Terapia alkoholowa

Konsultacje indywidualne

Konsultacje indywidualne odbywają się z psychologiem lub terapeutą uzależnień. Są to spotkania, których celem jest wstępne rozeznanie się specjalisty w trudnościach, które skłoniły klienta do skorzystania z pomocy. Psycholog lub terapeuta wraz z klientem stara się określić charakter tych trudności i obszar do ewentualnej zmiany. Podczas konsultacji klient może uzyskać informacje dotyczące różnych form pomocy dla siebie oraz ustalić, która będzie dla niego najlepsza.

Takie spotkanie lub spotkania dają klientowi możliwość poznania specjalisty, z którym być może będzie chciał pracować nad swoimi problemami. Konsultacje nie zobowiązują do podjęcia terapii, za to mogą pomóc klientowi w wyborze odpowiedniej dla niego formy pomocy czy wsparcia, jak również stanowić wstęp do wspólnej pracy nad problemami klienta.

Czas trwania: 50 min.

Ilość spotkań: 1-3, w zależności od indywidualnych potrzeb i problemów klienta.

Częstotliwość: 1-2 w tygodniu.

Warunkiem uczestnictwa w konsultacji jest abstynencja od alkoholu i innych środków psychoaktywnych przez minimum 7 dni. Rozmowy odbywające się podczas sesji i konsultacji objęte są zasadą poufności, co znaczy, że terapeuta zachowuje dyskrecję w sprawie pacjenta.

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna to cykl spotkań, podczas, których pacjent i terapeuta mają ze sobą bezpośredni kontakt. W trakcie tych spotkań, terapeuta jest osobą pomagającą pacjentowi w przyglądaniu się sobie, poznawaniu siebie, analizowaniu i zrozumieniu swojego funkcjonowania w różnych obszarach życia. W relacji pacjent - terapeuta, rolą terapeuty jest pomóc pacjentowi w odkryciu oraz zrozumieniu swojego myślenia i emocji. Terapeuta pomaga zmienić pacjentowi to, co w jego myśleniu i zachowaniu wpływa negatywnie na jakość jego życia, z jednoczesnym poszanowaniem granic pacjenta i wcześniej ustalonych celów terapeutycznych. Program terapii jest zależny od indywidualnych problemów pacjenta.

Praca terapeutyczna jest poprzedzona rozmową o problemach i trudnościach pacjenta oraz wspólnym ustaleniu konkretnych celów, na których terapeuta wraz z pacjentem będą skupiać się podczas kolejnych sesji. Praca nad celami jest wdrażana stopniowo, według wspólnie ustalonych priorytetów. Terapeuta ma na celu dobro pacjenta.

Czas trwania jednej sesji: 50 min

Regularność: 1-2 razy w tygodniu, zależy od indywidualnych ustaleń z terapeutą oraz od celów terapii

Ilość spotkań: uzależniona od indywidualnych problemów pacjenta

Warunek do rozpoczęcia terapii: minimum 21 dni abstynencji

Rozmowy odbywające się podczas sesji i konsultacji objęte są zasadą poufności, co znaczy, że terapeuta zachowuje dyskrecję w sprawie pacjenta. Współpracujący z nami terapeuci poddają swoją pracę regularnej superwizji.

Terapia grupowa

Terapia grupowa jest jedną z bardziej popularnych, efektywnych i zalecanych form terapii dla osób zmagających się z uzależnieniem, w tym również z uzależnieniem od alkoholu.

Dlaczego warto podjąć leczenie?

Niezależnie od tego, w której fazie choroby, znajduje się osoba uzależniona, zawsze ma szansę na zatrzymanie choroby i zapobieganie dalszym jej skutkom. Od tego momentu może zacząć odbudowywać swoje zdrowie i życie, które najpewniej ucierpiało na skutek (niekiedy wieloletniego) nadużywania alkoholu.

Uzależnienie jest chorobą postępującą, nieleczone niestety jest również chorobą
śmiertelną.

Kiedy picie staje się problemem?

O uzależnieniu mówimy, gdy w ciągu ostatniego roku, wystąpiły przynajmniej 3
spośród niżej wymienionych objawów:

 • występowanie głodu alkoholowego, czyli silnego pragnienia, przymusu picia,
 • poczucie utraty kontroli objawiające się np. w nieprzewidzianej ilości spożywanego alkoholu, trudność w uniknięciu rozpoczęcia picia, pomimo składania sobie wcześniejszych obietnic itp.),
 • występowanie objawów po odstawieniu alkoholu, takich jak np. drżenie, nadciśnienie, biegunka, nudności, potliwość, u niektórych osób drgawki czy majaczenie,
 • następuje zmiana tolerancji – początkowo potrzeba coraz większych dawek alkoholu, by osiągnąć ten sam efekt, jak we wcześniejszych etapach picia, w kolejnym etapie choroby, wystarczy niewielka ilość alkoholu, by uzyskać stan upojenia,
 • koncentracja życia wokół picia – chory stawia alkohol np. ponad pracę, życie towarzyskie, rodzinne itp.,
 • picie pomimo szkód np. zdrowotnych, społecznych.

Uzależnienie jest chorobą nad którą można zapanować, jednak wymaga to podjęcia specjalistycznego leczenia.

Zalety oferowanej przez nas terapii grupowej:

 • uczestnikami terapii są osoby mające ten sam problem - uzależnienie od alkoholu,
 • pacjent ma możliwość zobaczyć obraz swojej choroby w doświadczeniach innych pacjentów,
 • może dokładniej przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w kontaktach z innymi ludźmi,
 • pacjent może uzyskać wsparcie od osób posiadających podobne problemy i doświadczenia,
 • grupa może dać pacjentowi poczucie akceptacji, z którym osoby uzależnione prawie zawsze mają problem.

Wsparcie dla rodzin

Wiemy, że rodzina i bliscy osób uzależnionych, zazwyczaj mają niewielkie lub w ogóle nie mają dla siebie wsparcia i pomocy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą pomocy, którą mogą Państwo uzyskać u nas.

Dlaczego zachęcamy rodziny i bliskich osób uzależnionych do skorzystania ze wsparcia?

Uzależnienie to problem całej rodziny. Życie z osobą uzależnioną oznacza dla jego bliskich doświadczanie wielu trudności, niekiedy wręcz cierpienia, zaniedbywanie własnych potrzeb, doświadczanie trudności emocjonalnych. Rodziny osób uzależnionych, tak samo jak sam uzależniony, potrzebują fachowego wsparcia i pomocy.

Wieloletnie trwanie u boku osoby uzależnionej powoduje, że osoby z najbliższego otoczenia chorego współuzależniają się. Bliscy chorego (np. żona, mąż, rodzice, dzieci) stopniowo dostosowują swoje zachowanie i potrzeby do jego zachowań zarządzanych przez uzależnienie. Niekiedy, osoby współuzależnione, dopiero po latach trwania u boku chorego, orientują się, że żyją życiem alkoholika. Zaczynają dostrzegać jak wysokie , m.in. emocjonalne ponosiły i ponoszą, gdy próbują uchronić osobę chorą przez wpadnięciem w kolejny ciąg lub gdy załatwiają kolejny detoks i dbają o jego potrzeby. Żeby móc zacząć odzyskiwać swoje życie, potrzebne jest im wsparcie, często specjalistyczne.

Co można uzyskać podczas konsultacji?

Podczas konsultacji specjalista poznaje problem i trudności klienta, rozpoznaje obszary, w których te trudności są najbardziej przez klienta odczuwane. Podczas konsultacji, klient może uzyskać wsparcie oraz informacje odnośnie różnych, możliwych form pomocy dla siebie.

Konsultacje nie są równoznaczne z rozpoczęciem terapii, jednak mogą być wstępem do wspólnej pracy z terapeutą, nad swoimi problemami.

Program terapii jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i problemów klienta, określonych po wstępnych konsultacjach.

Czas jednej konsultacji/sesji terapeutycznej: 50 minut.

Częstotliwość spotkań: 1-2 w tygodniu.

Dla: dla pełnoletnich bliskich osoby uzależnionej.

Ilość spotkań: zależna od problemu i potrzeb klienta.

Rozmowy odbywające się podczas sesji i konsultacji objęte są zasadą poufności, co znaczy, że terapeuta zachowuje dyskrecję w sprawie pacjenta/klienta.

Współpracujący z nami terapeuci poddają swoją pracę regularnej superwizji.

Konsultacje telefoniczne

Oferujemy naszym klientom oraz pacjentom możliwość skorzystania z bezpłatnych telefonicznych konsultacji z psychologiem lub terapeutą uzależnień.

Z konsultacji mogą korzystać osoby pełnoletnie.

Podczas konsultacji można:

 • uzyskać szczegółowe informacje dotyczące oferowanych przez nas form terapii,
 • w zależności od rozmiaru problemu - uzyskać poradę dotyczącą problemu związanego z uzależnieniem bądź współuzależnieniem,
 • uzyskać informację lub poradę dotyczącą ewentualnych formach leczenia uzależnienia,
 • zadać specjaliście pytanie z obszaru uzależnienia lub współuzależnienia,
 • porozmawiać na tematy związane z problematyką uzależnienia bądź współuzależnienia.

Dzięki takim konsultacjom klient może uzyskać szybką informację lub podpowiedź w ważnej dla niego sprawie. Warto jednak pamiętać, że możliwości psychologa lub terapeuty w rozmowie telefonicznej są ograniczone, konsultacja telefoniczna nie zastąpi wizyty w gabinecie i rozmowy „twarzą w twarz” ze specjalistą.

Zastrzegamy prawo do odmówienia konsultacji w sytuacji wykraczającej poza problem uzależnienia lub współuzależnienia Prosimy również o pamiętanie, że nie każdy problem będziemy mogli omówić przez telefon tak, jak Państwo by tego potrzebowali. Konsultacje mają charakter głównie informacyjny.

Zapraszamy i zachęcamy do kontaktu!

Czas konsultacji: 10 minut.

Koszt: bezpłatne.

Częstotliwość: specjalista pełni dyżur raz w tygodniu.

Opinie pacjentów:

12 votes, average: 4,58 out of 512 votes, average: 4,58 out of 512 votes, average: 4,58 out of 512 votes, average: 4,58 out of 512 votes, average: 4,58 out of 5 (12 votes, average: 4,58 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy:Łagodzenie bólu

starannie wyselekcjonowane płyny i leki działają przeciwbólowo

Oczyszczanie

z organizmu usunięte zostają szkodliwe toksyny

Spersonalizowane kuracje

detoks dostosowany do stanu pacjenta

© 2019 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225