Szybka pomoc dla zatrucia alkoholowego

Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić nie tylko do stanu upojenia alkoholowego. Nieumiejętne korzystanie z przyjemności, jaką ma dawać alkohol, a do tego często organizowane zakłady mające na celu wyłonić „zwycięzcę”, który w krótkim czasie wypije największą ilość alkoholu, mogą prowadzić do zatrucia alkoholowego. Bardzo groźnego dla zdrowia, a także życia ludzkiego.

Spis treści

  Objawy zatrucia alkoholowego

  Zaobserwowanie i dostrzeżenie, iż pojawiają się objawy zatrucia alkoholowego to podstawa, by udzielić, jak najszybszej pomocy medycznej. Pierwsze symptomy sugerujące, iż mamy do czynienia z zatruciem alkoholowym to drgawki, wymioty, zamroczenie oraz dezorientacja. Zatrucie alkoholowe w krótkim czasie może doprowadzić do utraty przytomności. Niepokojące objawy to również niska temperatura ciała oraz płytki oddech rzadszy niż raz na minutę.

  Wymioty mogą się pojawiać także po utracie przytomności. By nie dopuścić do zadławienia się, a nawet uduszenia osoby poszkodowanej, należy ustawić ją w pozycji bocznej. Zgodnie z zasadami, jakie obowiązują podczas udzielania pierwszej pomocy. Należy próbować ocucić nieprzytomną osobę. Jeśli podejmowane próby nie przynoszą pożądanego efektu, może to oznaczać, iż dana osoba zapadła w śpiączkę alkoholową. Oczywiście należy wezwać karetkę, a do tego czasu pozostawać z chorym, zapewnić mu bezpieczeństwo i próbować przywrócić świadomość, jeśli doszło do utraty przytomności. W zatruciu alkoholowym bardzo ważne jest nieustanne monitorowania stanu chorego. Do tego nawadnianie organizmu, celem wypłukania alkoholu. Picie dużej ilości wody oraz częste korzystanie z toalety.

  Przeciwwskazania przy zatruciu alkoholowym

  Niewskazana jest kawa, która podrażnia żołądek i może spotęgować objawy zatrucia oraz herbata. Większość osób podczas zatrucia alkoholowego odczuwa nadmierne zimno, stąd należy je okryć. Należy również pilnować, by osoba poszkodowana nie usnęła. To złudne wrażenie, że zatrucie można „przespać”. Poziom alkoholu w organizmie wciąż wzrasta i podczas utraty przytomności dochodzi do niedotlenienia mózgu, a w efekcie końcowym jego uszkodzeń. Może się to nawet skończyć śmiercią. Sen jest niezbędny dla regeneracji, także po takim incydencie, ale dopiero wtedy, gdy wszystkie objawy ustąpią i zostanie udzielona prawidłowa, niezbędna pomoc medyczna.

  Po ustąpieniu objawów zatrucia liczy się ogólna troska o zdrowie. W dużej mierze zadbanie o wątrobę, która zmaga się z największym ciężarem podczas alkoholowego zatrucia. Tym celem zażywa się witaminy z grupy B.

  Skorzystaj z oferty naszej kliniki leczenia alkoholizmu, detoks alkoholowy i odtruwanie organizmu przeprowadzamy w gabinetach:

  +48 519 775 225

  Bezpłatna infolinia 08:00 – 20:00

  Zatrucie alkoholowe pojawia się najczęściej w wyniku picia nadmiernych ilości alkoholu, w bardzo krótkim czasie. Dlatego należy unikać takich sytuacji, a jeśli już dojdzie do zatrucia, natychmiastowo wezwać karetkę, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo poszkodowanej osobie. Pilnując, by nie usnęła, próbując ocucić, w przypadku utraty świadomości, monitorując oddech oraz inne czynności życiowe, które mogą wskazywać na zagrożenia zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Późniejsze czynności medyczne podejmuje wykwalifikowany zespół ratowników i lekarzy.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje