Blog

Leczenie alkoholizmu – co po terapii?

Terapia dla osób uzależnionych od alkoholu uczy nie tylko tego czym jest sama choroba. W dużej mierze koncentruje się na tym jak żyć w trzeźwości i dbać o swój rozwój. Wbrew pozorom, najtrudniejszy etap zaczyna się właśnie po zakończeniu leczenia, kiedy chorzy muszą przyzwyczaić się do nowego życia, każdego dnia tocząc nieustanną walkę z samym sobą. O czym powinno pamiętać się w tym czasie?

Jak żyć po terapii alkoholowej?

terapia grupowa AA

 

Rezygnacja z samego picia to dla wielu osób jedynie początek. Po podjęciu decyzji, w życiu uzależnionego pojawia się pustka, którą musi on w jakiś sposób wypełnić. W tym celu warto zainteresować się nowymi zajęciami lub powrócić do czynności, które sprawiały radość przed rozpoczęciem picia. Bardzo duże znaczenie ma także dbanie o stan swojego zdrowia psychicznego. Kluczowe jest radzenie sobie ze stresem i codziennymi problemami, bez wspomagania się używkami. Na utrzymanie trzeźwości w dużej mierze wpływa także zadowolenie z życia, zarówno na poziomie zawodowym, rodzinnym i towarzyskim. Chory powinien unikać wszelkich sytuacji, które mają związek ze spożywaniem alkoholu. Jest to istotne zwłaszcza w początkowym etapie po zakończeniu terapii. Konieczne może być całkowite odcięcie się od towarzystwa, z którym wcześniej się piło.

Z czego nie należy rezygnować?

Uczestniczenie w spotkaniach AA to jeden ze sposobów wpływających na utrzymanie trzeźwości. Nawet jeśli wydaje się nam, że terapia jest już zakończona i czujemy się dobrze, stały kontakt z trzeźwymi alkoholikami może okazać się kluczowy w sytuacjach zwątpienia. Dobrze mieć również numery telefonów do przynajmniej kilku osób ze środowiska AA, które w razie potrzeby udzielą nam pomocy i wsparcia. Przydatne jest także korzystanie z dzienniczków, w których zapisuje się swoje aktualne stany psychiczne.

Czego należy unikać?

Kluczową kwestią dla każdego trzeźwego alkoholika powinno być unikanie tak zwanych wyzwalaczy. Są to wszelkie sytuacje, które w jakikolwiek sposób mogłyby wywołać głód alkoholowy. Mowa m.in. o charakterystycznych miejscach, osobach, rocznicach, a także emocjach. Bardzo istotne jest niedopuszczanie do sytuacji, w których czujemy się głodni, spragnieni, źli, samotni oraz zmęczeni. Owe stany sprzyjają bowiem nawrotom choroby. W początkowym okresie po zakończeniu terapii, dobrze nosić ze sobą butelkę wody oraz przekąski, dzięki którym szybko pozbędziemy się przynajmniej części z wyżej wymienionych stanów. Chory powinien także unikać kontaktu z wszelkimi produktami, w których obecny jest alkohol. Mowa o różnego rodzaju kosmetykach oraz słodyczach.

Osoby uzależnione, które podjęły decyzję o życiu w trzeźwości muszą być przygotowane również na to, że na przełomie lat ich silna wola może osłabnąć i poczują chęć sięgnięcia po alkohol. Dopuszczenie do siebie tej myśli pozwoli lepiej przygotować się do całej sytuacji. W tym przypadku istotne będzie szybkie zidentyfikowanie sygnałów ostrzegawczych i podjęcie natychmiastowych działań - kontakt z innym trzeźwym alkoholikiem, wznowienie terapii czy też pomoc psychologiczna.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

© 2019 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225