pokaż menu

Blog

Wszystko co musisz wiedzieć o alkoholowym zespole płodowym

Płodowy zespół alkoholowy znany również jako FAS (z angielskiego Fetal Alcohol Syndrome) to zespół wrodzonych wad fizycznych i neurologicznych spowodowany spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży.

Choć FAS jest najpoważniejszą konsekwencją picia i nie objawia się w każdym przypadku, a specjalistom nie udało się jeszcze stwierdzić jaka ilość alkoholu jest tak naprawdę w stanie wywołać wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego, jego problem jest ogromny i niestety, w dalszym ciągu mało znany. Jak rozpoznać alkoholowy zespół płodowy, czym się objawia, i co należy o nim wiedzieć?

Płodowy zespół alkoholowy – czym jest i kiedy należy się go obawiać?

Szkodliwe oddziaływanie nadużywania alkoholu na organizm dorosłego człowieka jest współcześnie doskonale przebadane i znane nawet wśród tych, którzy popadli w nałóg i na własnej skórze odczuwają konsekwencje dostarczania do swojego organizmu sporych ilości wysokoprocentowych trunków.

Każdy zgodzi się też, że konsekwencje zdrowotne są jednym z najważniejszych powodów dla których dzieci i młodzież nie powinny po alkohol w ogóle sięgać i że nawet osoby pijące nałogowo starają się uchronić przed tym swoje pociechy. Jak się jednak okazuje, rozumowanie to nie rozciąga się na rozwój płodowy dziecka – przypadków, w których kobieta w ciąży spożywa spore ilości alkoholu jest dziś coraz więcej i pomimo wielu kampanii społecznych, świadomość występowania płodowego zespołu alkoholowego jest w dalszym ciągu zbyt niska.

alkoholiczka

Czym właściwie jest i kiedy należy się go obawiać?

Płodowy zespół alkoholowy jest połączeniem całego szeregu wad wrodzonych, neurologicznych i somatycznych powstałych w wyniku narażania płodu na działanie alkoholu. Specjaliści nie podają obecnie ilości alkoholu zwiększającej ryzyko wystąpienia FAS u dziecka, jednak podkreślają że nawet jednorazowe spożycie alkoholu podczas ciąży może przyczynić się do lżejszych objawów syndromu. Oznacza to, że obawiać należy się go zawsze i mając świadomość ciąży, a nawet starając się o dziecko odstawić alkohol zarówna dla dobra własnego, jak i zdrowia malucha.

Objawy i przyczyny płodowego zespołu alkoholowego

Płodowy zespół alkoholowy występuje w wyniku spożywania nadmiernych ilości alkoholu w trakcie ciąży, jednak spotykane są też liczne przypadki gdzie kobiety są zaskoczone diagnozą FAS u ich dziecka twierdząc, że nigdy alkoholu w ciąży nie piły.

Kobiety te nie są często świadome tego, że alkohol szkodzi im pod każdą postacią, a więc także jako dodatek do potrawy czy baza ziołowej nalewki na przeziębienie. U dzieci kobiet ciężarnych pijących alkohol okazjonalnie mogą pojawić się symptomy FAS związane wyłącznie ze sferą umysłową, bez objawów fizycznych, jednak i te są już wystarczającym powodem do tego by alkoholu jednak unikać. O jakich objawach można tu mówić?  

Objawy płodowego zespołu alkoholowego

 • niski wzrost i małogłowie,
 • zniekształcenie twarzy (twarz dziecka z FAS jest często niesymetryczna, dość płaska i szeroka, oczy dziecka osadzone są szeroko – tak, że nasada nosa sprawia wrażenie bardzo szerokiej. Nos najczęściej jest tu krótki i zadarty, górna warga bardzo cienka, a odległość między nozdrzami a górną wargą jest dłuższa niż zwykle. U dzieci z FAS można zaobserwować też nisko osadzone uszy ze zniekształconymi małżowinami, oraz bardziej obfite owłosienie skóry głowy, brwi i rzęs),
 • wady układu kostno-mięśniowego i zaburzenia czucia głębokiego oraz ogólne problemy z koordynacją,
 • problemy ze słuchem,
 • opóźniona zdolność mówienia,
 • zmniejszone pole widzenia i słaba pamięć wzrokowa,
 • anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych,
 • podwyższony próg bólu lub nadwrażliwość na ból,
 • nadpobudliwość,
 • problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się,
 • zaburzenia zachowania i ogólne niedostosowanie społeczne,
 • niekontrolowane napady złości, agresja,
 • skłonność do uzależnień,
 • skłonności depresyjne i lękliwość.
Alkoholowy zespół płodowy
Dziecko z FAS: małe, szeroko rozstawione oczy; wygładzona rynienka podnosowa, cienka górna warga;

Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym nie mają w życiu łatwo i choć ich zachowanie zrzuca się często na złe wychowanie, patologiczne schematy w rodzinie i pijących rodziców, w rzeczywistości problem może być zakorzeniony znacznie głębiej – nie w wychowaniu, a złym stanie zdrowia spowodowanym piciem alkoholu przez matkę w ciąży.

Jak FAS wpływa na rozwój dziecka?

Alkoholowy zespół płodowy znacząco wpływa na wygląd dziecka, które szczególnie w wieku niemowlęcym może posiadać wiele charakterystycznych dla choroby zniekształceń. U dzieci takich często obserwuje się też niższą niż przeciętnie masę urodzeniową i problemy z przybieraniem na wadze czy rozmaite wady serca wynikające z nieprawidłowego rozwoju w wieku płodowym.

Takie dzieci mogą wymagać specjalistycznej opieki medycznej, której niestety często nie dostają z powodu uzależnienia i zaniedbań rodziców. FAS nie przemija jednak z wiekiem i choć u starszych dzieci zmiany fizyczne mogą częściowo zanikać, problemy natury psychicznej i neurologicznej pozostają. Osoby z FAS częściej odczuwają lęki, złość i potrzebę wycofania się społecznego.

Dzieci i dorośli, u których zdiagnozowano FAS są też częściej gwałtowne, sprawiają problemy szkolne i domowe oraz nie potrafią się dostosować do zasad społecznych. Ogromny wpływ na wystąpienie tych objawów ma jednak środowisko i jeśli FAS zostanie wcześnie wykryte, a dziecko uzyska odpowiednie leczenie i zostanie otoczone właściwą opieką, skrajne zachowania mogą zostać u niego znacząco stłumione. Dziecko z FAS będzie żyło nieco inaczej, niż jego rówieśnicy, ale przy odpowiedniej opiece może żyć normalnie.

60 votes, average: 4,16 out of 560 votes, average: 4,16 out of 560 votes, average: 4,16 out of 560 votes, average: 4,16 out of 560 votes, average: 4,16 out of 5 (60 votes, average: 4,16 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225