Blog

Osoba współuzależniona – jak ją rozpoznać?

Współuzależnienie często mylone jest ze wspólnym piciem i wzajemnym wspieraniu się w pogłębianiu uzależnienia. W rzeczywistości, zjawisko to dotyczy życia danej osoby z alkoholikiem bądź innym nałogowcem. Zachowanie osoby współuzależnionej głównie polega na nieświadomy przyzwoleniu na uzależnienie partnera lub małżonka i wyparciu problemu choroby alkoholowej. Co czuje osoba współuzależniona i jak się zachowuje?

Osoba współuzależniona - kto to jest?

Mianem osoby uzależnionej określa się najczęściej partnera lub małżonka, który jest w najbliższej relacji uczuciowej z alkoholikiem. Często neguje występujące problemy. Stara się za wszelką cenę udowodnić sobie oraz innym, że choroba alkoholowa nie dotyczy partnera. Zwykle osoby współuzależnione czują jednocześnie wiele skrajnych emocji takich, jak wstyd i bezradność. Zazwyczaj zapominają o własnych potrzebach i realizacji samych siebie, aby w pełni poświęcić się dla dobra uzależnionego partnera. W rzeczywistości wszystkie zachowania kontrolno-protekcyjne wywołują przeciwny skutek, niż powinny, czyli przyczyniają się do dalszego rozwoju alkoholizm i zachowań patologicznych. Spowodowane jest to przez ogólne wyparcie, a także strach przed opinią innych i załamania się wszelkich ról w rodzinie.

Osoba współuzależniona - jak się zachowuje?

Partnerzy lub małżonkowie funkcjonują w wyparciu. Oznacza to, że ignorują fakt występowania problemu alkoholowego, ze względu na strach. Wolą podporządkować swoje życie w zgodzie z działaniem partnera. Osoby współuzależnione decydują się na wyręczanie we wszystkim swoich najbliższych np. sprzątaniu lub kwestiach zawodowych. Nieustannie usprawiedliwiają zachowanie alkoholików przed innymi np. pracodawcą oraz samym sobą. Tryb dnia zostaje dopasowany do potrzeb uzależnionego, przez co nałogowiec nie odczuwa, aby picie było problemem. Osoba współuzależniona jednocześnie stara się nieustannie kontrolować picie partnera, co jedynie prowokuje alkoholika i wywołuje agresję. Bierze odpowiedzialność za każdy jego czyny, byle tylko nikt nie dostrzegł, że role rodzinne zostały zaburzone. Tym samym nieumyślnie zezwala na uzależnienie partnera. Jak rozmawiać z osobą współuzależnioną? Jedynym wyjściem jest terapia z psychologiem, która wyjaśni błędny mechanizm działań i podpowie, jak prawidłowo reagować.

Źródła:

Hędzelek M., Wnuk M., Marcinkowski J.T., Choroba współuzależnienia od alkoholu – diagnoza, konsekwencje, leczenie, https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Wnuk/publication/303844232_Choroba_wspoluzaleznienia_od_alkoholu_-_diagnoza_konsekwencje_leczenie_Alcohol_co-addiction_disease_-_diagnosis_consequences_treatment/links/5757ff2408ae04a1b6b9a2e7.pdf

Timmen L., Cermak M.D., Diagnostic Criteria for Codependency, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/02791072.1986.10524475?journalCode=ujpd20

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225