Uczucia i odczuwanie emocji alkoholika

Picie alkoholu staje się lekarstwem na radzenie sobie z silnymi uczuciami. Pomaga zneutralizować przykre emocje, jednocześnie nasilając te przyjemne. Przyczyn nałogu warto szukać jeszcze w czasach dzieciństwa. Niska samoocena, brak wsparcia, niepewność.

Spis treści

  Alkoholik czuje lęk, złość i smutek. Zmieniają się one potem w przygnębienie i całkowite poczucie bezsilności. Mimo że odczuwanie emocji jest czymś zupełnie naturalnym, w niektórych sytuacjach może przytłaczać – wtedy właśnie sięgamy po alkohol.

  Można to nazwać ucieczką od rzeczywistości. Co jednak naprawdę dzieje się w naszym mózgu, kiedy pijemy? Jak alkohol potrafi wpływać na nasze emocje? Czy alkoholik ma uczucia?

  Jak alkohol wpływa na uczucia?

  Systematyczne spożywanie alkoholu negatywnie oddziałuje na większość narządów wewnętrznych oraz ogólny stan zdrowia. Przejmuje też kontrolę nad emocjami. Uczucia alkoholika są bardzo zmienne i innym trudno je zrozumieć. Początkowo sięgamy po kieliszek dla zrelaksowania po ciężkim dniu pracy, czy w celu stłumienia niektórych emocji. Wszystko, co wywołuje uczucia szczęścia i dumy też staje się okazją do picia.

  Może to spowodować powstanie tzw. alkoholizmu weekendowego, którego trudniej wykryć, ponieważ znacznie odbiega on od znanego stereotypu. Z pozoru nieszkodliwy, jednak na dłuższą metę jest on bardzo niebezpieczny.

  W przypadku przykrych emocji, takich jak złość, smutek czy depresja płyn etylowy daje ukojenie. W trakcie rozwoju choroby pojawia się przymus picia. Osoba uzależniona w nałogowy sposób próbuje uniknąć poczucia winy, która pojawia się po kolejnym ciągu alkoholowym. Jest to nic innego jak nieustanne nieprzerwane picie trwające przynajmniej dwa dni. Ciężko je przerwać, lecz jest to podstawa do wyjścia z nałogu.

  Jak alkoholik manipuluje uczuciami?

  Za pomocą mechanizmu nałogowego regulowania emocji. Sięga po napoje procentowe ze względu na niskie poczucie własnej wartości.

  Nie zapominajmy, że alkoholizm to choroba psychiczna i fizyczna, powodująca różnego rodzaju zaburzenia, a duża ilość alkoholu we krwi może powodować niebezpieczne dla zdrowia i życia konsekwencje. Zachowanie osoby uzależnionej jest bardzo zmienne, a czasem nawet krzywdzące dla innych.

  Przeczytaj także: Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?

  Dlatego czasem pada pytanie: czy alkoholik ma uczucia?

  Przyjęło się, że picie alkoholu poprawia ogólny nastrój. Należy pamiętać, że na dłuższą metę alkohol nie jest antydepresantem, a wręcz przeciwnie. Po odstawieniu towarzyszą nam przykre emocje, jak smutek czy lęk. Jest to swego rodzaju błędne koło, bo właśnie wtedy najtrudniej ograniczyć picie.

  Uczucia alkoholika są rozchwiane i niepewne, dlatego na terapii bardzo często uczymy się na nowo otworzyć i okazać emocje. Emocje alkoholika są sterowane alkoholem. Pijemy, gdy czujemy się dobrze – pijemy, gdy czujemy się źle. Alkohol staje się jedynym narzędziem regulującym odczuwanie i dlatego jest to tak niebezpieczne. Rozmowa z alkoholikiem pod wpływem nie przyniesie oczekiwanych skutków, dlatego tak ważna jest terapia i cierpliwość.

  Uczucia trzeźwego alkoholika

  Trzeźwiejący alkoholik przede wszystkim może odczuwać objawy głodu alkoholowego, czyli niewytłumaczalną, natrętną chęć spożycia, chociaż niewielkiej dawki alkoholu. Na początku abstynencji pojawia się kac, a raczej odczucia go przypominające. Ból głowy, mięśni lub brzucha, nudności, wymioty, zawroty, płytki sen, stany lękowe.

  Są to objawy zespołu abstynencyjnego. Po zaprzestaniu picia alkoholik krótko żyje w trzeźwości. Zdarzają się nawroty nałogowego spożywania trunków i osoba uzależniona od alkoholu ponownie zaczyna pić.

  Żeby proces zdrowienia był efektywny i miał sens, zaraz po zaprzestaniu spożywania warto rozpocząć terapię uzależnień. Najbardziej efektywną metodą walki z nawrotami jest kompleksowe leczenie uzależnień, które obejmuje psychoterapię oraz wszywkę alkoholową esperal. Tylko w ten sposób uczucia trzeźwego alkoholika mogą zostać ustabilizowane. Podjęcie terapii jest pierwszym krokiem w celu przerwaniu nałogowej regulacji emocjonalnej.

  Osoba uzależniona w domu. Jak żyć z alkoholikiem?

  Choroba alkoholowa dotyka nie tylko samego alkoholika, ale też jego najbliższe otoczenie. W takiej sytuacji rodzina zostaje obciążona emocjonalnie, fizycznie, a również finansowo. Alkoholik potrafi przełożyć odpowiedzialność za swoje problemy na ludzi, którzy go otaczają. 

  Najbliższą osobę alkoholika (najczęściej to mąż lub żona) można rozpoznać poprzez jej zachowanie. Pojawiają się:

  • lęk i strach,
  • brak pewności siebie,
  • wiara w zmianę zachowania małżonka oraz jego wyleczenie,
  • unikanie kontaktów z przyjaciółmi oraz innymi osobami,
  • nadmierne kontrolowanie partnera,
  • brak zaufania, a jednocześnie podatność na manipulację,
  • poczucie winy.

  Są to najczęstsze sygnały świadczące o współuzależnieniu i wyparciu problemu alkoholowego.

  Alkohol zabija nasze komórki mózgowe

  Badania potwierdzają, że w mózgu dorosłego człowieka znajduje się około 100 bilionów neuronów i 1 trylion komórek glejowych. Dojrzały mózg dziennie traci w przybliżeniu 100 komórek w mózgu, jednak jednorazowe upicie się do utraty świadomości potrafi doprowadzić do zniszczenia aż 10-12 mln komórek. Warto również pamiętać, że alkohol wypłukuje witaminy, co na dłuższą metę może mieć bardzo złe skutki. Znaczny niedobór witaminy B1 może doprowadzić do uaktywnienia syndromu Korsakowa.

  Jak zapanować nad emocjami?

  Alkoholizm jest chorobą psychiczną, dlatego bardzo ważne jest nauczyć się regulować swoje emocje. Bardzo ciężko zrobić to samodzielnie, dlatego zaleca się rozpoczęcie indywidualnej psychoterapii z terapeutą ds. uzależnień. Spotkania odbywają się w profesjonalnym ośrodku odwykowym lub prywatnym gabinecie specjalistycznym. Oprócz tego istnieją wspólnoty AA, gdzie można wziąć udział w zebraniu anonimowych alkoholików.

  Pomoże to szybciej zwalczyć problem alkoholowy i powrócić do normalnego, trzeźwego życia. Dzienniczek głodu alkoholowego to jedno z rozwiązań dla alkoholika. Jest on dostępny na naszej stronie do ściągnięcia w formie .doc i .pdf

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje