Wypieranie alkoholizmu

Wyparcie jest podstawowym prymitywnym mechanizmem obronnym, w których dana osoba lub osoby nieświadomie odrzucają niektóre lub wszystkie ze znaczeń określonych sytuacji czy zdarzeń. Przez zaprzeczenie jednostki lub nawet grupy osób (bliscy, przyjaciele, współpracownicy) nie dopuszczają do świadomości wiedzy o jakimś bolesnym aspekcie (lub wielu aspektach) rzeczywistości. Może to dotyczyć wielu kwestii: zdrowia, finansów, problemów z relacjami. Takie mechanizmy pozornie wpływają na zmniejszenie niepokoju, lepsze radzenie sobie z różnego typu trudnymi emocjami, np. z poczuciem winy czy wstydem.

Spis treści

  Formy wyparcia alkoholizmu

  Wyparcie dotyczy prawie wszystkich, którzy mają problem z alkoholem. W chorobie alkoholowej wypieranie przybiera różne formy. Objawia się np. zmniejszanie skutków spożywania alkoholu czy w ogóle zaprzeczaniem temu, że ma się problem alkoholowy. Niektóre popularne formy wyparcia to: świadome i nieświadomego zniekształcania lub minimalizowanie stanu faktycznego uzależnienia, brak wiedzy na temat efektów spożywania alkoholu, zapominanie, kłamstwa, myślenie życzeniowe czy zapamiętywanie tylko dobrych momentów.

  Pozory mylą

  Ludzie, którzy borykają się z problemem alkoholowym, do wypierania problemu stosują inne psychologiczne mechanizmy obronne, takie jak humor, udawanie uzewnętrzniania się, racjonalizacja albo intelektualizacja. Ostatni z mechanizmów ma na celu ukazanie pozytywnych aspektów picia alkoholu, co powoduje jeszcze większe psychiczne uzależnienie od zażywanej substancji. Alkoholicy są bardzo dobrymi aktorami, często ukrywają się za maskami, które przybierają. Jednak ich gra nie jest skierowana tylko do świata zewnętrznego – często oszukują oni sami siebie.

  Wykorzystywanie mechanizmu wyparcia w leczeniu alkoholizmu

  Konfrontacja osoby uzależnionej z wypieranymi faktami z życia jest niezbędna do wejścia w proces leczenia i rozwiązania problemów życiowych. Ważne jest, aby zauważyć, że mechanizm wyparcia nie może być poddawany jedynie negatywnemu wartościowaniu. Wypieranie to proces potrzebny, jeżeli jest stosowany w odpowiednim celu. Może nie tylko pełnić funkcję mechanizmu obronnego, ale i adaptacyjnego. W przypadku przeżycia traumy, którą jest np. śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba, uraz, doznanie przemocy seksualnej, wypadek komunikacyjny – wyparcie pomaga w zapobieżeniu odczuwania wyniszczających skutków psychicznego bólu.

  Świadomość mechanizmów obronnych

  Wyparcie jest mechanizmem zniekształcającym myślenie prawie każdej osoby, która jest dotknięta chorobą alkoholową. Oczywiście osoby, które nie są uzależnione, też z tego mechanizmu korzystają. Od dziesięcioleci terapeuci i lekarze, którzy pomagają alkoholikom w trzeźwieniu, sami zastanawiali się, dlaczego ich pacjenci nadal piją, skoro nadużywanie alkoholu powoduje w ich życiu jedynie negatywne skutki i sprawia, że cierpią. Odkrycie, że wyparcie jest integralną częścią choroby alkoholowej oraz główną przeszkodzą do trzeźwienia, okazało się przełomowe. Chociaż mechanizm wyparcia nie jest częścią sformułowanych kryteriów diagnostycznych choroby alkoholowej, uważa się, że stanowi on prymarny symptom.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje