Ubezwłasnowolnienie alkoholika – co oznacza i kiedy złożyć wniosek do sądu?

Uzależnienie od alkoholu to zaburzenie o podłożu. Dobrowolne rozpoczęcie odwyku alkoholowego to najskuteczniejsza forma walki z nałogiem. Polskie prawo pozwala jednak w konkretnych sytuacjach na przymusowe leczenie alkoholika. Ubezwłasnowolnienie również jest możliwe w formie częściowej lub całkowitej.

Spis treści

  Czy da się ubezwłasnowolnić alkoholika i zmusić go do leczenia?

  Polskie prawo przewiduje możliwość ubezwłasnowolnienia alkoholika. Jest to możliwe w sytuacji, gdy nałogowiec nie jest w stanie samodzielnie decydować o swoich poczynaniach i zagraża sobie oraz innym. Pozew o ubezwłasnowolnienie alkoholika może złożyć rodzina w pierwszej linii – rodzic, brat lub siostra, partner – żona alkoholika lub mąż albo przedstawiciel określony ustawowo. Żaden z krewnych nie ma możliwości skierowania wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej do sądu, gdy posiada innego opiekuna. Dalsza rodzina, osoba bliska, sąsiad, a nawet ktoś zupełnie obcy także może zgłosić problem, ale wyłącznie do prokuratury.

  Wzór wniosku o ubezwłasnowolnienie alkoholika:

  • powody składania pozwu do sądu – najlepiej udokumentowane ekspertyzami medycznymi,
  • cel ubezwłasnowolnienia,
  • zakres ograniczenia praw alkoholika.

  Pozytywna decyzja sądu powoduje, że możliwy jest przymusowy odwyk alkoholowy dla ojca, brata czy też małżonka. Inną metodą na zmuszenie do leczenia alkoholizmu jest złożenie sądowego wniosku o przymusowe leczenie alkoholika zgodnie z art. 24. Jest to możliwe, gdy osoba uzależniona od alkoholu negatywnie wpływa na życie rodzinne, demoralizuje dzieci i młodzież, nie wykonuje obowiązków zapewniających godny byt członków rodziny, a także zakłóca spokój albo porządek publiczny.

  Sprawdź też: jak zmusić alkoholika do leczenia

  Jak ubezwłasnowolnić osobę uzależnioną od alkoholu?

  Aby móc ubezwłasnowolnić alkoholika należy udowodnić, że osoba uzależniona zagraża sobie oraz innym i ze względu na nałóg nie jest w stanie samodzielnie decydować o swoim życiu. Rodzina decyduje się na taki krok często, gdy alkoholik popada w długi oraz negatywnie wpływa na komfort swojego życia, jak i domowników. Wniosek o ubezwłasnowolnienie alkoholika można złożyć w każdej chwili w sądzie odpowiadającemu miejscu zamieszkania nałogowca, ale wymaga twardych dowodów. Pozew musi zawierać także podstawowe dane osoby uzależnionej, odpis skrócony aktu urodzenia nałogowca oraz wnioskodawcy, dokumentację lekarską oraz potwierdzenie opłaty sądowej w wysokości 40 zł.

  Ubezwłasnowolnienie częściowe alkoholika

  Decyzją sądu osoba uzależniona nie może samodzielnie zawierać żadnych umów prawnych bez zgody opiekuna. Inne czynności również muszą być kontrolowane. Nie dotyczy to jednak sytuacji takich jak np. podstawowe zakupy spożywcze. Postępowanie prowadzone jest w przypadku ludzi, który ukończyli 18 lat. Ubezwłasnowolnienie częściowe również upoważnia do skierowania na przymusowe leczenie.

  Ubezwłasnowolnienie całkowite alkoholika

  Wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite alkoholika składa się w przypadku osób niepełnoletnich powyżej 13 roku życia. W treści pozwu o ubezwłasnowolnienie alkoholika muszą być diagnozy i ekspertyzy medyczne, które potwierdzają chorobę psychiczną (również wywołaną przez nałóg). Całkowite ubezwłasnowolnienie stosowane jest u ludzi, którzy nie mogą sami funkcjonować w bezpieczny dla siebie i innych osób, a także podejmować racjonalnych decyzji.

  Przeczytaj także: Alkoholizm jako powód pozwu do rozwodu z alkoholikiem

  Ile może potrwać ubezwłasnowolnienie alkoholika?

  Decyzja sądu wykazująca wymiar ubezwłasnowolnienia alkoholika nie ma określonego terminu. Zawsze można odzyskać swoje prawa, gdy nastąpi poprawa psychicznego stanu zdrowia, a uzależnienie przestanie negatywnie wpływać na życie codzienne.

  Czy przymusowe leczenie osoby uzależnionej jest tak skuteczne, jak terapia odwykowa podejmowana dobrowolnie?

  Chociaż prawo polskie w konkretnych przypadkach pozwala na ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej oraz wysłanie na przymusowe leczenie odwykowe, nie zawsze oznacza to efektywną walkę z nałogiem. Dobrowolna terapia antyalkoholowa zawsze jest skuteczniejsza. Kiedy alkoholik jest zmuszony do trzeźwości, może robić wszystko, aby po zakończeniu leczenia powrócić do codziennego picia piwa, czy też innego alkoholu. Warto rozmawiać z alkoholikiem, przedstawić wszystkie za i przeciw a tym samym wywołać wewnętrzną refleksję.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje