pokaż menu

Blog

Wypieranie alkoholizmu

Wyparcie jest podstawowym prymitywnym mechanizmem obronnym, w których dana osoba lub osoby nieświadomie odrzucają niektóre lub wszystkie ze znaczeń określonych sytuacji czy zdarzeń. Przez zaprzeczenie jednostki lub nawet grupy osób (bliscy, przyjaciele, współpracownicy) nie dopuszczają do świadomości wiedzy o jakimś bolesnym aspekcie (lub wielu aspektach) rzeczywistości. Może to dotyczyć wielu kwestii: zdrowia, finansów, problemów z relacjami. Takie mechanizmy pozornie wpływają na zmniejszenie niepokoju, lepsze radzenie sobie z różnego typu trudnymi emocjami, np. z poczuciem winy czy wstydem.

Formy wyparcia alkoholizmu

Wyparcie dotyczy prawie wszystkich, którzy mają problem z alkoholem. W chorobie alkoholowej wypieranie przybiera różne formy. Objawia się np. zmniejszanie skutków spożywania alkoholu czy w ogóle zaprzeczaniem temu, że ma się problem alkoholowy. Niektóre popularne formy wyparcia to: świadome i nieświadomego zniekształcania lub minimalizowanie stanu faktycznego uzależnienia, brak wiedzy na temat efektów spożywania alkoholu, zapominanie, kłamstwa, myślenie życzeniowe czy zapamiętywanie tylko dobrych momentów.

Pozory mylą

Ludzie, którzy borykają się z problemem alkoholowym, do wypierania problemu stosują inne psychologiczne mechanizmy obronne, takie jak humor, udawanie uzewnętrzniania się, racjonalizacja albo intelektualizacja. Ostatni z mechanizmów ma na celu ukazanie pozytywnych aspektów picia alkoholu, co powoduje jeszcze większe psychiczne uzależnienie od zażywanej substancji. Alkoholicy są bardzo dobrymi aktorami, często ukrywają się za maskami, które przybierają. Jednak ich gra nie jest skierowana tylko do świata zewnętrznego – często oszukują oni sami siebie.

Wykorzystywanie mechanizmu wyparcia w leczeniu alkoholizmu

Konfrontacja osoby uzależnionej z wypieranymi faktami z życia jest niezbędna do wejścia w proces leczenia i rozwiązania problemów życiowych. Ważne jest, aby zauważyć, że mechanizm wyparcia nie może być poddawany jedynie negatywnemu wartościowaniu. Wypieranie to proces potrzebny, jeżeli jest stosowany w odpowiednim celu. Może nie tylko pełnić funkcję mechanizmu obronnego, ale i adaptacyjnego. W przypadku przeżycia traumy, którą jest np. śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba, uraz, doznanie przemocy seksualnej, wypadek komunikacyjny – wyparcie pomaga w zapobieżeniu odczuwania wyniszczających skutków psychicznego bólu.

Świadomość mechanizmów obronnych

Wyparcie jest mechanizmem zniekształcającym myślenie prawie każdej osoby, która jest dotknięta chorobą alkoholową. Oczywiście osoby, które nie są uzależnione, też z tego mechanizmu korzystają. Od dziesięcioleci terapeuci i lekarze, którzy pomagają alkoholikom w trzeźwieniu, sami zastanawiali się, dlaczego ich pacjenci nadal piją, skoro nadużywanie alkoholu powoduje w ich życiu jedynie negatywne skutki i sprawia, że cierpią. Odkrycie, że wyparcie jest integralną częścią choroby alkoholowej oraz główną przeszkodzą do trzeźwienia, okazało się przełomowe. Chociaż mechanizm wyparcia nie jest częścią sformułowanych kryteriów diagnostycznych choroby alkoholowej, uważa się, że stanowi on prymarny symptom.

Sprawdź: Leczenie alkoholizmu Warszawa >>

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225