Czerwona twarz, plamy i wypieki po alkoholu, czyli jak alkohol wpływa na naszą urodę

Zaczerwieniona twarz po wypiciu substancji alkoholowych to stosunkowo częste schorzenie dotykające sporą część z nas. Charakterystyczne czerwone plamy na twarzy po alkoholu w większości przypadków są nieszkodliwe – zwłaszcza gdy alkohol spożywa się jedynie sporadycznie. Przyczyn może być jednak wiele, dlatego wypieki po kilku lampkach wina potrafią być też objawem poważniejszych chorób i schorzeń.

Spis treści

  Jak powstają czerwone wypieki i plamy po alkoholu?

  Najczęstszą przyczyną powstawania czerwonych plam na twarzy po alkoholu, jest rozrzedzenie krwi. Gdy krew staje się mniej gęsta, daje się to zaobserwować w postaci przekrwionej skóry.

  Dlaczego po alkoholu mam czerwona twarz?

  Bezpośrednio po wypiciu napojów alkoholowych ciśnienie w naszym ciele nieznacznie się podwyższa, by następnie się obniżyć i wrócić do normy. Zjawisko to również powoduje powstawanie na ciele charakterystycznych wypieków. Co więcej, jeśli picie alkoholu trwa kilka dni i jest się w alkoholowym ciągu, podwyższone ciśnienie w organizmie może utrzymywać się kilka dni. W konsekwencji, może to prowadzić to trwale utrzymującego się schorzenia, jakim jest nadciśnienie tętnicze.

  Masz różne niekorzystne objawy spowodowane odłożeniem się toksyn alkoholowych w organizmie? – sprawdź: Kiedy zgłosić się na detoks alkoholowy?

  Nieumiejętne trawienie alkoholu przez organizm

  Na początku warto zaznaczyć, że napoje alkoholowe posiadają w swoim składzie etanol. Po spożyciu etanolu, organizm rozkłada go na inne substancje i metabolity. W ten sposób dochodzi do rozkładu alkoholu i wypłukania go z organizmu, jednak jeden z elementów rozkładu – aldehyd octowy – w większych ilościach potrafi być bardzo toksyczny.

  W przypadku osób, których organizm nie reaguje właściwie nie potrafi go przetworzyć, aldehyd octowy może zacząć odkładać się w organizmie. Posiłkując się wynikami badań, około 8% populacji cierpi na nieumiejętność poprawnego trawienia alkoholu.

  Reakcja naczyń krwionośnych na toksyny w organizmie

  Charakterystyczne wypieki po alkoholu pojawiają się na skutek reakcji naczyń krwionośnych na toksyny w organizmie. Ilość wypitego alkoholu w wielu przypadkach nie ma znaczenia. Co więcej, może się to wydarzyć już po chwili od wypicia pierwszego kieliszka.

  Warto również zaznaczyć, że zbyt duża ilość aldehydu octowego potrafi wywołać przyspieszoną akcję serca, ból głowy i mdłości.

  wpływ alkoholu na twarz

  Czy czerwone plamy po alkoholu oznaczają poważne schorzenia?

  Warto mieć na uwadze, że czerwone plamy po wypiciu alkoholu mogą zwiastować również inne schorzenia. Osoby, na których skórze pojawiają się czerwone wypieki, obarczone są statystycznie większym ryzykiem wystąpieniem raka, szczególnie raka przełyku u mężczyzn.

  Czerwone plamy pojawiające się na ciele po wypiciu alkoholu mogą być również objawem choroby wątroby.  W przypadku, gdy wcześniej nie cierpieliśmy na podobne dolegliwości, a pojawiły się one w ostatnim czasie – najlepiej udać się do lekarza.

  Sposoby na zaczerwienienia policzków i występujący rumień po alkoholu

  Jedynym skutecznym sposobem na zaczerwienienie skóry po alkoholu, tak by całkowicie wyeliminować występowanie czerwonych plam na policzkach, to po prostu zrezygnowanie z picia, lub jego znaczne ograniczenie.

  Należy jednocześnie pamiętać, że nadmiar spożywanego alkoholu może prowadzić do wielu innych poważnych schorzeń, a z czasem przeradza się w alkoholizm. Stałe przyjmowanie alkoholu ma znaczący wpływ na wygląd naszej twarzy. Charakterystyczna twarz alkoholika to efekt wyniszczonego organizmu. Po latach nadmiernego spożywania substancji alkoholowych, zmiany na twarzy powstałe na skutek narażenia na toksynę, nie znikną samoistnie – nawet po zaprzestaniu picia.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje