pokaż menu

Blog

Szybka pomoc dla zatrucia alkoholowego

Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić nie tylko do stanu upojenia alkoholowego. Nieumiejętne korzystanie z przyjemności, jaką ma dawać alkohol, a do tego często organizowane zakłady mające na celu wyłonić „zwycięzcę”, który w krótkim czasie wypije największą ilość alkoholu, mogą prowadzić do zatrucia alkoholowego. Bardzo groźnego dla zdrowia, a także życia ludzkiego.

Objawy zatrucia alkoholowego

Zaobserwowanie i dostrzeżenie, iż pojawiają się objawy zatrucia alkoholowego to podstawa, by udzielić, jak najszybszej pomocy medycznej. Pierwsze symptomy sugerujące, iż mamy do czynienia z zatruciem alkoholowym to drgawki, wymioty, zamroczenie oraz dezorientacja. Zatrucie alkoholowe w krótkim czasie może doprowadzić do utraty przytomności. Niepokojące objawy to również niska temperatura ciała oraz płytki oddech rzadszy niż raz na minutę.

Wymioty mogą się pojawiać także po utracie przytomności. By nie dopuścić do zadławienia się, a nawet uduszenia osoby poszkodowanej, należy ustawić ją w pozycji bocznej. Zgodnie z zasadami, jakie obowiązują podczas udzielania pierwszej pomocy. Należy próbować ocucić nieprzytomną osobę. Jeśli podejmowane próby nie przynoszą pożądanego efektu, może to oznaczać, iż dana osoba zapadła w śpiączkę alkoholową. Oczywiście należy wezwać karetkę, a do tego czasu pozostawać z chorym, zapewnić mu bezpieczeństwo i próbować przywrócić świadomość, jeśli doszło do utraty przytomności. W zatruciu alkoholowym bardzo ważne jest nieustanne monitorowania stanu chorego. Do tego nawadnianie organizmu, celem wypłukania alkoholu. Picie dużej ilości wody oraz częste korzystanie z toalety.

Przeciwwskazania przy zatruciu alkoholowym

Niewskazana jest kawa, która podrażnia żołądek i może spotęgować objawy zatrucia oraz herbata. Większość osób podczas zatrucia alkoholowego odczuwa nadmierne zimno, stąd należy je okryć. Należy również pilnować, by osoba poszkodowana nie usnęła. To złudne wrażenie, że zatrucie można „przespać”. Poziom alkoholu w organizmie wciąż wzrasta i podczas utraty przytomności dochodzi do niedotlenienia mózgu, a w efekcie końcowym jego uszkodzeń. Może się to nawet skończyć śmiercią. Sen jest niezbędny dla regeneracji, także po takim incydencie, ale dopiero wtedy, gdy wszystkie objawy ustąpią i zostanie udzielona prawidłowa, niezbędna pomoc medyczna - detoks alkoholowy.

Po ustąpieniu objawów zatrucia liczy się ogólna troska o zdrowie. W dużej mierze zadbanie o wątrobę, która zmaga się z największym ciężarem podczas alkoholowego zatrucia. Tym celem zażywa się witaminy z grupy B.

Zatrucie alkoholowe pojawia się najczęściej w wyniku picia nadmiernych ilości alkoholu, w bardzo krótkim czasie. Dlatego należy unikać takich sytuacji, a jeśli już dojdzie do zatrucia, natychmiastowo wezwać karetkę, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo poszkodowanej osobie. Pilnując, by nie usnęła, próbując ocucić, w przypadku utraty świadomości, monitorując oddech oraz inne czynności życiowe, które mogą wskazywać na zagrożenia zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Późniejsze czynności medyczne podejmuje wykwalifikowany zespół ratowników i lekarzy.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ciekawe fakty

zbiór interesujących informacji o leczeniu alkoholizmu

Praktyczne rady

przystępne rady, dzięki którym łatwiej porzucić nałóg

Merytoryka

treści pisane w oparciu o doświadczenie

Dane firmowe

NORTH MEDICAL HOLDING SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NASZA GRUPA MEDYCZNA SPÓŁKA KOMANDYTOWA

NIP: 8971865505

REGON: 382992698

O klinice

Nasz klinika od lat współpracuje z lekarzami, terapeutami, psychologami i fachowymi chirurgami. Działamy w 11 miastach w Polsce, aby każdy pacjent mógł skorzystać z leczenia.

Najważniejsze jest dla nas Twoje samopoczucie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Zadzwoń, zapytaj i pozwól sobie pomóc! Pokonajmy uzależnienie razem!

Nasze placówki
 • Warszawa

  ul. Klimczaka 8

  02-797 Warszawa

  Zadzwoń
 • Wrocław

  ul. Dworcowa 11b

  50-456 Wrocław

  Zadzwoń
 • Łódź

  ul. Rogozińskiego 23

  93-554 Łódź

  Zadzwoń
 • Lublin

  Lipowa 17/54

  20-020 Lublin

  Zadzwoń
 • Kielce

  ul. Wspólna 1 lok. U6

  25-003 Kielce

  Zadzwoń
 • Poznań

  ul. Zbąszyńska 16

  60-359 Poznań

  Zadzwoń
 • Kraków

  ul. Siewna 4

  31-231 Kraków

  Zadzwoń
 • Katowice

  ul. Chrobrego 29

  40-881 Katowice

  Zadzwoń
 • Gdynia

  ul. Biskupa Dominika

  81-402 Gdynia

  Zadzwoń
 • Bydgoszcz

  ul. Chodkiewicza 14/12

  85-065 Bydgoszcz

  Zadzwoń
 • Szczecin

  ul. Bohaterów Getta
  Warszawskiego 16/2

  70-303 Szczecin

  Zadzwoń

© 2020 Nasz-Gabinet.pl - Skuteczne leczenie alkoholizmu i uzależnień

Ogólnopolska, bezpłatna infolinia

+48 880 808 880

lub +48 519 775 225