Wszystko co musisz wiedzieć o alkoholowym zespole płodowym

Płodowy zespół alkoholowy znany również jako FAS (z angielskiego Fetal Alcohol Syndrome) to zespół wrodzonych wad fizycznych i neurologicznych spowodowany spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży.

Spis treści

  Choć FAS jest najpoważniejszą konsekwencją picia i nie objawia się w każdym przypadku, a specjalistom nie udało się jeszcze stwierdzić jaka ilość alkoholu jest tak naprawdę w stanie wywołać wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego, jego problem jest ogromny i niestety, w dalszym ciągu mało znany. Jak rozpoznać alkoholowy zespół płodowy, czym się objawia, i co należy o nim wiedzieć?

  Płodowy zespół alkoholowy – czym jest i kiedy należy się go obawiać?

  Szkodliwe oddziaływanie nadużywania alkoholu na organizm dorosłego człowieka jest współcześnie doskonale przebadane i znane nawet wśród tych, którzy popadli w nałóg i na własnej skórze odczuwają konsekwencje dostarczania do swojego organizmu sporych ilości wysokoprocentowych trunków.

  Każdy zgodzi się też, że konsekwencje zdrowotne są jednym z najważniejszych powodów dla których dzieci i młodzież nie powinny po alkohol w ogóle sięgać i że nawet osoby pijące nałogowo starają się uchronić przed tym swoje pociechy. Jak się jednak okazuje, rozumowanie to nie rozciąga się na rozwój płodowy dziecka – przypadków, w których kobieta w ciąży spożywa spore ilości alkoholu jest dziś coraz więcej i pomimo wielu kampanii społecznych, świadomość występowania płodowego zespołu alkoholowego jest w dalszym ciągu zbyt niska.

  alkoholiczka

  Czym właściwie jest i kiedy należy się go obawiać?

  Płodowy zespół alkoholowy jest połączeniem całego szeregu wad wrodzonych, neurologicznych i somatycznych powstałych w wyniku narażania płodu na działanie alkoholu. Specjaliści nie podają obecnie ilości alkoholu zwiększającej ryzyko wystąpienia FAS u dziecka, jednak podkreślają że nawet jednorazowe spożycie alkoholu podczas ciąży może przyczynić się do lżejszych objawów syndromu. Oznacza to, że obawiać należy się go zawsze i mając świadomość ciąży, a nawet starając się o dziecko odstawić alkohol zarówna dla dobra własnego, jak i zdrowia malucha.

  Objawy i przyczyny płodowego zespołu alkoholowego

  Płodowy zespół alkoholowy występuje w wyniku spożywania nadmiernych ilości alkoholu w trakcie ciąży, jednak spotykane są też liczne przypadki gdzie kobiety są zaskoczone diagnozą FAS u ich dziecka twierdząc, że nigdy alkoholu w ciąży nie piły.

  Kobiety te nie są często świadome tego, że alkohol szkodzi im pod każdą postacią, a więc także jako dodatek do potrawy czy baza ziołowej nalewki na przeziębienie. U dzieci kobiet ciężarnych pijących alkohol okazjonalnie mogą pojawić się symptomy FAS związane wyłącznie ze sferą umysłową, bez objawów fizycznych, jednak i te są już wystarczającym powodem do tego by alkoholu jednak unikać. O jakich objawach można tu mówić?

  Objawy zespołu i choroby alkoholowej u dzieci

  • niski wzrost i małogłowie,
  • wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego oraz ogólne problemy z koordynacją,
  • problemy ze słuchem,
  • opóźniona zdolność mówienia,
  • zmniejszone pole widzenia i słaba pamięć wzrokowa,
  • anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych,
  • podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się,
  • zaburzenia zachowania i ogólne niedostosowanie społeczne,
  • niekontrolowane napady złości, agresja,
  • skłonność do uzależnień,
  • skłonności depresyjne i lękliwość.
  Alkoholowy zespół płodowy

  Twarz dziecka alkoholika

  Zniekształcenie twarzy dziecka alkoholika (twarz dziecka z FAS jest często niesymetryczna, dość płaska i szeroka, oczy dziecka osadzone są szeroko – tak, że nasada nosa sprawia wrażenie bardzo szerokiej. Nos najczęściej jest tu krótki i zadarty, górna warga bardzo cienka, a odległość między nozdrzami a górną wargą jest dłuższa niż zwykle. U dzieci z FAS można zaobserwować też nisko osadzone uszy ze zniekształconymi małżowinami, oraz bardziej obfite owłosienie skóry głowy, brwi i rzęs),

  Zobacz: Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

  Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym nie mają w życiu łatwo i choć ich zachowanie zrzuca się często na złe wychowanie, patologiczne schematy w rodzinie i pijących rodziców, w rzeczywistości problem może być zakorzeniony znacznie głębiej – nie w wychowaniu, a złym stanie zdrowia spowodowanym piciem alkoholu przez matkę w ciąży.

  Jak FAS wpływa na rozwój dziecka?

  Alkoholowy zespół płodowy znacząco wpływa na wygląd dziecka, które szczególnie w wieku niemowlęcym może posiadać wiele charakterystycznych dla choroby zniekształceń. U dzieci takich często obserwuje się też niższą niż przeciętnie masę urodzeniową i problemy z przybieraniem na wadze czy rozmaite wady serca wynikające z nieprawidłowego rozwoju w wieku płodowym.

  Takie dzieci mogą wymagać specjalistycznej opieki medycznej, której niestety często nie dostają z powodu uzależnienia i zaniedbań rodziców. FAS nie przemija jednak z wiekiem i choć u starszych dzieci zmiany fizyczne mogą częściowo zanikać, problemy natury psychicznej i neurologicznej pozostają. Osoby z FAS częściej odczuwają lęki, złość i potrzebę wycofania się społecznego.

  Dzieci i dorośli, u których zdiagnozowano FAS są też częściej gwałtowne, sprawiają problemy szkolne i domowe oraz nie potrafią się dostosować do zasad społecznych. Ogromny wpływ na wystąpienie tych objawów ma jednak środowisko i jeśli FAS zostanie wcześnie wykryte, a dziecko uzyska odpowiednie leczenie i zostanie otoczone właściwą opieką, skrajne zachowania mogą zostać u niego znacząco stłumione. Dziecko z FAS będzie żyło nieco inaczej, niż jego rówieśnicy, ale przy odpowiedniej opiece może żyć normalnie.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje