+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Disulfiram – co to jest?

Disulfiram to popularny lek wykorzystywany w terapiach antyalkoholowych. Działanie związku organicznego opiera się na hamowaniu procesów metabolicznych związanych ze spożywaniem alkoholu. Oznacza to, że osoby będące w trakcie kuracji disulfiramem i spożywające alkohol, mogą spodziewać się bardzo gwałtownej reakcji ze strony organizmu, włączając w to nudności, wymioty i przyspieszenie akcji serca. Ostateczne objawy i długość ich trwania zależą od ilości spożytego trunku. Jak wygląda proces leczenia i co warto wiedzieć o leku?

Spis treści

  zdjęcie tabletek esperalu z napisem obok o jesiennej promocji na zabieg wszywki alkoholowej

  Potrzebujesz pomocy?

  Zadzwoń: +48 519 775 225

  Disulfiram – jak wygląda?

  Disulfiram ma postać tabletek, które są implantowane głęboko pod warstwę mięśniową, w formie wszywki. O ich ilości decyduje lekarz. Dawka jest uzależniona m.in. od wagi pacjenta. Cały proces jest praktycznie bezbolesny i wykonywany przez doświadczonych specjalistów. Wszywka disulfiram jest umieszczana zazwyczaj w okolicy pośladka lub łopatki. Zabieg trwa około pół godziny ze znieczuleniem. Po założeniu szwów pacjent może bez problemu wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności i aktywności fizycznej. Po upływie tygodnia, jedynym śladem jest niewielka blizna.

  Disulfiram – jak długo działa?

  facet w barze trzymający dwie butelki trunku

  Wszywka charakteryzuje się bardzo długim czasem działania. Szacowany okres wynosi około 12 miesięcy. Jest to jeden z powodów dla których disulfiram jest tak popularnym elementem terapii antyalkoholowej.

  Zobacz: Jak długo działa wszywka alkoholowa esperal?

  Przez cały okres działania lek jest uwalniany do krwiobiegu i obecny jeszcze przez około tydzień po zakończeniu leczenia. Wszywki są jednym z elementów terapii awersyjnej, która opiera się na założeniu, że chory po spożyciu alkoholu poczuje na tyle negatywne konsekwencje, że zniechęcą go do dalszego picia.

  Disulfiram pełni więc rolę elementu odstraszającego, który wspomaga walkę z nałogiem. Jego działanie rozpoczyna się już w ciągu kilku minut po wypiciu alkoholu. Objawy można przyrównać do tych, które towarzyszą kacowi, z tym że są one zwielokrotnione. Wynikają z nagromadzenia się aldehydu octowego, który w przypadku osób nie mających wszywki jest przekształcany do nieszkodliwej postaci.

  Zobacz: Jak wygląda zabieg wszycia esperalu?

  Oprócz wcześniej wymienionych konsekwencji, mogą pojawić się również drgawki, a w skrajnych przypadkach zawał. To właśnie owy strach przed utratą zdrowia a nawet życia ma stanowić czynnik odstraszający. Warto pamiętać, że w trakcie leczenia, pacjent nie może przyjmować również jakichkolwiek innych substancji, gdzie alkohol znajduje się jedynie pomocniczo. Dotyczy to przykładowo płynów do płukania jamy ustnej, różnego rodzaju kosmetyków, syropów na kaszel czy sosów. W takim przypadku może także dojść do tzw. reakcji disulfiramowej.

  Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów, zabiegi wszycia esperalu przeprowadzamy w 11 polskich miastach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Disulfiram – przeciwwskazania

  załamany alkoholik trzymający szklankę alkoholu

  Aby móc przystąpić do zabiegu, chory musi zachować trzeźwość przynajmniej przez 12 godzin przed rozpoczęciem implantacji wszywki. Niedozwolone jest również spożywanie jakichkolwiek innych substancji zawierających alkohol. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na disulfiram lub jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w leku. Wszywka nie może zostać zaaplikowana w przypadku osób ze stwierdzoną niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca oraz nadciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazaniem jest także przebyta wcześniej niewydolność obwodowa krążenia. Terapia disulfiramem nie jest jest możliwa w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiących na psychozę i po przebytych próbach samobójczych. Leczenie za pomocą wszywki zawsze musi wynikać ze świadomej zgody pacjenta.

  Disulfiram – gdzie kupić?

  Zabiegi polegające na wszyciu disulfiramu są dostępne w wielu miastach w Polsce. Korzystając z usług Naszej Grupy Medycznej, można zdecydować się na jego przeprowadzenie m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy oraz Gdańsku. Cena za disulfiram jest uzależniona od wyboru konkretnego pakietu medycznego.

  Czy esperal sprzedawany jest na receptę? – zobacz nasz artykuł

  Wybierając pakiet STANDARD w cenie 450 zł plus cena leku, pacjent otrzymuje najbardziej ekonomiczną wersję. Decydując się na opcję VIP w cenie 850 zł, chory dodatkowo dostaje zastrzyk z antybiotykiem, który ogranicza ryzyko pojawienia się infekcji oraz rozpuszczalne szwy. Trzeci pakiet o nazwie GOLD umożliwia dodatkowo zaszycie disulfiramu w maksymalnie trzech miejscach i oferuje możliwość odbycia dwóch bezpłatnych kontrolnych wizyt lekarskich.

  Zobacz: Ile kosztuje wszywka esperal

  Dlaczego disulfiram nie działa?

  Warto zauważyć, że wszywka disulfiram powinna stanowić jeden z elementów terapii antyalkoholowej, a nie jej główną część. Osoby uzależnione często zdają sobie sprawę, że negatywne odczucia po spożyciu alkoholu w rzeczywistości nie wynikają z samego picia, ale są efektem działania leku. W takiej sytuacji mogą dążyć do jak najszybszego pozbycia się wszywki. Wiele zależy również od podejścia samego pacjenta. Jeśli implantacja disulfiramu była wynikiem presji ze strony bliskich i nie wynikała z woli chorego, jego działanie może nie przynieść zamierzonych efektów, a po upływie 12 miesięcy osoba znowu wróci do picia. Kluczem do sukcesu jest wewnętrzna motywacja i wiara w to, że można wygrać z nałogiem. Jeśli pacjent nie jest gotowy na zerwanie z nim, sama wszywka nie wystarczy. Dodatkowo warto skorzystać z usług psychologa, który pomoże choremu odnaleźć wewnętrzne pokłady siły.

  Potrzebujesz pomocy?

  Zadzwoń: +48 519 775 225

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje