Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Disulfiram, czyli substancja czynna jednego z najpopularniejszych leków stosowanych podczas leczenia uzależnienia od alkoholu jest obecnie coraz częściej wybieranym elementem terapii awersyjnej.

Spis treści

  Wszywany pod skórę Esperal reaguje negatywnie ze spożytym alkoholem, uniemożliwiając organizmowi jego rozkładanie i tym samym powodując wiele nieprzyjemnych objawów związanych z zatruciem alkoholowym. O „wszywce” słyszał właściwie każdy, kto miał styczność z osobami uzależnionymi, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego czym tak naprawdę jest Esperal i jak przebiega zabieg, podczas którego tabletki zostają wszyte pod skórę.

  Esperal (disulfiram) – najważniejsze informacje na temat leku

  Disulfiram to aktywny związek chemiczny, którego działanie zatrzymuje proces dehydrogenazy aldehydowej. Enzym odpowiedzialny za przekształcanie aldehydu octowego do kwasu octowego w normalnej sytuacji sprawia, że człowiek nie odczuwa efektów zatrucia alkoholowego przez cały czas, a zwykle jedynie po spożyciu bardzo dużych jego ilości. Organizm ludzki potrafi bronić się więc przed alkoholem, reagując oczywiście odurzeniem i późniejszym kacem, ale raczej nie znacznie trudniejszymi do przetrwania konsekwencjami. Esperal niszczy jednak tę barierę ochronną, ukazując szkodliwość alkoholu w pełnej krasie.

  Zobacz: Co to jest disulfiram i ile działa lek?

  Esperal - opakowanie

  Esperal – opakowanie leku.

  Wszyty pod skórę Esperal działa nieustannie, nie wpływając w żaden sposób na samopoczucie człowieka trzeźwego. W momencie, gdy do jego organizmu dostanie się jednak nawet niewielka ilość alkoholu, Esperal automatycznie rozpocznie blokowanie jego trawienia, powodując cały szereg nieprzyjemnych efektów zatrucia aldehydem octowym. Jakich?

  Na początku mogą pojawić się mdłości, zawroty i bóle głowy. Odczucia te mogą pójść jednak znacznie dalej – nagłe zaczerwienienie twarzy, uczucie gorąca, wymioty, spadek ciśnienia, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, czy napady lęku mogą rozpocząć się już po 10 minutach od spożycia alkoholu i utrzymywać się przez kilka godzin.

  Jednym z ważniejszych aspektów Esperalu, o którym mówi się zdecydowanie zbyt rzadko są produkty, które mogą wywołać wspomnianą negatywną reakcję organizmu. Disulfiram nie działa bowiem wyłącznie na bezpośredni alkohol, a więc wódkę, piwo czy mocniejsze trunki, ale też na cały szereg produktów zawierających alkohol w swoim składzie.

  Problemy mogą pojawić się więc w trakcie używania płynu do płukania jamy ustnej, spożywania octu i sosów na jego bazie, stosowania syropów przeciwkaszlowych i środków rozgrzewających, a także stosowania płynu do golenia, perfum czy innych kosmetyków na bazie alkoholu. Bezpieczne nie są tu nawet czekoladki wypełnione likierem czy fermentowane wiśnie. Można więc z powodzeniem uznać, że Disulfiram skuteczne odrzuca od alkoholu, wykluczając z użytku wszystko, co potencjalnie mogłoby pobudzić ochotę na wypicie czegoś mocniejszego.

   

  Disulfiram działa na bardzo prostej zasadzie – jego zadaniem jest odstraszanie od alkoholu poprzez wywoływanie nieprzyjemnych reakcji organizmu i utożsamianie ich właśnie z ulubionym dotychczas trunkiem. Pomimo tego reakcje poszczególnych ludzi na wszywkę esperalową mogą być różne – nie każdy zareaguje wymiotami czy kołataniem serca, ale nie u każdego skończy się wyłącznie na nudnościach.

  Jak wygląda proces zabiegu wszycia Esperalu?

  Pierwszym krokiem w całym procesie jest telefoniczna rejestracja pacjenta na wizytę w jednej z naszych placówek.

  W dniu wizyty przed podejściem do zabiegu pacjent poddawany jest kontroli trzeźwości. Jakiekolwiek resztki alkoholu w organizmie osoby uzależnionej mogą wywołać negatywne skutki już na etapie wszywania leku pod skórę.

  Po przeprowadzeniu kontroli trzeźwości wykonywana jest standardowa konsultacja lekarska oraz podpisanie świadomej zgody przez pacjenta na wykonanie zabiegu. Po podpisaniu zgody pacjent proszony jest do specjalnego gabinetu, w którym zostanie mu wszyty Esperal.

  Jednak przed podejściem do zabiegu, pacjentowi aplikowane jest miejscowe znieczulenie. Następnie w wybranym miejscu (w pośladku lub pod łopatką) nacina się skórę na około 2-3 centymetry. W miejscu nacięcia implementuje się lek.

  Zaświadczenie o przejściu zabiegu wszycia Esperalu

  Po zabiegu każdy pacjent otrzymuje teczkę z zaświadczeniem o odbytym zabiegu oraz zalecenia pozabiegowe.

  Osoby, które wybrały standardowy pakiet powinny po 10 dniach zgłosić się do gabinetu w celu wizyty kontrolnej oraz ściągnięcia szwów. Pacjenci z wyższymi pakietami nie mają takiego obowiązku, ze względu na użycie rozpuszczalnych szwów.

   

  Zadzwoń: +48 513 463 776

   

  Na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

  Disulfiram można dawkować na dwa sposoby. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy niektórych państwach europejskich preferowaną formą są tabletki, które należy łykać regularnie każdego dnia. Sposób ten jest jednak stosunkowo niebezpieczny, gdyż osoba, której pociąg do alkoholu jest jeszcze bardzo silny może po prostu pominąć dawkę leku, oczyścić organizm z disulfiramu i wrócić do nałogu.

  W Polsce Esperal stosuje się w formie tabletek antyalkoholowych wszywanych pod skórę pacjenta, najczęściej w okolicach pośladka lub pod łopatką, w dawce rozpuszczającej się w organizmie stopniowo przez 8-12 miesięcy. Zabieg implantacji Esperalu nie trwa długo, ale jego skutki są znacznie trwalsze niż w przypadku stosowania leku w formie tabletek doustnych. Jak jednak przebiega sam zabieg?

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Pierwszym etapem przygotowawczym jest oczywiście detoks. Organizm pacjenta musi zostać przed zabiegiem dokładnie oczyszczony z resztek alkoholu, gdyż wszycie Esperalu do skażonego alkoholem organizmu mogłoby być bardzo niebezpieczne. Chirurg, który będzie zajmował się wykonaniem zabiegu upewnia się wcześniej, że pacjent dokładnie rozumie ryzyko związane z łączeniem kuracji Disulfiramem i spożywaniem alkoholu – pacjent, który dobrowolnie decyduje się na wszywkę musi być świadomy związanych z nią konsekwencji i ewentualnych powikłań, jeśli jego pociąg do alkoholu okaże się silniejszy niż świadomość ryzyka jego spożycia.

  Gdy lekarz otrzymuje od pacjenta zgodę na przystąpienie do zabiegu, rozpoczyna procedurę od podania miejscowego znieczulenia, dzięki któremu pacjent nie będzie odczuwał bólu podczas zabiegu. Znieczulenie osiąga zwykle pełną skuteczność po około 20 minutach, po których można przystąpić do właściwego etapu procedury.

  Chirurg rozpoczyna swoją pracę od wykonania niewielkiego nacięcia skóry w miejscu, w którym lek zostanie zaszyty. Najpopularniejszym miejscem jest tu okolica pośladków lub łopatek – lek umieszczany jest na głębokości kilku centymetrów pod powięzią, w mięśniu, uniemożliwiając tym samym pacjentowi samodzielne wyciągnięcie tabletek po zakończonym zabiegu.

  Dawka Esperalu ustalana jest zawsze indywidualnie, zależnie od masy ciała pacjenta – najczęściej stosowaną metodą jest wszywanie 1 tabletki na każdy 1 kilogram masy ciała pacjenta, a więc u przeciętnej osoby o wadze 70 kilogramów będzie to 70 tabletek wszytych jednorazowo głęboko pod skórę.

   

  Zabieg wszycia Esperalu kończy się założeniem szwów, które należy usunąć po około 10 dniach, w zależności od tempa gojenia się rany. Możliwe jest też skorzystanie z pakietu VIP, w ramach którego stosowane szwy samoczynnie rozpuszczają się po kilku dniach i nie wymagają ponownej wizyty u lekarza. Szwy zasłania się następnie opatrunkiem, które należy wymieniać regularnie nie dopuszczając do przyschnięcia ich do rany lub zabrudzenia miejsca operacji. Pacjent może wrócić do normalnych czynności i pełnej aktywności fizycznej już po kilku dniach, pamiętając oczywiście że spożywanie alkoholu w najmniejszej nawet ilości jest od tego momentu surowo zabronione.

  Zabieg wszycia Esperalu – okres pooperacyjny

  Wszycie podskórne Esperalu nie wiąże się zwykle z dużym ryzykiem, dlatego też do najczęstszych powikłań po zabiegu należą jedynie lekki obrzęk w miejscu wszycia lub wyciek płynu surowiczego, który może być oznaką odrzucenia przez organizm kuracji esperalowej. W wielu przypadkach ropienie jest efektem niedostatecznego dbania o ranę, dlatego też zawsze w takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza na konsultację i zapobiec ewentualnym powikłaniom pooperacyjnym.

   

  W żadnym wypadku nie są to jednak problemy związane z błędem lekarza i nie należy obawiać się ich z zasady – większość pacjentów reaguje na Disulfiram bardzo dobrze. Tabletki rozpuszczają się w organizmie nawet do 12 miesięcy a gdy lek przestanie działać, pacjent ma możliwość zdecydowania się na ponowne wszycie Esperalu. Prowadzona z jego udziałem terapia awersyjna ma naprawdę duże szanse powodzenia, dlatego też stosuje się ją dziś dość regularnie i z dużą skutecznością.

   

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje