fbpx
Wybierz miasto

Jak poradzić sobie z alkoholem w chwilach słabości?

Jak radzić sobie z alkoholizmem?

Alkoholizm to przypadłość wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stanowi zagrożenie bez względu na finanse, wykształcenie, czy życie osobiste. Alkoholicy często żyją w wyparciu i zaprzeczeniu. Nie przyznają się do uzależnienia, ponieważ nie zauważają problemu. Dla nich alkohol staje się podstawą egzystencji i nie dostrzegają, że odbiega to klasycznych standardów. Mówią, że nałóg ich nie dotyczy, ponieważ właśnie to uważają za prawdę. Dopiero gdy odczuwana jest jakaś strata np. brak pracy, rozwód czy ograniczenie kontaktu z dziećmi następuje moment refleksji.

Psycholodzy zwracają uwagę, że alkoholicy doszukują się powodów uzależnienia w stresujących chwilach, wydarzeniach z przeszłości lub trudnych relacjach. Nałóg nie jest spowodowany przez konkretne wspomnienie, a nieumiejętność radzenia sobie z odczuwaniem emocjami i uczuć oraz błędnym reagowaniem na rzeczywistość. Alkohol staje się odskocznią, która ma pomóc w problemach, jedynie tworząc iluzję poprawy.

Uzależnienie nie tylko utrudnia to, co było już problematyczne, ale dodatkowo powoduje kolejne utrapienia.

Jak radzić sobie z pokusą sięgnięcia po alkohol?

Przede wszystkim samodzielnie, bez nacisków innych i gróźb zrozumieć, że uzależnienie jest chorobą. Następnie skorzystać z pomocy specjalisty i zdecydować, jaki typ terapii będzie najkorzystniejszy. Samodzielne próby, wyrzeczenia i obietnice zwykle nie wystarczają. Potrzebna jest motywacja i chęć do zmiany warunków codziennego życia.

alkoholik z szklanką alkoholu w ręku
Jak przygotować się do pierwszej terapii uzależnień alkoholowych?

Co robić, gdy pokusa wraca?

Nawrót choroby alkoholowej może zdarzyć się w każdej chwili. Powodem mogą być stres, natłok obowiązków lub sytuacje, które przypominają o piciu. Towarzyszy temu głód alkoholowy. Objawia się przede wszystkim suchością w ustach, złym samopoczuciem, bólem kości i mięśni, czy brakiem apetytu. Wtedy człowiek myśli, że jeśli się napije, to wszystkie te symptomy znikną. Niestety jeden kieliszek czy przysłowiowa “małpka” pomagają tylko na chwilę i skłaniają do powtórzenia rytuału.

Warto zastanowić się nad prowadzeniem dzienniczka głodu alkoholowego, dzięki któremu będziemy mogli utrzymać abstynencje i codziennie oceniać nasz stan uzależnienia alkoholowego. Wspomniany dziennik jest polecany przez terapeutów, a jego prowadzenie z pewnością przyczyn się do skutecznego wyjścia z alkoholizmu.

Jak pozostać nieugiętym? Najlepiej dzięki rozmowie i terapii. Kontakt z psychologiem i osobami, które również odczuwają podobne emocje, pomaga wytrwać w trzeźwości. Zrozumieć, że można nad tym zapanować.

Warto również zaplanować swój czas na tyle produktywnie, aby nie myśleć o głodzie alkoholowym. Unikanie miejsc związanych z nałogiem oraz osób, które pogłębiały uzależnienie to także często stosowane metody. Gorszy stan zawsze może wrócić. Nie należy się tego bać, a walczyć o komfort swojej codzienności bez wstydu.

Detoks alkoholowy, czyli szybkie oczyszczenie

Święta Bożego Narodzenia to czas radosny, ale jednocześnie potrafi wywołać wiele negatywnych emocji, ze względu na cały proces przygotowawczy. Spożywanie alkoholu może być zatem uznane za odpowiednie rozwiązanie, które zmniejszy stres oraz dodatkowo rozluźni w trakcie świątecznych kolacji z bliskimi. Niestety tego typu postępowanie ma swoje konsekwencje. Trunki wypijane w nadmiarze wywołują zatrucie organizmu. Groźny jest głównie kac, który wywołuje ból głowy, brzucha, rozdrażnienie, przyspieszoną pracę serca, drżenie ciała itp. Jednakże jeśli spożywanie alkoholu przeistoczy się w kilkudniowy ciąg, to objawy będą znacznie gorsze. Rozwiązaniem w obu sytuacjach jest detoks alkoholowy. Dlaczego jest tak skuteczny? Ponieważ usuwa następstwa nadużycia alkoholu. Niestety nie likwiduje powodów picia. Za to stabilizuje stan zdrowia organizmu i poprawia jego kondycję. Odtrucie alkoholowe jest pewnego rodzaju wytchnieniem, ponieważ wszystkie negatywne symptomy zatrucia alkoholowego znikają. Umożliwia to ponownie normalne funkcjonowanie. Oczywiście, jeśli problemem jest choroba alkoholowa, na tym leczenie się nie kończy. Detoks alkoholowy nie powstrzyma alkoholika przed dalszym picie, a jedynie da możliwość skorzystania z innych metod farmakologicznych, które wspomogą życie w abstynencji.

zdjęcie stolika w barze, na którym stoją kieliszki

Specyfika detoksu alkoholowego

Na detoks alkoholowy może zgłosić się każda osoba. Pomoc udzielana jest przez lekarzy bez względu na stan zdrowia pacjenta. Jednakże, aby detoks alkoholowy mógł się odbyć wymagany jest najpierw wywiad medyczny podczas, którego lekarz kompletuje informacje na temat pacjenta i jego kondycji.

Dane wymagane przed przeprowadzeniem detoksu alkoholowego:

  • wiek,
  • waga,
  • występujące choroby,
  • przyjmowane leki.

Badania wykonywane przed detoksem alkoholowym:

  • sprawdzenie parametrów życiowych,
  • zmierzenie ciśnienia,
  • określenie pracy serca,
  • zbadanie ilości glukozy,
  • zweryfikowanie problemu alkoholowego.

Każda z tych informacji jest ważna, ponieważ tylko dzięki nim detoks alkoholowy może być dostosowany do potrzeb pacjenta. Indywidualność tego zabiegu sprawia, że jest on skuteczny. Fakt, że leki podawane są drogą dożylną, wpływa na szybkość jego działania. Zabiegu nie trzeba powtarzać dla zachowania efektu. Jeśli człowiek zadba o swoje zdrowie i nie dopuści ponownie do zatrucia alkoholowego, jeden detoks alkoholowy będzie wystarczający.

Gdzie zgłosić się na detoks alkoholowy?

Zabiegi z zakresu leczenia choroby alkoholowej, a w tym detoks alkoholowy są dostępne w ośrodkach leczenia uzależnień. Oczywiście można również wybrać miejsca bezpłatne, gdzie usługi są refundowane, lecz czas oczekiwania jest zdecydowanie dłuższy. W przypadku zatrucia alkoholowego szybka reakcja ma znaczenie, ponieważ dzięki temu człowiek zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kolejnych uszkodzeń organizmu, które z czasem mogą być poważne na tyle, że będą wymagać dodatkowego leczenia. Mówi się, że alkohol odpręża, lecz w rzeczywistości robi to dopiero detoks alkoholowy.

Leczenie alkoholizmu – jak poradzić sobie z pokusami?

Impreza sylwestrowa jest jedną z wielu okazji, podczas których picie alkoholu uważane jest za działanie normalne. Tego typu wydarzenia to największy sprawdzian dla alkoholików w trakcie leczenia alkoholizmu. W przypadku uzależnienia nawet jednorazowe sięgnięcie po kieliszek może okazać się zgubne. Alkoholizm zwykle rozpoczyna się właśnie od okazjonalnego spożywania trunków. Raz wprowadzone zmiany podczas leczenia alkoholizmu powinny obowiązywać zawsze, jeśli terapia ma się zakończyć sukcesem, czyli stałą abstynencją.

Najwygodniej jest unikać sytuacji, które mogą spowodować chęć napicia się, lecz w takim przypadku, jak Sylwester nie da się tego zrobić.

Jeśli choroba alkoholowa nie jest czyimś problemem, lecz kac spowodowany nadużyciem alkoholu silnie się objawia, to można skorzystać z odtrucia alkoholowego. W sytuacjach, gdy pokusy alkoholowe są silne, pomocna może być rozmowa z psychologiem w formie terapii. Warto także pamiętać, co było powodem uzależnienia. Leczenie zwykle pomaga zrozumieć prawdziwe źródło choroby alkoholowej, co powstrzymuje jej nawrót.

płaczący mężczyzna patrzący na butelki z alkoholem

Leczenie alkoholizmu a wpływ alkoholu

Zanim człowiek zdecyduje się ponownie sięgnąć po alkohol, warto się zastanowić nad konsekwencjami. Nie tylko chodzi o sposób, w jaki płyn etylowy wyniszcza organizm, ale również to, co dzieje się z człowiekiem, kiedy zaczyna działać esperal po wypiciu alkoholu.

Następstwa picia alkoholu:

  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • drżenie ciała,
  • wymioty,
  • kołatanie serca,
  • ból głowy,
  • bezsenność,
  • psychoza i omamy,
  • majaczenie,
  • stany depresyjne.

Alkoholizm nie tylko powoduje uszkodzenia ciała, ale silnie wpływa także na stan psychiczny. Nieustanna potrzeba picia zmienia człowieka. Wywołuje agresję. Płyn etylowy odbiera wolność i swobodę działań. Można jednak odzyskać kontrolę, dzięki esperalowi. Działa tylko, gdy w ciele pojawia się alkohol.

Co dokładnie dzieje się z człowiekiem?

Odczuwa objawy kaca, ale kilka razy mocniej niż zwykle. Dużo szybciej są one również odczuwane, ponieważ po ok. 5-10 minutach od spożycia alkoholu.

Zwykle trwa to do 10 godzin. Ich siła zależy od ilości wypitego płynu etylowego. Przy dużym nadużyciu możliwe są ślepota, uszkodzenie wątroby, zaburzenie pracy serca i świadomości oraz śmierć.

Leczenie alkoholizmu – rezygnacja z alkoholowych przyzwyczajeń

Rozpoczęcie leczenia alkoholizmu ma związek z wprowadzeniem wielu zmian, które powinny obowiązywać już zawsze. Alkoholizmu nie można wyleczyć. Nad uzależnieniem można jedynie zapanować, lecz trzeba być przygotowanym na to, że alkohol będzie wiecznie stanowić pokusę.

Nawet jednorazowa lampka szampana podczas sylwestrowej nocy może sprawić, że uzależnienie powróci. Dlatego po rozpoczęciu leczenia alkoholizmu zmiana zdania może być niezwykle ryzykowna Ryzyko nie jest wskazane. Nawet jeden kieliszek może wywołać niebezpieczeństwo, a każdy nadprogramowy zabiera z życia 15 minut, którego nie da się już odzyskać.

Detoks alkoholowy, czyli szybkie oczyszczenie

Święta Bożego Narodzenia to czas radosny, ale jednocześnie potrafi wywołać wiele negatywnych emocji, ze względu na cały proces przygotowawczy. Spożywanie alkoholu może być zatem uznane za odpowiednie rozwiązanie, które zmniejszy stres oraz dodatkowo rozluźni w trakcie świątecznych kolacji z bliskimi. Niestety tego typu postępowanie ma swoje konsekwencje. Trunki wypijane w nadmiarze wywołują zatrucie organizmu. Groźny jest głównie kac, który wywołuje ból głowy, brzucha, rozdrażnienie, przyspieszoną pracę serca, drżenie ciała itp. Jednakże jeśli spożywanie alkoholu przeistoczy się w kilkudniowy ciąg, to objawy będą znacznie gorsze. Rozwiązaniem w obu sytuacjach jest detoks alkoholowy. Dlaczego jest tak skuteczny? Ponieważ usuwa następstwa nadużycia alkoholu. Niestety nie likwiduje powodów picia. Za to stabilizuje stan zdrowia organizmu i poprawia jego kondycję. Odtrucie alkoholowe jest pewnego rodzaju wytchnieniem, ponieważ wszystkie negatywne symptomy zatrucia alkoholowego znikają. Umożliwia to ponownie normalne funkcjonowanie. Oczywiście, jeśli problemem jest choroba alkoholowa, na tym leczenie się nie kończy. Detoks alkoholowy nie powstrzyma alkoholika przed dalszym picie, a jedynie da możliwość skorzystania z innych metod farmakologicznych, które wspomogą życie w abstynencji.

zdjęcie stolika w barze, na którym stoją kieliszki

Specyfika detoksu alkoholowego

Na detoks alkoholowy może zgłosić się każda osoba. Pomoc udzielana jest przez lekarzy bez względu na stan zdrowia pacjenta. Jednakże, aby detoks alkoholowy mógł się odbyć wymagany jest najpierw wywiad medyczny podczas, którego lekarz kompletuje informacje na temat pacjenta i jego kondycji.

Dane wymagane przed przeprowadzeniem detoksu alkoholowego:

  • wiek,
  • waga,
  • występujące choroby,
  • przyjmowane leki.

Badania wykonywane przed detoksem alkoholowym:

  • sprawdzenie parametrów życiowych,
  • zmierzenie ciśnienia,
  • określenie pracy serca,
  • zbadanie ilości glukozy,
  • zweryfikowanie problemu alkoholowego.

Każda z tych informacji jest ważna, ponieważ tylko dzięki nim detoks alkoholowy może być dostosowany do potrzeb pacjenta. Indywidualność tego zabiegu sprawia, że jest on skuteczny. Fakt, że leki podawane są drogą dożylną, wpływa na szybkość jego działania. Zabiegu nie trzeba powtarzać dla zachowania efektu. Jeśli człowiek zadba o swoje zdrowie i nie dopuści ponownie do zatrucia alkoholowego, jeden detoks alkoholowy będzie wystarczający.

Gdzie zgłosić się na detoks alkoholowy?

Zabiegi z zakresu leczenia choroby alkoholowej, a w tym detoks alkoholowy są dostępne w ośrodkach leczenia uzależnień. Oczywiście można również wybrać miejsca bezpłatne, gdzie usługi są refundowane, lecz czas oczekiwania jest zdecydowanie dłuższy. W przypadku zatrucia alkoholowego szybka reakcja ma znaczenie, ponieważ dzięki temu człowiek zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kolejnych uszkodzeń organizmu, które z czasem mogą być poważne na tyle, że będą wymagać dodatkowego leczenia. Mówi się, że alkohol odpręża, lecz w rzeczywistości robi to dopiero detoks alkoholowy.

Źródła:

Wojnar M., Ślufarska A., Jakubczyk A., Nawroty w uzależnieniu od alkoholu. Cześć 1: Definicje i modele, http://ain.ipin.edu.pl/archiwum/4/t19n4_4.pdf.