Zachowanie alkoholika wobec rodziny

Badania wskazują, że w Polsce z powodu alkoholizmu choruje ok. 800 tysięcy Polaków. Alkoholicy zachowują się różnie w zależności od fazy uzależnieniu i ogólnego stanu. Reakcje najbliższych również bywają odmienne, ale w wielu przypadkach alkoholizm w domu kończy się współuzależnieniem i wieloletnim ukrywaniem problemów. Jak wyglądają relację w rodzinie alkoholowej?

Spis treści

  Alkoholizm w rodzinie – zachowania domowników

  Dla osoby postronnej trudno dostrzec problem alkoholowy w danej rodzinie. Powodem tego jest przede wszystkim zachowanie domowników. Partnerzy alkoholików, a także dzieci boją się wspominać o uzależnieniu. Wstydzą się, że model rodziny jest zaburzony i życie codziennie nie wygląda tak, jak powinno. Każdy zaczyna się dostosowywać do trybu alkoholika. Wygląda to inaczej ze względu na stan osoby uzależnionej: ciąg lub trzeźwość.

  Planując wszystkie działania w zgodzie z tym, czego według nich potrzebuje alkoholik, daje niemą zgodę na trwanie w uzależnieniu. Nałogowiec nie odczuwa wtedy konsekwencji ani strat w związku z chorobą alkoholową. Pełną odpowiedzialność przejmuje rodzina, szukając wymówek usprawiedliwiających picie. Nadużywanie alkoholu staje się najważniejszym elementem życia. Niekiedy domownicy wybierają inną strategię i skupiają się na tym, aby uniemożliwić alkoholikowi picie. Silne emocje i zaburzone uczucia, strach i lęk przysłaniają logiczność oraz racjonalność myśli.

  załamany alkoholik siedzący na łóżku w nocy

  Zachowanie alkoholika wobec rodziny

  Choroba alkoholowa wpływa negatywnie na domowników. Jakie jest natomiast zachowanie alkoholika wobec rodziny? Zależy od fazy alkoholizmu i decyzji najbliższych. Jeśli ktoś próbuje kontrolować częstotliwość picia i ilość spożywanego alkoholu można spodziewać się agresji oraz niechęci ze strony alkoholika. Racjonalne i trzeźwe myślenie nie jest możliwe, dlatego często dochodzi do wybuchów gniewu oraz manipulacji alkoholika.

  Osoby uzależnione głównie żyją w wyparciu. Szukają winnych wśród bliskich osób (najczęściej partnerów) lub wskazują na przeszłe i teraźniejsze wydarzenia. Picie nie wydaje się dla nich niczym nadzwyczajnym, a jedynie czynnością, która pomaga w codziennym życiu. Nie zauważają jednak, że w pewnym momencie ilość wypijanego alkoholu zaczyna wzrastać i życie bez niego nie jest już możliwe.

  Stale zaprzeczają problemowi oraz bagatelizują wszelkie objawy. Co sprawia, że alkoholik chce rozpocząć leczenie? Świadomość, że alkoholizm to choroba. Pomaga również odczucie strat wywołanych przez picie.

  Rodzina alkoholika – jak należy reagować?

  Alkoholik musi brać odpowiedzialność za swoje czyny i jednocześnie mieć możliwość poprawy. Dostosowanie się do trybu życia osoby uzależnionej umacnia ją tylko w przekonaniu, że nie ma powodów do zmian. Istotna jest świadomość konsekwencji i następstw alkoholizmu. Jeśli są one zauważalne, a rodzina przestaje interesować się zachowaniem alkoholika, może to być sygnał.

  Osoba uzależniona powinna sama zdecydować o swoim losie i zacząć terapię. W tej sytuacji wsparcie rodziny jest bardzo potrzebne, ale trzeba się przed tym bronić w momencie, gdy uzależnienie postępuje. Nie łatwo to zrobić, dlatego wiele ośrodków i klinik oferuję terapię dla osób współuzależnionych, dzięki którym można się nauczyć prawidłowego reagowania na alkoholizm w domu.

  Źródła:

  Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje