pokaż menu

Blog

Co trzeba zrobić aby się przełamać i rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm stanowi chorobę, która przez społeczeństwo wciąż jest niezrozumianą. Obserwuje się, iż znaczna część osób, która dotychczas nie miała styczności z osobą uzależnioną, wykazuje skłonności do większego niezrozumienia, aniżeli te osoby, których bliskich dotknął alkoholizm. Sytuacja ów nie pomaga osobie zainteresowanej, która może podjąć leczenia na każdym etapie uzależnienia, lecz potrzebuje do tego wsparcia, profesjonalnej pomocy oraz własnej, silnej woli i motywacji.

Najtrudniejszy jest moment, kiedy to osoba uzależniona musi przełamać się. Przed samym sobą, ale i innymi. Alkoholizm powoduje, że targa nią wstyd. Nawet w momencie uświadomienia sobie istniejącego problemu, można unikać pomocy ze względu na niechęć opowiadania o sobie i swoich przeżyciach. Wstyd przed rodziną, znajomymi, otoczeniem, który w tym wypadku bywa srodze nietolerancyjne. Na pierwszy krok swoistego przełamania, składają się zatem niejako dwa kroki. Przyznanie się do problemu i samoświadomość, iż jest to już etap uzależniania, wymagający profesjonalnej pomocy. Następnie wyzbycie się strachu i wstydu. Zrozumienie, że tylko i wyłącznie dzieląc się z innymi swoim problemem, otwarcie i jawnie szukają pomocy, można wyjść na prostą. Trwać w trzeźwości i powrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Bez sięgania po kieliszek przy każdej nadarzającej się okazji, jak i wtedy, gdy pojawia się niemożność poradzenia sobie z zaistniałym problemem.

Wsparcie bliskich przy leczeniu alkoholizmu

Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest również wsparcie bliskich. Alkoholik, który udaje się na terapię, musi mieć świadomość, że po powrocie do domu znajdzie się w atmosferze zrozumienia, pomocy, wsparcia merytorycznego i psychicznego. Najbliżsi często popełniają te same błędy, które utrudniają wytrwanie w trzeźwości bądź też powodują, że alkoholik znów wraca do dotychczasowego nałogu. Nieprawidłowym jest ukrywanie jego postępków, szukanie kolejnych wytłumaczeń na zaistniałą sytuację, jak i udawanie, że nie dzieje się nic poważnego. Nadmierna miłość, w znaczeniu robienia wielu rzeczy za alkoholika, w tym usprawiedliwiania go przed innymi, przynosi zgoła odmienne efekty. Nadto powoduje, że z jeszcze większym problemem zmaga się bliska mu osoba, która niejako staje się również ofiarą rozwiniętego już uzależnienia. Niezwykle ważne jest także przyznanie się do problemu, zrozumienie, że picie wymknęło się spod kontroli i chęć wyjścia z tej sytuacji. To podstawa, by móc rozpocząć faktycznie leczenie alkoholizmu. Skojarzone działania, ukierunkowane zarówno na terapię odwykową, jeśli wymaga tego sytuacja, jak i na psychoterapię.

Uzależnieni mają również do wyboru szereg literatury, filmów, jak i możliwość spotkania z innymi, by posłuchać podobnych historii. Na chwilę odłożyć na bok subiektywne odczucia, a stać się obiektywnym obserwatorem. Wchodząc w tę rolę, łatwiej zrozumieć, jak wielką krzywdę wyrządza się sobie oraz bliskim. A są to solidne fundamenty do przełamania niechęci, do opowiadania o swoim problemie i podjęcia właściwego leczenia.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225