Jak powinna postępować żona alkoholika?

Alkoholizm to problem ok. 800 tysięcy osób w Polsce. Do picia go w sposób niebezpieczny przyznaje się ok. 3 milionów. Choroba alkoholowa naraża nie tylko zdrowie psychiczne i fizyczne uzależnionego, ale także jego rodzinę i najbliższych. Jak powinna postępować żona alkoholika, czyli najbliższa mu osoba? Odpowiedź w artykule.

Spis treści

  opakowanie disulfiramu oraz informacja o jesiennej promocji na zabieg zaszycia alkoholowego

  Postępowanie z alkoholikiem – przed czym się bronić

  Mimo ogólnej wiedzy na temat alkoholizmu, jego rozwoju, objawów oraz skutków trudno wyobrazić sobie, jak wygląda życie rodziny alkoholika. Nie każdy ma na tyle silną wolę, aby zostawić osobę uzależnioną samą sobie, bez jakiegokolwiek reagowania. A właśnie to należy robić, żeby alkoholik zrozumiał powagę sytuacji.

  Najbliższych trzeba wspierać, ale dopiero w momencie wprowadzania zmian, a nie w chwili, gdy alkoholizm postępuje i nie widać szans na poprawę.

  Zobacz: Jak alkoholik manipuluje żoną?

  Rodzinom alkoholików trudno powiedzieć stop. Ma to związek z ogólnym poczuciem wstydu i odpowiedzialnością za uzależnioną osobę. Dlatego takie relacje kończą się współuzależnieniem. Syndrom ten polega na niecelowym pozwalaniu alkoholikowi w domu na trwanie w uzależnieniu. Zazwyczaj oznacza pełne dostosowanie swojego trybu życia, wyręczanie, przejęcie domowych i zawodowych obowiązków, stałe kontrolowanie picia oraz ukrywanie prawdy, jaką jest choroba alkoholowa.

  Uzależnionych jest więcej mężczyzn niż kobiet, dlatego to panie najczęściej żyją we współuzależnieniu.

  Zapoznaj się także: Toksyczne uzależnienie alkoholowe w związku – na czym polega?

  Jak powinna postępować żona alkoholika?

  1. Skorzystać z pomocy specjalisty.
  2. Zrozumieć, że mąż ma problem alkoholowy.
  3. Nie usprawiedliwiać ani negować tego stanu.
  4. Pogodzić się z tym faktem choroby alkoholowej i postępować tak, aby partner również doszedł do tych wniosków.

  Zobacz także: Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem?

  Wyparcie i wieczne poszukiwanie winnych oraz powodów picia nigdy nie spowoduje zmian, a jedynie pogłębi problem.

  mężczyzna trzymający butelkę alkoholu oraz papierosa

  Alkoholizm w rodzinie – jak sobie radzić

  Ludzie boją się przyznawać do alkoholizmu w rodzinie. Wstydzą się tego i obawiają, co mogą na ten temat pomyśleć najbliżsi. Najtrudniej jest zdać sobie sprawę, że alkoholizm jest chorobą, ale trzeba jednocześnie pamiętać, że można go leczyć. Samodzielne próby kończą się współuzależnieniem albo nie dają odpowiednio długich rezultatów. Pomoc lekarza jest w tej sytuacji niezbędne.

  W pierwszej fazie leczenia i wykorzystania farmakologii, czyli detoksu alkoholowego i esperalu wszystko zależy od nastawienia alkoholika. Rodzina może go wspierać, ale nie zmuszać. Dopiero w następnej kolejności wspólna terapia umożliwia ustabilizowanie psychiczne i emocjonalne. Wtedy konieczny jest udział pozostałych członków rodziny. Dzięki temu łatwiej o wzajemne zrozumienie i wypracowanie rozwiązań, które powstrzymają powrót uzależnienia.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Źródło:

  Ryś M., Rodzina z problemem alkoholowym jako rodzina dysfunkcyjna, http://bazhum.muzhp.pl/media/files/Studia_nad_Rodzina/Studia_nad_Rodzina-r1998-t2-n2_(3)/Studia_nad_Rodzina-r1998-t2-n2_(3)-s65-74/Studia_nad_Rodzina-r1998-t2-n2_(3)-s65-74.pdf.

  Gorad S.L., Communicational Styles and Interaction of Alcoholics and Their Wives, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1545-5300.1971.00475.x.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje