nie tylko nie mogą spożywać alkoholu, muszą również zrezygnować z używania kosmetyków, które go zawierają. Mowa m.in. o płynach do płukania jamy ustnej, wodzie kolońskiej, a także wszelkich lekach, w skład których wchodzi alkohol (różnego rodzaju syropy). W takim przypadku chory jest bowiem nie tylko narażony na negatywne konsekwencje, ale również na uruchomienie wyzwalacza, który może utrudnić walkę z nałogiem.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

© 2019 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225