Sposób na alkoholika – jak postępować z alkoholikiem?

To, jak należy rozmawiać z alkoholikiem, aby skutecznie mu pomóc, jest bardzo trudne do określenia. Mimo powszechnie znanych i polecanych metod ciężko ocenić, która z nich w danym momencie da najlepszy efekt. Czy istnieje coś takiego, jak sposób na alkoholika?

Spis treści

  Sposób na alkoholika – jak leczyć alkoholizm w domu?

  Codziennie życie z osobą uzależnioną powoduje wiele trudności. Często prowadzi do załamania więzów rodzinnych i społecznych. Czy można znaleźć jakiś skuteczny sposób na alkoholika w domu? Leczenie alkoholizmu domowymi sposobami bardzo rzadko okazuje się skuteczne. Bez pomocy specjalisty obiektywna ocena sytuacji jest niemożliwa, szczególnie gdy jest to powiązane z emocjami i uczuciami. W wielu przypadkach kończy się to także współuzależnieniem i ukrywaniem problemu alkoholizmu przed innymi.

  Dom staje się azylem, w którym najbliżsi załatwiając wszystkie sprawy i obowiązki osoby uzależnionej, pozwalając tym samym na pogłębianie się uzależnienia. Oczywiście nie takie jest założenie tych działań. Wszystko spowodowane jest przez poczucie odpowiedzialności i ogólne zawstydzenie problematyką alkoholizmu. Najczęściej rekomendowanym sposobem na alkoholika jest pozostawienie go w zupełnej samotności. Bez popierania działań osoby uzależnionej, ciągłej kontroli, kłótni i wyrzeczeń bez pokrycia. Alkoholizm to choroba i należy wspierać najbliższe osoby, ale dopiero w momencie chęci dokonania zmian i walki z nałogiem.

  Liquor Alcohol Bottle Lying on The Floor

  Sposób na alkoholika – co zrobić z alkoholikiem?

  Z pewnością zmuszanie do leczenia alkoholizmu nie jest dobrym sposobem na alkoholika. Osoba uzależniona sama powinna się zorientować, że terapia to najlepsze rozwiązanie. Przede wszystkim musi zrozumieć, czym jest alkoholizm. Pojąć, że jest to choroba, z którą można walczyć. Takie podejście dotyczy także najbliższych uzależnionej osoby. Aby sytuacja faktycznie się zmieniła, lepiej skorzystać ze specjalistycznego leczenia w klinice niż samemu podejmować próby terapii.

  Sposób na alkoholika – kompleksowe leczenie:

  • detoks alkoholowy – pomaga alkoholikom bezpiecznie zakończyć kaca oraz ciąg alkoholowy, jednocześnie regeneruje oraz oczyszcza ciało, a także pomaga w ogólnej stabilizacji zachowań i emocji.
  • esperal – utożsamiany jest z wielomiesięczną abstynencją, zmusza do trzeźwości ze względu na groźne dla człowieka działanie po połączeniu z alkoholem.
  • terapia z psychologiem – uświadamia, co spowodowało chorobę alkoholową i jak można pokonywać swoje słabości bez picia.

  Z pewnością można wymienić więcej niż jeden sposób na alkoholika. Skuteczność zależy jednak od osoby, przyczyn choroby alkoholowej oraz etapu uzależnienia. Ważne, żeby leczenie było kompatybilne z potrzebami uzależnionej osoby i pomogło w zachowaniu trzeźwości.

  Źródła:

  Wnuk M., Marcinkowski J.T., Alkoholizm – przegląd koncepcji oraz metod leczenia, https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Wnuk/publication/303844169_Alkoholizm_-przeglad_koncepcji_oraz_metod_leczenia_Alcoholism-_review_of_conceptions_and_methods_of_treatment/links/5758020908ae05c1ec19e548/Alkoholizm-przeglad-koncepcji-oraz-metod-leczenia-Alcoholism-review-of-conceptions-and-methods-of-treatment.pdf

  Armor D. J., Polich J. M., Stambul H. B., Alcoholism and treatment, https://psycnet.apa.org/record/1977-21348-000

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje