Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm stanowi chorobę, która przez społeczeństwo wciąż jest niezrozumianą. Obserwuje się, iż znaczna część osób, która dotychczas nie miała styczności z osobą uzależnioną, wykazuje skłonności do większego niezrozumienia, aniżeli te osoby, których bliskich dotknął alkoholizm. Sytuacja ów nie pomaga osobie zainteresowanej, która może podjąć leczenia na każdym etapie uzależnienia, lecz potrzebuje do tego wsparcia, profesjonalnej pomocy oraz własnej, silnej woli i motywacji.

Spis treści

  Najtrudniejszy jest moment, kiedy to osoba uzależniona musi przełamać się. Przed samym sobą, ale i innymi. Alkoholizm powoduje, że targa nią wstyd. Nawet w momencie uświadomienia sobie istniejącego problemu, można unikać pomocy ze względu na niechęć opowiadania o sobie i swoich przeżyciach. Wstyd przed rodziną, znajomymi, otoczeniem, który w tym wypadku bywa srodze nietolerancyjne. Na pierwszy krok swoistego przełamania, składają się zatem niejako dwa kroki.

  Co trzeba zrobić aby się przełamać i rozpocząć leczenie alkoholizmu?

  Przyznani się do problemu i samoświadomość, iż jest to już etap uzależniania, wymagający profesjonalnej pomocy. Następnie wyzbycie się strachu i wstydu. Zrozumienie, że tylko i wyłącznie dzieląc się z innymi swoim problemem, otwarcie i jawnie szukają pomocy, można wyjść na prostą. Trwać w trzeźwości i powrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Bez sięgania po kieliszek przy każdej nadarzającej się okazji, jak i wtedy, gdy pojawia się niemożność poradzenia sobie z zaistniałym problemem.

  Jak zacząć leczenie alkoholizmu?

  Do rozpoczęcia leczenia uzależnienia alkoholowego niezbędne jest również wsparcie bliskich. Alkoholik, który udaje się na terapię, musi mieć świadomość, że po powrocie do domu znajdzie się w atmosferze zrozumienia, pomocy, wsparcia merytorycznego i psychicznego. Najbliżsi często popełniają te same błędy, które utrudniają wytrwanie w trzeźwości bądź też powodują, że alkoholik znów wraca do dotychczasowego nałogu. Nieprawidłowym jest ukrywanie jego postępków, szukanie kolejnych wytłumaczeń na zaistniałą sytuację, jak i udawanie, że nie dzieje się nic poważnego. Nadmierna miłość, w znaczeniu robienia wielu rzeczy za alkoholika, w tym usprawiedliwiania go przed innymi, przynosi zgoła odmienne efekty.

  Nadto powoduje, że z jeszcze większym problemem zmaga się bliska mu osoba, która niejako staje się również ofiarą rozwiniętego już uzależnienia. Niezwykle ważne jest także przyznanie się do problemu, zrozumienie, że picie wymknęło się spod kontroli i chęć wyjścia z tej sytuacji. To podstawa, by móc rozpocząć faktycznie leczenie alkoholizmu. Skojarzone działania, ukierunkowane zarówno na terapię odwykową, jeśli wymaga tego sytuacja, jak i na psychoterapię.

  Przeczytaj także: Jak wygląda leczenie alkoholizmu w Warszawie?

  Uzależnieni mają również do wyboru szereg literatury, filmów, jak i możliwość spotkania z innymi, by posłuchać podobnych historii. Na chwilę odłożyć na bok subiektywne odczucia, a stać się obiektywnym obserwatorem. Wchodząc w tę rolę, łatwiej zrozumieć, jak wielką krzywdę wyrządza się sobie oraz bliskim. A są to solidne fundamenty do przełamania niechęci, do opowiadania o swoim problemie i podjęcia właściwego leczenia.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje