Blog

Zatrucie alkoholowe – co warto o nim wiedzieć?

Zatrucie alkoholowe to wbrew pozorom nie to samo co kac czy mocne upojenie. Stan ten jest znacznie bardziej poważny i niejednokrotnie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu człowieka. Do zatrucia dochodzi w wyniku wypicia bardzo dużych ilości alkoholu, najczęściej w krótkim czasie. Ostateczne objawy są zależne m.in. od wieku osoby pijącej, jej stanu zdrowia, masy ciała, tego czy wcześniej zjadła posiłek i rodzaju spożytego alkoholu. W zależności od stopnia zatrucia, mogą pojawić się różne symptomy. Najczęstsze z nich to:

  • dezorientacja,
  • przyspieszone bicie serca,
  • drgawki,
  • wymioty,
  • silny zapach alkoholu,
  • śpiączka,
  • problemy z oddychaniem.

W skrajnych przypadkach, jeśli doszłoby do niewydolności oddechowej lub niewydolności krążenia, istnieje ryzyko zgonu, dlatego tak ważna jest szybka reakcja.

Ile trwa zatrucie alkoholem?

Czas trwania zatrucia w dużej mierze zależy od organizmu człowieka, a także ilości spożytego alkoholu, rodzaju przyjmowanych leków oraz predyspozycji genetycznych. Objawy utrzymują się do momentu pozbycia się toksyn. Całość przeprowadza się najczęściej w warunkach szpitalnych.

Zatrucie alkoholem - co pomaga?

Osoba, u której podejrzewa się zatrucie alkoholowe powinna jak najszybciej znaleźć się pod opieką specjalistów. Z uwagi na duże ryzyko utraty przytomności, nie powinno się pozwolić choremu na odespanie, gdyż w tym czasie stężenie alkoholu we krwi nadal może rosnąć. Konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej, a następnie ułożenie chorego w pozycji bocznej, z uwagi na częste wymiotowanie żółcią po alkoholu, co wiąże się z ryzykiem zadławienia się. W oczekiwaniu na karetkę, osoba z zatruciem powinna być przykryta kocem, aby ograniczyć utratę ciepła. Należy również monitorować jej stan, sprawdzając czy oddycha.

Jak złagodzić objawy zatrucia alkoholowego?

Gdy tylko osoba z zatruciem alkoholowym znajdzie się w szpitalu, rozpoczyna się proces odtruwania organizmu. W pierwszej kolejności chory musi zostać nawodniony. W tym celu stosuje się kroplówki uzupełniające niedobór witamin, elektrolitów oraz glukozy. Jeśli istnieje ryzyko zatrzymania oddychania, lekarze często decydują się na wykorzystanie rurki intubacyjnej.

Jeśli zatrucie alkoholowe przebiega łagodnie, a objawy są charakterystyczne dla I stopnia (zaburzenia równowagi, problem z wysławianiem się) leczenie można przeprowadzić w warunkach domowych. W tym celu należy zapewnić choremu ciepłe miejsce do ułożenia się oraz dużą dawkę płynów. Aby uzupełnić poziom glukozy, można podać wodę z cukrem. Należy zrezygnować z picia kawy, przyjmując jedynie lekkostrawne posiłki.

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

© 2019 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225