Jak poradzić sobie z alkoholem w chwilach słabości?

Przyznanie się do uzależnienia dla wielu osób oznacza słabość charakteru i świadczy o życiowym niepowodzeniu. Dlatego alkoholicy nie uznają swoje stanu za nałóg. To, co dla osoby trzeźwej jest kłamstwem, w przypadku uzależnionych oznacza prawdę, ich prawdę. Droga od zaprzeczenia do zauważenia problemu bywa długa. Potem nawet wielomiesięczna trzeźwość może doprowadzić do nawrotu. Jak poradzić sobie z alkoholem w chwilach słabości i głodu?

Spis treści

  Jak radzić sobie z alkoholizmem?

  Alkoholizm to przypadłość wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Stanowi zagrożenie bez względu na finanse, wykształcenie, czy życie osobiste. Alkoholicy często żyją w wyparciu i zaprzeczeniu. Nie przyznają się do uzależnienia, ponieważ nie zauważają problemu. Dla nich alkohol staje się podstawą egzystencji i nie dostrzegają, że odbiega to klasycznych standardów. Mówią, że nałóg ich nie dotyczy, ponieważ właśnie to uważają za prawdę. Dopiero gdy odczuwana jest jakaś strata np. brak pracy, rozwód czy ograniczenie kontaktu z dziećmi następuje moment refleksji.

  Psycholodzy zwracają uwagę, że alkoholicy doszukują się powodów uzależnienia w stresujących chwilach, wydarzeniach z przeszłości lub trudnych relacjach. Nałóg nie jest spowodowany przez konkretne wspomnienie, a nieumiejętność radzenia sobie z odczuwaniem emocjami i uczuć oraz błędnym reagowaniem na rzeczywistość. Alkohol staje się odskocznią, która ma pomóc w problemach, jedynie tworząc iluzję poprawy.

  Uzależnienie nie tylko utrudnia to, co było już problematyczne, ale dodatkowo powoduje kolejne utrapienia.

  Jak radzić sobie z pokusą sięgnięcia po alkohol?

  Przede wszystkim samodzielnie, bez nacisków innych i gróźb zrozumieć, że uzależnienie jest chorobą. Następnie skorzystać z pomocy specjalisty i zdecydować, jaki typ terapii będzie najkorzystniejszy. Samodzielne próby, wyrzeczenia i obietnice zwykle nie wystarczają. Potrzebna jest motywacja i chęć do zmiany warunków codziennego życia.

  Co robić, gdy pokusa wraca?

  Nawrót choroby alkoholowej może zdarzyć się w każdej chwili. Powodem mogą być stres, natłok obowiązków lub sytuacje, które przypominają o piciu. Towarzyszy temu głód alkoholowy. Objawia się przede wszystkim suchością w ustach, złym samopoczuciem, bólem kości i mięśni, czy brakiem apetytu. Wtedy człowiek myśli, że jeśli się napije, to wszystkie te symptomy znikną. Niestety jeden kieliszek czy przysłowiowa “małpka” pomagają tylko na chwilę i skłaniają do powtórzenia rytuału.

  Warto zastanowić się nad prowadzeniem dzienniczka głodu alkoholowego, dzięki któremu będziemy mogli utrzymać abstynencje i codziennie oceniać nasz stan uzależnienia alkoholowego. Wspomniany dziennik jest polecany przez terapeutów, a jego prowadzenie z pewnością przyczyn się do skutecznego wyjścia z alkoholizmu.

  Jak pozostać nieugiętym? Najlepiej dzięki rozmowie i terapii. Kontakt z psychologiem i osobami, które również odczuwają podobne emocje, pomaga wytrwać w trzeźwości. Zrozumieć, że można nad tym zapanować.

  Warto również zaplanować swój czas na tyle produktywnie, aby nie myśleć o głodzie alkoholowym. Unikanie miejsc związanych z nałogiem oraz osób, które pogłębiały uzależnienie to także często stosowane metody. Gorszy stan zawsze może wrócić. Nie należy się tego bać, a walczyć o komfort swojej codzienności bez wstydu.

  Źródła:

  Wojnar M., Ślufarska A., Jakubczyk A., Nawroty w uzależnieniu od alkoholu. Cześć 1: Definicje i modele, http://ain.ipin.edu.pl/archiwum/4/t19n4_4.pdf.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje