Tabletka przeciwbólowa po alkoholu – czyli interakcje leków z alkoholem

Podstawową zasadą stosowania leków jest równoczesne unikanie spożywania napojów alkoholowych. Zarówno leki, jak i substancje alkoholowe mogą oddziaływać na siebie wzajemnie – co poskutkować może osłabieniem lub zwiększeniem działania leku. Ponadto zwiększa to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji chemicznych zagrażających zdrowiu, a często nawet życiu pacjenta.

Spis treści

  Tabletki po alkoholu

  W przypadku pacjentów borykających się z chorobą alkoholową, nadrzędnym celem jest całkowite odstawienie trunków alkoholowych. Nie jest to jednak proces łatwy i wymaga czasu. Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu może być szczególnie niebezpieczne przy niektórych grupach leków.

  Każda substancja lecznicza, zanim zadziała, wywołuje w organizmie pewnego rodzaju reakcje chemiczne. Według generalnej zasady, po uwolnieniu ze swojej przyjętej formy (kapsułki, czopki, maści), wchłaniana jest w układ krążenia i razem z krwią rozprowadzana jest po organizmie – i w takiej formie dociera do docelowego miejsca.

  Substancje lecznicze podlegają również metabolizmowi – podobnie jak wszystko, co przyjmujemy do naszego organizmu. W wyniku tego powstają metabolity, które następnie wydalamy.

  Warto wiedzieć, że każda substancja lecznicza charakteryzuje się indywidualnymi właściwościami – zarówno fizycznymi, jak i chemicznymi. To właśnie one odpowiadają za skuteczność i formę działania każdego leku. W połączeniu z alkoholem, właściwości te mogą zostać zaburzone, co może prowadzić do niebezpiecznych efektów. 

  Leki z alkoholem – wzajemne interakcje

  Nawet najmniejsza dawka substancji alkoholowych w połączeniu z lekami potrafi mieć nieodwracalne dla nas konsekwencje. Połączenie alkoholu i najbardziej popularnego w polsce paracetamolu może wywołać uszkodzenia wątroby – co skutkować może nawet śmiercią.

  Których leków nie można przyjmować z alkoholem?

  Najlepiej z zasady unikać łączenia jakichkolwiek leków z alkoholem. Dla pewności najlepiej jednak przeczytać ulotkę zawartą w opakowaniu leku, co w razie potrzeby pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby stale przyjmujące leki nietolerujące alkoholu. W ich przypadku picie napojów wyskokowych jest szczególnie ryzykowne i może doprowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji.

  Osoby chore na cukrzycę powinny pamiętać, że łączenie leków przeciwcukrzycowych i alkoholu prowadzi do hipoglikemii. Ostrożni powinny być również alergicy oraz osoby stosujące leki uspokajające, leki antydepresyjne oraz przeciwpsychotyczne.

  Część leków może również skutkować wywołaniem reakcji disulfiramowej. Wśród takich leków możemy wyróżnić chociażby metronidazol (stosowany w przypadku trądziku i niektórych zakażeniach natury ginekologicznej), nifuroksazyd (stosowany jako lek przeciwbiegunkowy), a nawet furaginę (zalecaną przy infekcjach dróg moczowych).

  Po jakim czasie od zażycia leku można pić alkohol?

  O tym, po jakim czasie od zażycia leku można pić alkohol, decydują tzw. właściwości farmakokinetyczne. Opisują one, po jakim czasie stężenie leku we krwi rośnie, po jakim osiąga wartość maksymalną, a następnie jak długo sam lek utrzymuje się w organizmie. Najważniejszy wydaje się okres, po jakim stężenie leku spada o połowę – po pięciu takich okresach, w organizmie człowieka nie ma już prawie leku

  Oznacza to, że jeśli lek osiąga swoje maksymalne stężenie po 4 godzinach – bezpiecznie będziemy mogli napić się alkoholu dopiero po dwóch dniach.

  Jednoczesne przyjmowanie leków i alkoholu to działanie niebezpieczne dla zdrowia, a w wielu przypadkach nawet życia. O wiele lepiej pomyśleć o innym rozwiązaniu. Jeżeli czujemy, że z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych, być może problem leży znacznie głębiej, niż może się nam wydawać. Choroba alkoholowa to przypadłość, która dotyka aż 700 tysięcy Polaków. 


  W takim wypadku warto poszukać pomocy. Implantacja wszywki Esperal może być rozwiązaniem, które pomoże przezwyciężyć nałóg alkoholowy. Wszywka jest bezpieczna – podczas kuracji Esperalem nie należy obawiać się o jej wpływ na inne leki. Co więcej, pozwoli ona zachować pełną trzeźwość nawet do roku.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje