Wymioty po alkoholu – naturalna reakcja organizmu czy zwiastun poważnej choroby?

Wymioty to objaw, który niemalże natychmiast przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad skutkami zbyt dużej ilości spożytego alkoholu. Wymioty to naturalna odpowiedź naszego organizmu, gdy we krwi znajdują się toksyczne substancje. Miejmy jednak na uwadze, że w niektórych przypadkach wymioty po alkoholu mogą zwiastować znacznie poważniejsze schorzenia, które z całą pewnością mogą już wymagać interwencji lekarskiej.

Spis treści

  Wpływ alkoholu na układ pokarmowy

  Nie jest tajemnicą, że nadmierne spożywanie alkoholu nie pozostaje bez echa dla naszego organizmu. Regularne picie ma tragiczny wpływ na zdrowie całego górnego odcinka przewodu pokarmowego, do którego zaliczyć możemy zarówno samą jamę ustną, jak i gardło, przełyk, żołądek czy dwunastnicę. Spożywanie alkoholu znacznie zwiększa również ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, jak rak przełyku czy żołądka.

  Regularnie spożywając alkohol, można doprowadzić również do niebezpiecznych uszkodzeń przewodu pokarmowego.

  Wymioty po alkoholu – jedna dolegliwość, liczne przyczyny

  Nie można zapominać, że alkohol to substancja toksyczna, mająca negatywny wpływ na cały organizm. Główny metabolit alkoholowy – aldehyd octowy – jest nawet 30 razy bardziej toksyczny od czystego etanolu. W przypadku, gdy stężenie tych związków we krwi jest zbyt wysokie, organizm się broni. Wymiotowanie po alkoholu to mechanizm obronny organizmu, który pozwala na ochronę tkanek przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. 

  Ostre zatrucie alkoholowe również skutkuje wywołaniem nudności i wymiotów. Jeżeli dodatkowo dochodzą również drgawki czy problemy z oddychaniem, należy jak najszybciej zawiadomić pogotowie. W takiej sytuacji konieczna może być pomoc medyczna.

  Kolejną przyczyną wymiotów po alkoholu może być tzw. kwasica ketonowa. Dolegliwość ta rozwija się najczęściej u osób nadużywających alkoholu przez dłuższy czas. Istotne jest również spożywanie odpowiednich ilości jedzenia. Objawem alkoholowej kwasicy ketonowej jest wzmożona produkcja ciał ketonowych, przez co dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Pamiętajmy, że rozwijająca się nieleczona kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci. W przypadku kwasicy niezbędna jest odpowiednia pomoc medyczna.

  Wymiotowanie krwią po alkoholu – co robić?

  Wymiotowanie krwią po alkoholu zwykle budzi niepokój – przede wszystkim wtedy, gdy w zwymiotowanej treści żołądkowej zauważyć można spore ilości krwi lub skrzepy. Krew w zwymiotowanej treści żołądkowej to zwykle objaw uszkodzenia tkanek przełyku. Pamiętajmy jednak, że wymiotowanie krwią po alkoholu może to również oznaczać krwawienie z wnętrza żołądka.

  Wymiotowanie krwią po alkoholu – przyczyny:

  • Uszkodzenie tkanek/błony śluzowej przełyku,
  • Pęknięcie żylaków przełyku,
  • Krwawienie z żołądka (często powiązane z wrzodami bądź rozwojem choroby nowotworowej).

  W tym miejscu wyróżnić można również tzw. wymioty czarne – fusowate. Nazwę zawdzięczają krwi zmienionej przez kwas solny – co wyglądem przypomina właśnie fusy. Krew częściowo strawiona oznacza, że do krwawienia doszło głębiej, czyli w głębszych odcinkach przewodu pokarmowego (żołądek, dwunastnica).

  Najczęstsze przyczyny wymiotów fusowatych:

  • Pęknięcie wrzodu żołądka lub dwunastnicy,
  • Choroba nowotworowa,
  • Krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • Pęknięcie żylaków żołądka.

  Niewielka jednorazowa ilość krwi nie powinna wzbudzać większych podejrzeń, jednak częste powtarzanie sytuacji lub wystąpienie większej ilości krwi może być powodem do niepokoju. Pamiętajmy, że stany te wymagać mogą natychmiastowej interwencji lekarza

  Prowokowanie wymiotów sposobem na wytrzeźwienie

  Według powszechnej opinii, prowokowanie wymiotów po alkoholu przyspiesza proces trzeźwienia i niweluje nudności. Nie jest to jednak prawda, a częste prowokowanie wymiotów prowadzić może do podrażnienia błony śluzowej treścią, żołądkową. Kwasowość treści żołądkowej wpływa również na stan naszego uzębienia (również w przypadku bulimii czy alkoreksji).

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje