Disulfiram – co to jest?

Disulfiram to popularny lek wykorzystywany w terapiach antyalkoholowych. Działanie związku organicznego opiera się na hamowaniu procesów metabolicznych związanych ze spożywaniem alkoholu. Oznacza to, że osoby będące w trakcie kuracji disulfiramem i spożywające alkohol, mogą spodziewać się bardzo gwałtownej reakcji ze strony organizmu, włączając w to nudności, wymioty i przyspieszenie akcji serca. Ostateczne objawy i długość ich trwania zależą od ilości spożytego trunku. Jak wygląda proces leczenia i co warto wiedzieć o leku?

Spis treści

  Dehydrogenaza aldehydowa

  Disulfiram należy do organicznych związków chemicznych i jest używany w leczeniu alkoholizmu. Ze względu na jego działanie, czyli negatywny wpływ na metabolizm alkoholu we krwi wywołuje szereg reakcji w ciele człowieka. Przede wszystkim powstrzymuje działanie dehydrogenazy aldehydowej. Przez to aldehyd octowy nie może utlenić się do kwasu octowego, który jest dużo mniej szkodliwą substancją dla człowieka. Wskutek gromadzenia się nadmiernej ilości aldehydu octowego w organizmie, alkoholik odczuwa objawy silnego zatrucia alkoholowego.

  zdjęcie tabletek esperalu z napisem obok o jesiennej promocji na zabieg wszywki alkoholowej

  Objawy przypominają te, które są zauważalne w trakcie trwania zespołu dnia następnego, czyli powszechnie znanego kaca. Różnica polega jednak na długości odczuwanych niedogodności oraz ich intensywności. Symptomy pojawiają się po ok. 5 do 10 minut od spożycia alkoholu i nieustannie uprzykrzają życie do 10 godzin.

  Disulfiram – jak wygląda?

  Disulfiram ma postać tabletek, które są implantowane głęboko pod warstwę mięśniową, w formie wszywki. O ich ilości decyduje lekarz. Dawka jest uzależniona m.in. od wagi pacjenta. Cały proces jest praktycznie bezbolesny i wykonywany przez doświadczonych specjalistów. Wszywka disulfiram jest umieszczana zazwyczaj w okolicy pośladka lub łopatki. Zabieg trwa około pół godziny ze znieczuleniem. Po założeniu szwów pacjent może bez problemu wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności i aktywności fizycznej. Po upływie tygodnia, jedynym śladem jest niewielka blizna.

  Disulfiram – jak długo działa?

  facet w barze trzymający dwie butelki trunku

  Wszywka charakteryzuje się bardzo długim czasem działania. Jest to jeden z powodów dla których disulfiram jest tak popularnym elementem terapii antyalkoholowej.

  Działanie Disulfiramu jest w pełni zależne od organizmu człowieka. Od tego przez jak długi czas pił alkohol i w jakim stopniu został uszkodzony organizm. Może mieć na to również waga i wiek leczonej osoby. Lekarze szacują, że esperal wywołuje wstręt do spożywania alkoholu przez 8 do 12 miesięcy. Zabieg po tym okresie może zostać ponowiony. W trakcie terapii alkoholowej w formie spotkań grupowych lub indywidualnych uczą się, jak zapanować nad chorobą alkoholową bez pomocy farmakologii.

  Zobacz: Jak długo działa wszywka alkoholowa esperal?

  Przez cały okres działania lek jest uwalniany do krwiobiegu i obecny jeszcze przez około tydzień po zakończeniu leczenia. Wszywki są jednym z elementów terapii awersyjnej, która opiera się na założeniu, że chory po spożyciu alkoholu poczuje na tyle negatywne konsekwencje, że zniechęcą go do dalszego picia.

  Disulfiram pełni więc rolę elementu odstraszającego, który wspomaga walkę z nałogiem. Jego działanie rozpoczyna się już w ciągu kilku minut po wypiciu alkoholu. Objawy można przyrównać do tych, które towarzyszą kacowi, z tym że są one zwielokrotnione. Wynikają z nagromadzenia się aldehydu octowego, który w przypadku osób nie mających wszywki jest przekształcany do nieszkodliwej postaci.

  Zobacz: Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?

  Oprócz wcześniej wymienionych konsekwencji, mogą pojawić się również drgawki, a w skrajnych przypadkach zawał. To właśnie owy strach przed utratą zdrowia a nawet życia ma stanowić czynnik odstraszający. Warto pamiętać, że w trakcie leczenia, pacjent nie może przyjmować również jakichkolwiek innych substancji, gdzie alkohol znajduje się jedynie pomocniczo. Dotyczy to przykładowo płynów do płukania jamy ustnej, różnego rodzaju kosmetyków, syropów na kaszel czy sosów. W takim przypadku może także dojść do tzw. reakcji disulfiramowej.

  Disulfiram a połączenie z alkoholem

  Esperal powszechnie uważany jest za pewnego rodzaju straszak, ponieważ wywołuje silny lęk przed spożyciem jakiejkolwiek ilości płynu etylowego. Reakcje organizmu bywają różnorodne, mimo że możliwe symptomy są powszechnie znane. Reakcja jest zawsze natychmiastowa, ponieważ wszywkę alkoholową implantuje się pod łopatką lub w okolicy pośladka. To nie tylko skuteczny sposób leczenia, ale gwarantuje również anonimowość i dyskrecję ze względu na umiejscowienie esperalu.

  Reakcja disulfiramowa (mała ilość spożytego alkoholu):

  • ból i zawroty głowy,
  • nudności, wymioty,
  • przyspieszona praca serca,
  • nieregularne ciśnienie,
  • osłabienie,
  • drżenie ciała i rąk,
  • nadmierne pocenie się,
  • uczucie lęku.

  Reakcja disulfiramowa (duże stężenie alkoholu we krwi):

  • utrata wzroku,
  • uszkodzenie wątroby,
  • zaburzenie pracy serca,
  • zaburzenie świadomości
  • śmierć.

  Skutki picia alkoholu w momencie działania Disulfiramu, skutecznie zniechęcają do spożywania go, bez względu na ilość.

  Disulfiram – przeciwwskazania

  załamany alkoholik trzymający szklankę alkoholu

  Aby móc przystąpić do zabiegu, chory musi zachować trzeźwość przynajmniej przez 12 godzin przed rozpoczęciem implantacji wszywki. Niedozwolone jest również spożywanie jakichkolwiek innych substancji zawierających alkohol. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na disulfiram lub jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w leku. Wszywka nie może zostać zaaplikowana w przypadku osób ze stwierdzoną niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca oraz nadciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazaniem jest także przebyta wcześniej niewydolność obwodowa krążenia. Terapia disulfiramem nie jest jest możliwa w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiących na psychozę i po przebytych próbach samobójczych. Leczenie za pomocą wszywki zawsze musi wynikać ze świadomej zgody pacjenta.

  Disulfiram – gdzie kupić?

  Disulfiram nie jest sprzedawany bez recepty – a zabieg implantacji tabletek nie jest refundowany przez NFZ.

  Zabiegi polegające na wszyciu disulfiramu są dostępne w wielu miastach w Polsce. Korzystając z usług Naszej Grupy Medycznej, można zdecydować się na jego przeprowadzenie w Naszym Gabinetach w największych miastach Polski. Cena za disulfiram jest uzależniona od wyboru konkretnego pakietu medycznego.

  Zastrzyk antyalkoholowy cena?

  Czy esperal sprzedawany jest na receptę? – zobacz nasz artykuł

  Wybierając pakiet STANDARD w cenie od 650 zł, pacjent otrzymuje najbardziej ekonomiczną wersję. Decydując się na opcję VIP w cenie 850 zł, chory dodatkowo dostaje zastrzyk z antybiotykiem, który ogranicza ryzyko pojawienia się infekcji oraz rozpuszczalne szwy. Trzeci pakiet o nazwie GOLD umożliwia dodatkowo zaszycie disulfiramu w maksymalnie trzech miejscach i oferuje możliwość odbycia dwóch bezpłatnych kontrolnych wizyt lekarskich.

  Zobacz: Ile kosztuje wszywka esperal

  Dlaczego disulfiram nie działa?

  Warto zauważyć, że wszywka disulfiram powinna stanowić jeden z elementów terapii antyalkoholowej, a nie jej główną część. Osoby uzależnione często zdają sobie sprawę, że negatywne odczucia po spożyciu alkoholu w rzeczywistości nie wynikają z samego picia, ale są efektem działania leku. W takiej sytuacji mogą dążyć do jak najszybszego pozbycia się wszywki. Wiele zależy również od podejścia samego pacjenta. Jeśli implantacja disulfiramu była wynikiem presji ze strony bliskich i nie wynikała z woli chorego, jego działanie może nie przynieść zamierzonych efektów, a po upływie 12 miesięcy osoba znowu wróci do picia. Kluczem do sukcesu jest wewnętrzna motywacja i wiara w to, że można wygrać z nałogiem. Jeśli pacjent nie jest gotowy na zerwanie z nim, sama wszywka nie wystarczy. Dodatkowo warto skorzystać z usług psychologa, który pomoże choremu odnaleźć wewnętrzne pokłady siły.

  Potrzebujesz pomocy?

  Zadzwoń: +48 519 775 225

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje