+48 519 775 225 Bezpłatna infolinia 08:00 - 20:00

Wieloetapowe leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest bardzo ciężką chorobą. Można się jej nabawić nawet początkowo o tym nie wiedząc. Wydaje nam się, że mamy wszystko pod kontrolą. Częste picie alkoholu tłumaczymy sobie stresem, ciężkim dniem w pracy, chęcią zrelaksowania się. Z czasem wymówek zaczyna ubywać. Kończy się na tym, że mamy poważny problem. Niestety nie jest łatwo skończyć z nałogiem, wymaga to czasu i odpowiedniego leczenia. Najważniejsze są jednak chęci, leczenie musi być dobrowolne. Kuracja składa się z kilku etapów. Proces powrotu do zdrowia jest trudny i długi.

Spis treści

Najważniejszy jest początek

Jednym ze sposobów walki z nałogiem może być zastosowanie esperalu. Pomaga on w wyjściu z ciągu alkoholowego. Powoduje również niechęć do spożywania w związku z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Początkiem właściwego leczenia jest detoks i odtrucie alkoholowe. Ma na celu odtrucie organizmu alkoholika. Usuwa toksyny nagromadzone w wyniku nadużywania alkoholu. Jego zadaniem jest przywrócenie pacjentowi sił witalnych i równowagi wodnoelektrolitowej. Odtruwanie alkoholowe uzupełnia wypłukana z organizmu mikroelementy.

Spełnia jeszcze jedno ważne zadanie. Jest nim złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów zespołu abstynencyjnego. Jest on stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu. Może przybierać różne poziomy nasilenia, od niewielkiego niepokoju z nudnościami, zawrotami i bólami głowy, poprzez zagrażające życiu napady drgawkowe, aż po bardzo niebezpieczne majaczenia alkoholowe. Złagodzenie tego zespołu ułatwia pozostanie w trzeźwości.

Zespół abstynencyjny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Wyeliminowanie jego objawów często jest kluczowe dla powodzenia leczenia. Pacjentowi jest łatwiej wytrwać w postanowieniu.

Niezwykle istotny kolejny krok

Samo zastosowanie detoksu nie jest wystarczające do pełnego wyleczenia. W dużej mierze leczy tylko najgroźniejsze objawy. Przyczyną alkoholizmu zawsze jest jakiś problem psychologiczny.  Gdy organizm jest już czysty przychodzi czas na kolejny etap leczenia. Jest nim psychoterapia, odbywająca się pod okiem specjalistów w tej dziedzinie. Najlepiej, gdy psychoterapia prowadzona jest w warunkach stacjonarnych. Leczenie odbywa się w grupach lub na zasadzie spotkań indywidualnych.

Najważniejszym zadaniem psychoterapii jest utrzymanie pacjenta w trzeźwości i zmiana jego sposobu myślenia o alkoholu. Jest to niezwykle ważne, tylko taki sposób prowadzenia terapii daje szansę na całkowite wyleczenie. Pozwala przywrócić równowagę psychiczną osoby uzależnionej. Nauczy się ona inaczej reagować na stres lub bawić się bez alkoholu. Pacjent nauczy się żyć beż używek.

Połączenie ważnych kroków

Tylko połączenie psychoterapii i detoksu może doprowadzić do wyjścia z nałogu alkoholowego. Żaden z tych elementów nie zadziała osobno. Podobnie jak wyłączne wykorzystanie esperalu nie zlikwiduje problemu, może stanowić jedynie formę wspomagania. Wszystkie elementy leczenia, odpowiednio wykonane pozwolą wyjść na prostą.

Warto przeczytać

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje