Skutki alkoholizmu – objawy fizyczne i psychiczne choroby alkoholowej

Badania Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że nadużywanie alkoholu jest 3 czynnikiem ryzyka, który zagraża funkcjonowaniu i zdrowiu ludzi na całym świecie. Płyn etylowy jest odpowiedzialny za rozwijanie się więcej niż 60 różnych chorób albo urazów. Alkohol negatywnie wpływa na prawie wszystkie narządy wewnętrzne. Osoby uzależnione żyją od 10 do 22 lat krócej od tych niepijących alkoholików. Jakie są skutki alkoholizmu i co oznaczają dla alkoholików i ich rodzin?

Spis treści

  Skutki alkoholizmu – objawy fizyczne

  Objawy alkoholizmu na początku głównie kojarzone są z kacem i ciągiem alkoholowym. Ludzie skupiają się na objawach odstawienia alkoholu, a nie skutkach alkoholizmu. Wpływ płynu etylowego na narządy wewnętrzne może być początkowo nieodczuwalny. Z czasem organizm przestaje funkcjonować prawidłowo i wymagane jest leczenie powstałych schorzeń. Nie każda z chorób jest uleczalna, niektóre z nich muszą być kontrolowane do końca życia.

  Skutki alkoholizmu – układ krążenia

  Alkohol w nadmiarze uważany jest za truciznę. Badania wykazują, że spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową. Jednakże, jaka jest granica między niewielką ilością dla “zdrowotności” a początkiem uzależnienia?

  Płyn etylowy wywołuje wiele innych groźnych schorzeń:

  • nadciśnienie,
  • kardiomiopatia (prowadzi do zaburzeń pracy serca i niewydolności krążenia),
  • nieprawidłowy rytm bicia serca.

  Alkoholizm – skutki dla układu pokarmowego

  Wątroba, trzustka oraz śluzówki najszybciej stają się ofiarą choroby alkoholowej. Większość schorzeń jest nieodwracalna i utrudnia w znacznym stopniu codzienne funkcjonowanie. Niektóre ze schorzeń są spowodowane przez dodatkowy niedobór witamin z grupy B.

  • stan zapalny błony śluzowej, przełyku, dwunastnicy i żołądka,
  • wybroczyny,
  • nadżerki,
  • refluks żołądkowo- przełykowy,
  • zapalenie trzustki,
  • stłuszczenie wątroby,
  • marskość wątroby.

  Skutki alkoholizmu – układ nerwowy

  Przeważnie mówi się, że alkohol rozluźnia. Daje większą swobodę ruchu i wykonywanych działań. Nie dzieje się to jednak w momencie nadużywania płynu etylowego.

  • zapalenie wielonerwowe (bóle mięśni, nerwoból, zanik czucia, niedowłady, porażenia),
  • neuropatia wzrokowa (zaburzenia widzenia lub utrata wzroku),
  • otępienie (ograniczenia intelektualne i myślowe),
  • ograniczenie funkcji poznawczych i pamięci,
  • encefalopatia Wernickego (oczopląs, podwójne widzenie, zaburzenia świadomości i koordynacji ciała).

  Skutki alkoholizmu nie mają odzwierciedlenia jedynie w przypadku narządów wewnętrznych. Następstwem nadużywania alkoholu jest również osłabienie sfery seksualnej. U mężczyzn może powodować znaczne obniżenie libido lub impotencję. W przypadku kobiet nieregularną miesiączkę oraz przedwczesną menopauzę. Płyn etylowy osłabia odporność. Alkoholicy są przez to bardziej narażeni na choroby zakaźne takie jak gruźlica i zapalenie płuc. Często doświadczają także anemii.

  kobieta śpiąca na łóżku, trzyma pustą butelkę po szampanie

  Skutki alkoholizmu – objawy psychiczne choroby alkoholowej

  Alkohol nie tylko źle wpływa na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Objawy alkoholizmy mają bardzo szeroki zakres. Skutki alkoholizmu są powiązane z ciągiem alkoholowym, jak i odstawieniem alkoholu. Zwykle są one niebezpieczne dla alkoholika oraz jego otoczenia. Osoby uzależnione często działają w sposób impulsywny oraz trudny do przewidzenia. Płyn etylowy sprawia, że niektóre emocje takie, jak miłość zaczynają być odczuwane w inny, bardziej pobieżny sposób. Alkohol powoduje ogólne zobojętnienie, ale również strach przed przerwaniem nałogu. Zmniejszenie ilości płynu etylowego w organizmie wywołuje agresję i zdenerwowanie.

  Alkoholizm – skutki dla rodziny

  Choroba alkoholowa zwykle rozumiana jest jako wykluczenie z normalnego życia towarzyskiego i rodziny. Skutki alkoholizmu bywają powodem rozpadów związków, osłabienia kontaktu z dziećmi, a nawet kończy się ograniczeniem praw rodzicielskich. Ciąg alkoholowy i stały stan nietrzeźwości uniemożliwia również pracę zarobkową i kontynuowanie kariery zawodowej. Z punktu widzenia społecznego alkoholik traci wszystko to, co jest warte. Dla osób uzależnionych stopniowo przestają być jednak wartościowymi elementami życia.

  Źródła:

  Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkohol, https://contentpro.pl/s/app/webroot/files/orders/alkohol-a-zdrowie-psychiczne-1-22f2.pdf.

  Diamond I., Messing R. O., Neurologic effects of alcoholism, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1011410/.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje