pokaż menu

Blog

Terapia alkoholowa z wykorzystaniem esperal

Terapia uzależnień wykorzystywana jest dziś nie tylko w walce z nałogiem alkoholowym czy narkotykowym, ale i wieloma pozornie mniejszymi, choć często równie szkodliwymi nałogami. W przypadku alkoholu jest ona jednak o tyle istotna, że to właśnie terapia stanowi dziś najskuteczniejszą metodę walki z ogólnoświatowym problemem alkoholizmu. Osoby uzależnione muszą często latami zmagać się z opinią bliskich o własnej słabości czy braku motywacji do odrzucenia używki. Dziś dostają większe zrozumienie. Czy jednak terapia alkoholowa może zadziałać w wypadku każdej osoby uzależnionej? Jakie warunki należy spełnić, by była ona w pełni skuteczna?

Esperal może, ale nie musi pomóc

Jednym z częstych błędów myślowych odnośnie terapii alkoholowej jest to, że zawsze powiązana jest ona z wszywką esperalową. Disulfiram, czyli główny składnik leku to substancja blokująca w organizmie enzym rozbijający zawarty w alkoholu aldehyd octowy na bardziej przyjazny kwas octowy, który choć powoduje popularnego kaca, zwykle nie szkodzi w takim stopniu jak jego pierwotna wersja. Stosowanie Esperalu ma za zadanie wywołać w osobie uzależnionej awersję do alkoholu i wręcz strach przed jego spożyciem z powodu nieuniknionych konsekwencji zdrowotnych. Te potrafią wahać się od gorszego samopoczucia, przez wymioty i zaburzenia pracy serca, aż po omdlenia i padaczkę. Mimo to, Esperal wcale nie musi działać na każdym, a terapia uzależnienia nie musi wiązać się z terapią awesyjną.

 

Sprawdź - leczenie esperal w NGM Łódź, ul. Julianowska 7a

 

Kiedy terapia alkoholowa przynosi najlepsze rezultaty?

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie dzięki często wieloletniej terapii wiele osób uwolniło się od nałogu i odstawiło alkohol. Niestety, przymusowa terapia wcale nie musi okazać się skuteczna – alkoholizm to zaburzenie psychiczne, którego leczenie musi być procesem świadomym, zmieniającym zupełnie sposób myślenia. Wiele osób uzależnionych do ostatniej chwili nie chce przyznać się do własnego problemu i odrzuca myśl o uzależnieniu. Osoby, które nie są w stanie zrozumieć potrzeby pomocy i pozbycia się nałogu mają dużą szansę powrotu do picia w pierwszych godzinach po opuszczeniu odwyku zamkniętego, a w przypadku terapii otwartej, do picia pomiędzy kolejnymi spotkaniami z terapeutą.

 

Nie ma jednego przepisu na skuteczną terapię alkoholową, gdyż w przypadku większości osób powody, dla których nadużywają oni alkoholu znacząco się różnią. W rezultacie terapia sprowadza się do tego, by obok wsparcia ze strony terapeuty i chęci osoby uzależnionej do walki z nałogiem pojawiło się wsparcie otoczenia, pokazujące, że zrezygnowanie z picia nie musi oznaczać życia pełnego problemów, konsekwencji i wiecznego smutku. Osoba uzależniona musi czuć wsparcie i wiedzieć, że odstawiając alkohol ma szansę na normalne życie. Choć na pewnym jego etapie zmierzenie się z konsekwencjami wieloletniego picia będzie konieczne, i ta konfrontacja nie będzie końcem świata. Należy pamiętać, że osoby uzależnione od wielu lat często nie wyobrażają sobie rzeczywistości, w której alkohol nie jest rozwiązaniem. Terapia pomoże im taką rzeczywistość poznać, jednak wiele będzie zależało także od otoczenia, w którym przyjdzie im po niej żyć.

 

30 votes, average: 4,85 out of 530 votes, average: 4,85 out of 530 votes, average: 4,85 out of 530 votes, average: 4,85 out of 530 votes, average: 4,85 out of 5 (30 votes, average: 4,85 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225