pokaż menu

Blog

Disulfiram – co to jest?

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń: +48 519 775 225

Disulfiram to popularny lek wykorzystywany w terapiach antyalkoholowych. Działanie związku organicznego opiera się na hamowaniu procesów metabolicznych związanych ze spożywaniem alkoholu. Oznacza to, że osoby będące w trakcie kuracji disulfiramem i spożywające alkohol, mogą spodziewać się bardzo gwałtownej reakcji ze strony organizmu, włączając w to nudności, wymioty i przyspieszenie akcji serca. Ostateczne objawy i długość ich trwania zależą od ilości spożytego trunku. Jak wygląda proces leczenia i co warto wiedzieć o leku?

Disulfiram - jak wygląda?

Disulfiram ma postać tabletek, które są implantowane głęboko pod warstwę mięśniową, w formie wszywki. O ich ilości decyduje lekarz. Dawka jest uzależniona m.in. od wagi pacjenta. Cały proces jest praktycznie bezbolesny i wykonywany przez doświadczonych specjalistów. Wszywka disulfiram jest umieszczana zazwyczaj w okolicy pośladka lub łopatki. Zabieg trwa około pół godziny ze znieczuleniem. Po założeniu szwów pacjent może bez problemu wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności i aktywności fizycznej. Po upływie tygodnia, jedynym śladem jest niewielka blizna.

Disulfiram - jak długo działa?

Wszywka charakteryzuje się bardzo długim czasem działania. Szacowany okres wynosi około 12 miesięcy. Jest to jeden z powodów dla których disulfiram jest tak popularnym elementem terapii antyalkoholowej. Przez cały okres działania lek jest uwalniany do krwiobiegu i obecny jeszcze przez około tydzień po zakończeniu leczenia. Wszywki są jednym z elementów terapii awersyjnej, która opiera się na założeniu, że chory po spożyciu alkoholu poczuje na tyle negatywne konsekwencje, że zniechęcą go do dalszego picia.

Disulfiram pełni więc rolę elementu odstraszającego, który wspomaga walkę z nałogiem. Jego działanie rozpoczyna się już w ciągu kilku minut po wypiciu alkoholu. Objawy można przyrównać do tych, które towarzyszą kacowi, z tym że są one zwielokrotnione. Wynikają z nagromadzenia się aldehydu octowego, który w przypadku osób nie mających wszywki jest przekształcany do nieszkodliwej postaci.

Oprócz wcześniej wymienionych konsekwencji, mogą pojawić się również drgawki, a w skrajnych przypadkach zawał. To właśnie owy strach przed utratą zdrowia a nawet życia ma stanowić czynnik odstraszający. Warto pamiętać, że w trakcie leczenia, pacjent nie może przyjmować również jakichkolwiek innych substancji, gdzie alkohol znajduje się jedynie pomocniczo. Dotyczy to przykładowo płynów do płukania jamy ustnej, różnego rodzaju kosmetyków, syropów na kaszel czy sosów. W takim przypadku może także dojść do tzw. reakcji disulfiramowej.

Disulfiram - przeciwwskazania

Aby móc przystąpić do zabiegu, chory musi zachować trzeźwość przynajmniej przez 12 godzin przed rozpoczęciem implantacji wszywki. Niedozwolone jest również spożywanie jakichkolwiek innych substancji zawierających alkohol. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na disulfiram lub jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w leku. Wszywka nie może zostać zaaplikowana w przypadku osób ze stwierdzoną niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca oraz nadciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazaniem jest także przebyta wcześniej niewydolność obwodowa krążenia. Terapia disulfiramem nie jest jest możliwa w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, cierpiących na psychozę i po przebytych próbach samobójczych. Leczenie za pomocą wszywki zawsze musi wynikać ze świadomej zgody pacjenta.

Disulfiram - gdzie kupić?

Zabiegi polegające na wszyciu disulfiramu są dostępne w wielu miastach w Polsce. Korzystając z usług Naszej Grupy Medycznej, można zdecydować się na jego przeprowadzenie m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy oraz Gdańsku. Cena za disulfiram jest uzależniona od wyboru konkretnego pakietu medycznego. Wybierając pakiet STANDARD w cenie 450 zł plus cena leku, pacjent otrzymuje najbardziej ekonomiczną wersję. Decydując się na opcję VIP w cenie 850 zł, chory dodatkowo dostaje zastrzyk z antybiotykiem, który ogranicza ryzyko pojawienia się infekcji oraz rozpuszczalne szwy. Trzeci pakiet o nazwie GOLD umożliwia dodatkowo zaszycie disulfiramu w maksymalnie trzech miejscach i oferuje możliwość odbycia dwóch bezpłatnych kontrolnych wizyt lekarskich.

Dlaczego disulfiram nie działa?

Warto zauważyć, że wszywka disulfiram powinna stanowić jeden z elementów terapii antyalkoholowej, a nie jej główną część. Osoby uzależnione często zdają sobie sprawę, że negatywne odczucia po spożyciu alkoholu w rzeczywistości nie wynikają z samego picia, ale są efektem działania leku. W takiej sytuacji mogą dążyć do jak najszybszego pozbycia się wszywki. Wiele zależy również od podejścia samego pacjenta. Jeśli implantacja disulfiramu była wynikiem presji ze strony bliskich i nie wynikała z woli chorego, jego działanie może nie przynieść zamierzonych efektów, a po upływie 12 miesięcy osoba znowu wróci do picia. Kluczem do sukcesu jest wewnętrzna motywacja i wiara w to, że można wygrać z nałogiem. Jeśli pacjent nie jest gotowy na zerwanie z nim, sama wszywka nie wystarczy. Dodatkowo warto skorzystać z usług psychologa, który pomoże choremu odnaleźć wewnętrzne pokłady siły.

Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń: +48 519 775 225

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

Nr konta: 95 1140 1140 0000 3453 7100 1001

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Śląska 13

  25-369 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225