pokaż menu

Blog

W jaki sposób medycyna pomaga wyjść z nałogu alkoholowego?

Medycyna to szereg dziedzin, które pomagają nie tylko na problemy natury fizycznej, ale i psychicznej. Bez medycyny i możliwości, jakie oferuje niemożliwością staje się wyjście z nałogu alkoholowego. Alkoholizm jest chorobą, która dotyka niemałą część społeczeństwa. Samodzielne wyjście z nałogu zwykle kończy się opłakanymi skutkami. W momencie, gdy uzależniony wpada w ciąg picia, w jego organizmie dokonują się tak duże zmiany, iż niezbędna staje się pomoc psychologiczna, terapeutyczna, a nierzadko również farmakologiczna.

Farmakologia w leczeniu alkoholizmu

Farmakologia znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim na etapie leczenia odwykowego. Detoks polega na całkowitym, natychmiastowym odstawieniu substancji uzależniającej. Dla wielu alkoholików wiąże się to z występowaniem zespołu abstynencyjnego. Głodu alkoholowego, który objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zagrażającymi zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Środki farmakologiczne nie mają na celu pozbyć się uzależnienia, bowiem ta część należy do psychoterapii. Łagodzą ów nieznośne objawy, dolegliwości bólowe. W wyniku odstawienia alkoholu wielu pacjentów zmaga się ze strachem, jakich skutków w swoim organizmie mogą się spodziewać. Pojawia się irracjonalny, często silny strach przed konsekwencjami, stąd i na tym etapie stosowane są środki farmakologiczne. Kolejno podawanie odpowiednich preparatów ma na celu między innymi wyrównać poziom elektrolitów i niezbędnych pierwiastków, by organizm powrócił do prawidłowego funkcjonowania.

Kolejno leczone są objawy występujących chorób towarzyszących, jak i same choroby współistniejące. Farmakologia ma więc na celu uporać się ze skutkami występującymi po stronie fizjologii. Medycyna na płaszczyźnie leczenia psychologicznego, oferuje szereg terapii, zajęć, indywidualnie dopasowanych programów, jak i spotkań w grupach dla alkoholików.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu

Leczenie uzależnienia wymaga kompleksowych działań. Przede wszystkim psychoterapii, ale nie może również obejść się bez ewentualnej farmakologii, gdy w grę wchodzą poważne zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. W całym procesie leczenia liczy się dopasowanie odpowiednich środków, wybór grupy, do której alkoholik będzie uczęszczał na mityngi, a także odtrucie organizmu.

Wyjście z nałogu alkoholowego na własną rękę jest właściwie niemożliwe. Uzależniony nie zdaje sobie sprawy, iż jest to proces długotrwały oraz żmudny. Na etapie zdrowienia liczy się więc profesjonalna pomoc specjalistów z różnych gałęzi medycyny. Tych, którzy uporają się z zatrutym toksynami organizmem, jak i tych, którzy zadbają o psychikę człowieka uzależnionego. Najlepsze efekty przynoszą działania kompleksowe, wielopłaszczyznowe. Opierające się na współpracy szeregu specjalistów, ale i współpracy ze strony pacjenta, by osiągnąć pożądane efekty. Wyjście z nałogu alkoholowego i trwanie w trzeźwości jest możliwe, ale tylko z pomocą profesjonalistów, wykwalifikowanej kadry medycznej oraz niezbędnego wsparcia najbliższego otoczenia, które ma niebagatelny wpływ na życie uzależnionego.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225