Osoba współuzależniona – jak ją rozpoznać?

Współuzależnienie często mylone jest ze wspólnym piciem i wzajemnym wspieraniu się w pogłębianiu uzależnienia. W rzeczywistości, zjawisko to dotyczy życia danej osoby z alkoholikiem bądź innym nałogowcem. Zachowanie osoby współuzależnionej głównie polega na nieświadomy przyzwoleniu na uzależnienie partnera lub małżonka i wyparciu problemu choroby alkoholowej. Co czuje osoba współuzależniona i jak się zachowuje?

Spis treści

  Osoba współuzależniona – kto to jest?

  Mianem osoby współuzależnionej od alkoholika określa się najczęściej partnera lub małżonka, który jest w najbliższej relacji uczuciowej z alkoholikiem. Często neguje występujące problemy. Stara się za wszelką cenę udowodnić sobie oraz innym, że choroba alkoholowa nie dotyczy partnera. Zwykle osoby współuzależnione czują jednocześnie wiele skrajnych emocji takich, jak wstyd i bezradność. Zazwyczaj zapominają o własnych potrzebach i realizacji samych siebie, aby w pełni poświęcić się dla dobra uzależnionego partnera. W rzeczywistości wszystkie zachowania kontrolno-protekcyjne wywołują przeciwny skutek, niż powinny, czyli przyczyniają się do dalszego rozwoju alkoholizm i zachowań patologicznych. Spowodowane jest to przez ogólne wyparcie, a także strach przed opinią innych i załamania się wszelkich ról w rodzinie.

  Osoba współuzależniona – objawy:

  • podporządkowanie stylu życia osoby współuzależnionej od alkoholika,
  • ukrywanie problemu alkoholowego w rodzinie lub domu,
  • ciągły stres i koncentracja na partnerze,
  • stała kontrola sytuacji,
  • obniżenie własne wartości – niska samoocena,
  • poczucie winy i podatność na manipulacje alkoholika,
  • ukrywanie lub wypieranie uzależnienia bliskiej osoby.

  Współuzależnienie polega na uzależnieniu od nieprawidłowego zachowania innej osoby. Jest to stan patologiczny. Współuzależniony postrzega siebie jako jedyną osobę, która może rozwiązać problemy związane z życiem alkoholika. Taki stan w psychologii nazywany jest kompleksem Mesjasza. Wiąże się on z rozwiązywaniem problemów alkoholika i próbą zmiany jego osoby za wszelką cenę. Częstym powodem, dla którego tak się dzieje, jest niska samoocena współuzależnionego, który ma wewnętrzny przymus odczuwania, że jest komuś potrzebny.

  Osoba współuzależniona – cechy

  Objawy współuzależnienia czasem trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. W końcu człowiek nie różni od innych pod względem wyglądu. Często alkoholizm w domu jest ukrywany przed innymi, dlatego niektóre cechy również wydają się nie odbiegać od normy. Jak się zachowuje osoba współuzależniona od alkoholika? Partnerzy lub małżonkowie funkcjonują w wyparciu. Oznacza to, że ignorują fakt występowania problemu alkoholowego, ze względu na strach. Wolą podporządkować swoje życie w zgodzie z działaniem partnera. Osoby współuzależnione decydują się na wyręczanie we wszystkim swoich najbliższych np. sprzątaniu lub kwestiach zawodowych. Nieustannie usprawiedliwiają zachowanie alkoholików przed innymi np. pracodawcą oraz samym sobą. Tryb dnia zostaje dopasowany do potrzeb uzależnionego, przez co nałogowiec nie odczuwa, aby picie było problemem. Osoba współuzależniona od alkoholika jednocześnie stara się nieustannie kontrolować picie partnera, co jedynie prowokuje i wywołuje agresję uzależnionego.

  Przeczytaj także: Agresja po alkoholu – przyczyny agresywnego zachowania alkoholika

  Kolejną cechą osoby współuzależnionej jest branie odpowiedzialności za każdy czyn alkoholika, byle tylko nikt nie dostrzegł, że role rodzinne zostały zaburzone. Tym samym nieumyślnie zezwala na uzależnienie partnera. Jak rozmawiać z osobą współuzależnioną? Jedynym wyjściem jest terapia z psychologiem, która wyjaśni błędny mechanizm działań i podpowie, jak prawidłowo reagować.

  Współuzależnienie alkoholowe w rodzinie

  We współuzależnieniu członkowie rodziną robią wszystko, co możliwe, aby ukryć problem alkoholowy i nie zaburzyć obrazu idealnej rodziny, który kreują na zewnątrz. Małżonek i dzieci mogą unikać przyjaciół i innych ludzi, aby lepiej maskować problemy spowodowane przez alkoholizm bliskiej osoby. Współuzależnieni członkowie rodziny często zapominają o swoich własnych potrzebach i pragnieniach, poświęcając swoje życie, aby próbować kontrolować alkoholika lub leczyć go z picia.

  Kryteria diagnozy współuzależnienia

  Dr Timmen Cermak jako pierwszy zaproponował kryteria diagnozy współuzależnienia. Oto sformułowane przez niego wyznaczniki tego zaburzenia:

  1. kontrolowanie siebie i innych, zwłaszcza w niekorzystnych sytuacjach;
  2. zaspokajanie potrzeb innych osób przed własnymi;
  3. przeżywanie lęku i zaburzenie własnych granic;
  4. tworzenie relacji z osobami z zaburzeniami osobowości, problemem z alkoholem lub narkotykami;
  5. występowanie u osoby co najmniej trzech z listy dziesięciu innych objawów:
   • wyparcie jako sposób radzenia sobie z problemami;
   • tłamszenie w sobie emocji;
   • depresja;
   • nadwrażliwość;
   • zachowania kompulsywne;
   • niepokój;
   • nadużywanie substancji psychoaktywnych;
   • bycie ofiarą przemocy seksualnej lub fizycznej;
   • choroby związane ze stresem;
   • trwanie ponad 2 lata w relacji z osobą uzależnioną i nie staranie się o uzyskanie dla niej pomocy.

  Współuzależnienie – jak sobie pomóc?

  Osoby współuzależnione od alkoholika często twierdzą, że nie potrzebują pomocy. Dzieje się tak, ponieważ same nie dostrzegają powagi sytuacji i nie dopuszczają do myśli alkoholizmu partnera. Jak sobie pomóc? Jedyne wyjście to terapia dla osób współuzależnionych. Leczenie obu stron powoduje, że szanse na pokonanie nałogu wzrastają do 80%. Jeśli z pomocy korzysta tylko alkoholik lub bliska mu osoba, wtedy prawdopodobieństwo skuteczności terapii zmniejsza się o połowę. Spotkania mogą mieć formę indywidualną. Gdy rozmawia się z ludźmi o podobnych doświadczeniach, odczuwa się dużą ulgę, zrozumienie i chęć do wprowadzenia zmian z życiu. Zyskuje się również wiarę, że współuzależnienie oraz nałóg alkoholowy można pokonać. Współuzależniony ma poczuć się odpowiedzialny za własne życie i brać w nim pełny udział. Na początku będzie to dla niego bardzo trudne, ale podjęty wysiłek terapeutyczny zwiększy poczucie szczęścia osoby dotkniętej współuzależnieniem.

  Źródła:

  Hędzelek M., Wnuk M., Marcinkowski J.T., Choroba współuzależnienia od alkoholu – diagnoza, konsekwencje, leczenie, https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Wnuk/publication/303844232_Choroba_wspoluzaleznienia_od_alkoholu_-diagnoza_konsekwencje_leczenie_Alcohol_co-addiction_disease-_diagnosis_consequences_treatment/links/5757ff2408ae04a1b6b9a2e7.pdf

  Timmen L., Cermak M.D., Diagnostic Criteria for Codependency, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02791072.1986.10524475?journalCode=ujpd20

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje