+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Testy na koronawirusa

Zespół abstynencyjny i jego objawy

Nagłe odstawienie alkoholu jest poważnym szokiem dla organizmu i psychiki człowieka, który przyjmował używkę na co dzień. Zespół abstynencyjny to najtrudniejszy okres dla pacjenta – jest to odstawienie alkoholu i przygotowanie do całkowitego odtrucia i detoksu. Objawy wchodzące w skład odczuć podczas zespołu abstynencyjnego, to przede wszystkim lęk, bezsenność, bóle całego ciała, nadmierne rozdrażnienie lub problemy z układem trawiennym.

Spis treści

  Detoks – jak wygląda i w jaki sposób może przebiegać?

  Różne są typy leczenia choroby alkoholowej. Detoks alkoholowy, jako pierwszy krok do całkowitego zerwania z nałogiem, przeprowadzany jest na różne sposoby. warto bowiem mieć zawsze na uwadze, że u każdego pacjenta, dany lek lub terapia może działać inaczej. dlatego też, jeżeli po tygodniu nie zauważymy żadnych efektów, pomimo tego że najczęściej odtruwanie trwa parę dni, nie znaczy to że nie mamy szans na wygranie z nałogiem. Detoks to przede wszystkim odstawienie alkoholu, podawanie dożylnie substancji takich jak witaminy, sole mineralne oraz inne niezbędne mikro oraz makroskładniki. Następnie, co również zależy od pacjenta i jego reakcji – odbywa się terapia psychologiczna.

  Jak długo może trwać zabieg detoksu alkoholowego?

  Cały proces detoksu składa się z paru etapów. Każdy z nas ma inny organizm i w zupełnie inny sposób może zareagować na wszelkie zmiany, dlatego też nie ma jednoznacznie określonego terminu, w którym odbywa się cały proces detoksu alkoholowego. Do tego, konieczne jest rozpatrywanie przypadku każdego pacjenta indywidualnie pod wyznaczonymi kryteriami. Najpierw konieczne jest odtruwanie organizmu, czyli nieprzyjmowanie alkoholu (lub zmniejszanie dawki – całkowity brak używki na samym początku może wywołać zbyt duży szok). W tym czasie pacjentowi podawane są przez kroplówkę witaminy i inne substancje, dzięki którym pacjent odzyska siły, a jego organizm zdobędzie potrzebne składniki. Po odtruciu oraz detoksie, przeprowadzana jest terapia psychologiczna – pacjent musi zostać pod opieka lekarzy. Oprócz detoksu alkoholowego zalecamy także przeprowadzenie zabiegu implantacji esperalu, np. w naszym oddziale w Łodzi – Esperal Nasz Gabinet Łódź.

  Gdzie możemy skorzystać z tego typu pomocy?

  Każdy z nas ma prawo skorzystać z zabiegu, jakim jest odtrucie alkoholowe i detoks. W każdym mieście powinna znajdować się przynajmniej jedna placówka medyczna, która zagwarantuje nam wykonanie tego zabiegu w sposób dyskretny, szybki oraz bezbolesny. Wiele jest szpitali, do których możemy się zgłosić w razie poważniejszego problemu. Istotny jest fakt, który pozwala nam na ocenienie naszego stanu. Nie zawsze bowiem będziemy mogli udać się na detoks samowolnie. Często bowiem bywają sytuacje, w których to zostajemy wysyłani na ten rodzaj leczenia. Dużo jednak zależy od stanu w jakim się znajdujemy oraz od opinii lekarza. Każdy z nas zostanie oceniony zupełnie inaczej, ze względu na kryteria, poprzez które sprawdzany jest nasz poziom uzależnienia.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje