Współuzależnienie w rodzinie alkoholowej

Fakt rozwijania się choroby alkoholowej u krewnych wpływa również na pozostałych domowników. Alkoholizm powoduje, że rodzina przestaje prawidłowo funkcjonować. Dotyczy to również relacji partnerskich. Naraża to wiele osób na stres oraz silne emocje. Stan współuzależnienia oznacza dostosowanie się do nawyków, działań oraz codziennego harmonogramu osoby uzależnionej. Jak dokładnie wygląda współuzależnienie w rodzinie alkoholowej?

Spis treści

  Współuzależnienie w rodzinie – na co uważać

  Osoby żyjące w rodzinie alkoholowej często nie zdają sobie sprawy ze współuzależnienia od alkoholu i nie rozumieją tego pojęcia. Niekiedy jest ono mylone ze wspólnym piciem oraz popadaniem w uzależnienie. Przede wszystkim oznacza niemą i niecelową zgodę na rozwój alkoholizmu w rodzinie. Najczęściej dotyczy partnerów oraz małżonków, ale niektóre z cech współuzależnienia można wyróżnić także u dzieci i rodziców. Jak zachowują się osoby współuzależnione od alkoholika? Nie pozwalają na to, aby ktokolwiek dowiedział się o alkoholizmie w domu. Zaprzeczają wszelkim sugestiom i postępują tak, aby wszystko wyglądało normalnie, jakby nic się nie działo.

  Osoba współuzależniona zapomina o swoich potrzebach i rezygnuje z kontaktów społecznych. Poświęca swój cały czas i energię na zajmowanie się oraz dbanie o pijącego partnera. Stara się, aby rodzina, która już dawno przestała być ostoją spokoju i bezpieczeństwa, chociaż na taką wyglądała w oczach innych. To tylko jedna z cech osoby współuzależnionej. Każdą z nich trudno zauważyć nie znając sytuacji nawet, jeśli zna się definicję współuzależnienia od alkoholika.

  Trudne są nie tylko okresy nietrzeźwości, ale także trzeźwości. Wtedy trudno o obiektywny osąd. Wierzy się w poprawę, która nie następuje bez pomocy specjalisty. Współuzależnienie od alkoholu polega zatem na niezdrowym przystosowaniu się do sytuacji. Stan ten nie jest uważany za chorobę. Osoba współuzależniona czuje się w pełni odpowiedzialna za partnera/małżonka i stara się kontrolować jego picie, co często kończy się wybuchami agresji i niekontrolowanymi zachowaniami alkoholika.

  Przeczytaj także: Dlaczego alkoholik jest agresywny?

  Współuzależnienie od alkoholika kończy się niekiedy depresją, nerwicą, zaburzeniami somatycznymi i psychosomatycznymi oraz uzależnieniami różnego rodzaju.

  Współuzależnienie – definicja:

  • dostosowanie swojego harmonogramu do życia osoby uzależnionej,
  • tuszowanie nałogu i jego następstw – zachowywanie pozorów,
  • akceptacja patologicznych zachowań kosztem własnego zdrowia i komfortu,
  • usprawiedliwianie alkoholika w oczach pracodawcy, rodziny i przyjaciół,
  • nieustające poczucie winy, uczucie porażki i przegranej,
  • problemy z samooceną i rezygnacja z własnych przyjemności,
  • poświecenie codzienności oraz życia alkoholikowi w domu.

  Koniec współuzależnienia od alkoholika – jak sobie pomóc

  Uzależnieni ludzie, jak i osoby współuzależnione od alkoholika żyją w wyparciu. Zaprzeczają nałogowi i nie traktują alkoholizmu jako choroby. Z czasem jednak partnerzy bądź małżonkowie zaczynają odczuwać skutki takiego życia. Ciągły stres, strach i wstyd prowadzą do zmiany nastawienia. Następuje ogólne zmęczenie oraz bezsilność. Jak pomóc osobie współuzależnionej? Skuteczną opcją może być tylko rozmowa z psychologiem oraz specjalistyczna terapia. Wtedy każdy może zrozumieć popełniane błędy i poznać nieprawidłowe mechanizmy zachowania. Pozostawienie alkoholika samego sobie nie jest proste, szczególnie gdy uzależnienie wpływa negatywnie na dzieci. W innej sytuacji jednak nie zrozumie on swoich błędów i nie poczuje negatywnych skutków picia alkoholu. Szczególnie, gdy każdy będzie dostosowywał się do jego rzeczywistości.

  O zmianach musi zdecydować nałogowiec. Przymus oraz stawianie ultimatum rzadko dają oczekiwany i długotrwały efekt. Początek życia w trzeźwości jest trudny, ale możliwy do osiągnięcia, dzięki stałej pracy nad samym sobą. Pytania typu, jak przekonać alkoholika lub jak pomóc osobie współuzależnionej zdarzają się często. Osoby, których dotyczy problem uzależnień same muszą chcieć tego wsparcia. Zmuszanie do działania zwykle kończy się niepowodzeniem.

  Źródła:

  Hędzelek M., Wnuk M., Marcinkowski j., T., Choroba współuzależnienia od alkoholu – diagnoza,
  konsekwencje, leczenie, https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Wnuk/publication/303844232_Choroba_wspoluzaleznienia_od_alkoholu_-diagnoza_konsekwencje_leczenie_Alcohol_co-addiction_disease-_diagnosis_consequences_treatment/links/5757ff2408ae04a1b6b9a2e7.pdf.

  Morgan J.P., Journal of clinical psychology, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1097-4679(199109)47:5%3C720::AID-JCLP2270470515%3E3.0.CO;2-5.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje