Lokalizacje

+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Współuzależnienie w rodzinie alkoholowej

Fakt rozwijania się choroby alkoholowej u krewnych wpływa również na pozostałych domowników. Alkoholizm powoduje, że rodzina przestaje prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to również relacji partnerskich. Naraża to wiele osób na stres oraz silne emocje. Stan współuzależnienia oznacza dostosowanie się do nawyków, działań oraz codziennego harmonogramu osoby uzależnionej. Jak dokładnie wygląda współuzależnienie w rodzinie alkoholowej?

Spis treści

Współuzależnienie w rodzinie – na co uważać

Osoby żyjące w rodzinie alkoholowej często nie zdają sobie sprawy ze współuzależnienia i nie rozumieją tego pojęcia. Niekiedy jest ono mylone ze wspólnym piciem alkoholu oraz popadaniem w uzależnienie. Przede wszystkim współuzależnienie oznacza niemą i niecelową zgodę na rozwój alkoholizmu w rodzinie. Najczęściej dotyczy partnerów oraz małżonków, ale niektóre z cech można wyróżnić także u dzieci i rodziców. Jak zachowują się osoby współuzależnione? Nie pozwalają na to, aby ktokolwiek dowiedział się o alkoholizmie w rodzinie. Zaprzeczają wszystkim sugestiom i postępują tak, aby wszystko wyglądało normalnie, jakby nic się nie działo. Osoba współuzależniona zapomina o swoich potrzebach i rezygnuje z kontaktów społecznych. Poświęca swój cały czas i energię na zajmowanie się i dbanie o pijącego partnera. Stara się, aby rodzina, która już dawno przestała być ostoją spokoju i bezpieczeństwa, chociaż na taką wyglądała w oczach innych.

Trudne są nie tylko okresy nietrzeźwości, ale także trzeźwości. Wtedy trudno o obiektywny osąd. Wierzy się w poprawę, która nie następuje bez pomocy specjalisty. Współuzależnienie polega zatem na niezdrowym przystosowaniu się do sytuacji i stan ten nie jest uważany za chorobę. Osoba współuzależniona czuje się w pełni odpowiedzialna za partnera/małżonka i stara się kontrolować picie, co często kończy się wybuchami agresji i niekontrolowanymi zachowaniami alkoholika. Współuzależnienie kończy się niekiedy depresją, nerwicą, zaburzeniami somatycznymi i psychosomatycznymi oraz uzależnieniami różnego rodzaju.

Koniec współuzależnienia – jak sobie pomóc

Alkoholicy, jak i osoby współuzależnione żyją w wyparciu. Zaprzeczają uzależnieniu i nie traktują alkoholizmu jako choroby. Z czasem jednak partnerzy bądź małżonkowie zaczynają odczuwać skutki życia z alkoholikiem. Ciągły stres, strach i wstyd prowadzą do zmiany nastawienia. Następuje ogólne zmęczenie oraz bezsilność. Jak skończyć ze współuzależnieniem? Pomóc może tylko rozmowa z psychologiem oraz specjalistyczna terapia. Wtedy każdy może zrozumieć popełniane błędy i poznać nieprawidłowe mechanizmy zachowania. Pozostawienie alkoholika samego sobie nie jest proste, szczególnie gdy uzależnienie wpływa negatywnie na dzieci. W innej sytuacji jednak nie zrozumie swoich błędów i nie poczuje negatywnych skutków picia alkoholu, jeśli każdy będzie dostosowywał się do jego rzeczywistości. O zmianach musi zdecydować nałogowiec. Przymus oraz stawianie ultimatum rzadko dają oczekiwany i długotrwały efekt. Początek życia w trzeźwości jest trudny, ale możliwy do osiągnięcia, dzięki stałej pracy nad samym sobą.

Źródła:

Hędzelek M., Wnuk M., Marcinkowski j., T., Choroba współuzależnienia od alkoholu – diagnoza,
konsekwencje, leczenie, https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Wnuk/publication/303844232_Choroba_wspoluzaleznienia_od_alkoholu_-diagnoza_konsekwencje_leczenie_Alcohol_co-addiction_disease-_diagnosis_consequences_treatment/links/5757ff2408ae04a1b6b9a2e7.pdf.

Morgan J.P., Journal of clinical psychology, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1097-4679(199109)47:5%3C720::AID-JCLP2270470515%3E3.0.CO;2-5.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje