Upojenie patologiczne – kiedy tracimy kontrolę?

Upojenie patologiczne to stosunkowo rzadki stan przejawiajacy się w krótkotrwałych skrajnie zaburzonych zachowaniach i późniejszej utracie świadomości. Upojenie patologiczne nacechowane jest gwałtownymi działaniami i niezrozumiałą agresją. Co więcej, stan ten może wystąpić po dowolnej ilości wypitego alkoholu. Nie jest to współmierne z typowym stanem upicia.

Spis treści

  Czym dokładnie jest upojenie patologiczne?

  W skrajnych sytuacjach dowolna – nawet niewielka – ilość alkoholu może poskutkować wywołaniem reakcji atypowych. Jest to stan chorobowy – czyli nienaturalny, patologiczny, w którym u danej osoby zaobserwować można nadaktywność na alkohol. Warto równocześnie dodać, że jeden kieliszek czystej wódki u większości osób nie doprowadzi do stanu niepoczytalności – jednak u niektórych pijących w skrajnych przypadkach może wywołać upojenie patologiczne.

  Upojenie zwykłe czy patologiczne? Różnice

  Zwykłe upojenie alkoholowe to tzw. przemijający stan zaburzenia świadomości oraz typowych funkcji poznawczych, percepcji, nastrojów oraz – oczywiście – zachowania.

  Fazy upojenia alkoholowego

  W teorii zwykłe upojenie alkoholowe możemy podzielić na trzy fazy, zależne często od ilości wypitych promili:

  • Faza podchmielenia – ekscytacji 
  • Faza właściwego upojenia 
  • Faza głębokiego upojenia 

  Upojenie patologiczne to ostra i stosunkowo krótkotrwała psychoza alkoholowa – trwająca od kilku minut do kilku godzin. Jak zostało już wcześniej wspomniane, jest ona niezależna od ilości spożytego alkoholu. Co więcej, stan ten występuje też u ludzi zdrowych – częściej po występowaniu dłuższej bezsenności, w okresie skrajnego przemęczenia. Istotne są również traumatyczne, silne przeżycia psychiczne, a nawet pogoda, czy ogólny stan zdrowia. Pamiętajmy, że w upalne dni i na czczo alkohol przyswajany jest inaczej.

  Upojenie patologiczne – objawy

  Podstawowe objawy upojenia patologicznego to przede wszystkim czyny, znacznie odstające od normy zachowań czy brutalność z całkowitą zmianą osobowości – podobnie jak w przypadku głębokiego upojenia, jednak bez reszty typowych objawów, takich jak bełkotliwa mowa, czy chwiejny chód. Osoba może sprawiać wrażenie trzeźwej.

  Objawy te często mogą pojawić się nagle i kończą się całkowitą utratą świadomości.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje