Nie piję, czyli jak odmówić alkoholu?

Powiedzenia takie, jak “ze mną się nie napijesz” czy “lepiej być znanym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem” to popularne, alkoholowe sentencje. Niekiedy trudno pozostać trzeźwym, szczególnie gdy towarzystwo usilnie stara się przekonać przerwania trzeźwości. Jak odmawiać alkoholu w sposób asertywny? Nie wstydź się powiedzieć, dzisiaj nie pije alkoholu!

Spis treści

  Dlaczego człowiek pije alkohol?

  Zdecydowanie częściej mówi się o pozytywnych skutkach spożywania alkoholu, aniżeli tych negatywnych. Tym bardziej temat asertywnego odmawiania alkoholu nie jest zwykle poruszany. Według badań tylko ok. 10% społeczeństwa deklaruje trzeźwość i stałą abstynencję.

  Zazwyczaj człowiek sięga po kieliszek w dość skrajnych sytuacjach. Picie alkoholu zdarza się w momentach porażki lub smutku, a także, gdy dana chwila wymaga tryumfu. W przypadku młodzieży czynność ta jest szczególnie utożsamiania z chęcią wkupienia się w łaski rówieśników. Ma również związek z obawą przed wykluczeniem, a także szeroko pojętą presją otoczenia. Z zasady alkohol ma rozluźniać, dodawać odwagi, powodować, że problemy znikają. Konsekwencją spożywania go może być jednak nałóg, który doprowadza do przeciwnych odczuć. Osoby uzależnione często czują frustrację, złość i popadają w apatię. Tracą kontrolę nad życiem i emocjami. Stają się agresywne po alkoholu, nieprzewidywalne. Dlatego warto otwarcie powiedzieć, nie pije alkoholu, aby uniknąć negatywnych skutków.

  Asertywne odmawianie alkoholu

  Szkodliwość spożywania alkoholu jest zwykle traktowana pobłażliwie. Problemem jest nie tylko uczucie kaca, ale również ciąg alkoholowy, a przede wszystkim choroba alkoholowa. W kulturze polskiej picie alkoholu w trakcie uroczystości rodzinnych to nic niezwykłego. Raczej każdy ma ku temu nieme przyzwolenie. Niekiedy trudno powiedzieć nie pije i asertywnie odmówić alkoholu. Pamiętaj, mimo próśb otoczenia nikt nie może cię zmusić do przerwania abstynencji. Dla trzeźwych alkoholików rezygnacja z picia jest szczególnie trudna. W kilku punktach podpowiadamy, jak odmówić alkoholu w grzeczny, ale jednocześnie stanowczy sposób.

  Grupa znajomych pijąca alkohol na imprezie

  Jak odmawiać picia alkoholu?

  1. Mów wprost – powiedz stanowczo, że nie pijesz alkoholu.

  Żaden człowiek nie ma prawa do zmuszenia się do nietrzeźwości. Stosuj konkretne argumenty. Nie musisz się przed nikim tłumaczyć. To twoja decyzja i każda bliska ci osoba powinna to uszanować. Kluczem jest asertywne odmawianie alkoholu. Nie zawsze powiedzenie komuś “nie, dziękuje” będzie skuteczne od razu, ale warto być konsekwentnym.

  1. Spróbuj zmienić temat

  W ten sposób można odwrócić czyjąś uwagę i zacząć dyskusję o innym aspekcie spotkania. Porozmawiaj o atmosferze, jedzeniu, przebiegu zabawy. Możesz również poprosić o inny napój bez procentów zamiast alkoholu.

  1. Wymyślone wymówki

  To rozwiązanie dla osób, które nie potrafią asertywnie odmówić alkoholu i potrzebują przedstawić powód. Zawsze można argumentować swoja trzeźwość przyjmowaniem leków, przebytą chorobą, czy też koniecznością jazdy samochodem.

  1. Przedstaw sytuację w sposób humorystyczny

  Spróbuj w żartobliwy sposób wykazać plusy swojej trzeźwości. Jeśli ktoś zarzuci Ci, że twoja abstynencja negatywnie wpływa na samopoczucie innych w trakcie zabawy – użyj kontrargumentu i wyjaśnij, że takie uwagi są dla ciebie krzywdzące.

  1. Bądź konsekwentny – trzymaj się swojego stanowiska.

  Ciągłe zapewnianie kogoś o swojej trzeźwości i odmawianie alkoholu może być irytujące. Czasem jednak, szczególnie w przypadku osób pijanych, to jedyne wyjście z sytuacji. 

  Pamiętaj, aby w sytuacji odmawiania alkoholu nigdy nie być niegrzecznym, czy nieuprzejmym. Każdy podejmuje decyzję za siebie i nie warto wchodzić w zbędną dyskusję. Jeśli wybierasz trzeźwość, nie bój się tego ani nie wstydź. Odstawienie alkoholu to tylko korzyść dla zdrowia i psychiki.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje