Rozwód z alkoholikiem – pozew rozwodowy z powodu alkoholizmu

Do najczęstszych powodów rozwodów należą przemoc domowa, niewierność, brak wsparcia, różnice charakterów, a także uzależnienie. Szacuje się, że ok. 23% rozpraw to rozwody z powodu alkoholu. Czy alkoholizm może być podstawą do zakończenia związku małżeńskim? Jak rozwieść się z alkoholikiem?

Spis treści

  Rozwód z alkoholikiem krok po kroku

  Choroba alkoholowa negatywnie wpływa na rodzinę oraz związek małżeński. Rozwód z alkoholikiem jest możliwy, jeśli uzależnienie przyczynia się do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Oznacza to, że wskutek nałogowego picia między małżonkami zniknęły wszelkie więzy duchowe, fizyczne oraz gospodarcze. Nałóg nie może być uznany za pretekst rozwodu, jeśli uzależnienie było następstwem wydarzenia, które bezpośrednio przyczyniło się do problemów małżeńskich.

  Aby pozew o rozwód z winy męża alkoholika lub żony był skuteczny, należy przedstawić dowody w sprawie. Rozprawa z orzeczeniem winy jest dłuższa, ale ze względu na następstwa uzależnienia zwykle jest korzystniejsza dla strony pozywającej.

  Mąż alkoholik – rozwód i dowody:

  • notatki policyjne z ewentualnych wezwań,
  • niebieska karta,
  • zeznania np. rodziny, sąsiadów,
  • dokumenty świadczące o konieczności leczenia choroby alkoholowej,
  • osobiste wyjaśnienia.
  Jak rozmawiać z mężem alkoholikiem? – przeczytaj zanim zdecydujesz się na rozwód

  Rozwód z alkoholikiem – podział majątku

  Kwestie dotyczące podziału majątku są zwykle zależne od konkretnej sprawy sądowej i tak samo jest w przypadku rozwodu z alkoholikiem. Decyduje o tym przede wszystkim zdanie sędziego, sposób kształtowania się wspólnego majątku i wkład obu stron. Jeśli zachowanie alkoholika nie wpłynęło negatywnie na finanse, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego majątek powinien zostać podzielony po równo. Wiele może jednak zależeć od dowodów przedstawionych w trakcie rozwodu z alkoholikiem.

  Separacja z winy męża alkoholika

  Każda kobieta może się zdecydować na separację, jeśli nie jest gotowa na rozwód z alkoholikiem. Dzięki temu następuje rozdzielność majątkowa, lecz nie ma możliwość ponownego zamążpójścia w przeciwieństwie do rozwodu z alkoholikiem. Warto również pamiętać, że separacja nie zawsze musi zostać przyjęta przez sąd, jeśli procedura ta mogłaby negatywnie wpłynąć na życie małoletnich dzieci.

  Wniosek o eksmisję męża alkoholika

  Eksmisja możliwa jest wyłącznie wskutek rozwodu z powodu alkoholu lub separacji. Zawsze orzeka to sąd. Nie jest to wydarzenie częste, ponieważ wymaga dowodów, które wskazują, iż zachowanie małżonka nie umożliwia wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób nieodbiegający od normy. Dotyczy to szczególnie zdarzeń zagrażających życiu oraz zdrowiu członków rodziny.

  Rozwód z alkoholikiem i wymeldowanie

  Rozwód z powodu alkoholu nie zawsze musi oznaczać wymeldowanie męża alkoholika lub żony. Obie strony mają takie same prawa do mieszkania. Inaczej może orzec wyłącznie sąd w trakcie rozwodu z alkoholikiem lub separacji. Nie jest to jednak obligatoryjne.

  Jak napisać pozew o rozwód z alkoholikiem?

  Rozwód z alkoholikiem jest trudny nie tylko dla żony alkoholika, ale także dzieci i najbliższej rodziny. Aby rozprawa trwała jak najkrócej, warto prawidłowo przygotować wszelkie dokumenty i dokładnie opisać sytuację.

  Pozew o rozwód – alkoholizm wzór:

  Istotne są również wszelkie dowody w przypadku, gdy został złożony pozew o rozwód z winy męża alkoholika lub żony.

  Życie po rozwodzie z alkoholikiem 

  Niektórzy żałują rozwodu z powodu alkoholu. Z czasem doskwiera tęsknota, a miłe niegdyś wspomnienia powracają jak bumerang. Trwanie w małżeństwie z osobą uzależnioną, która nie dostrzega problemu i nie chce się leczyć, nigdy nie jest dobrym wyborem. Rozwód z alkoholikiem, czy też osobą zdrową bez zaburzeń zawsze należy do trudnych decyzji. W takich chwilach lepiej nie myśleć o przeszłości. Mózg potrafi oszukiwać człowieka i filtrować wspomnienia pozostawiając wyłącznie te pozytywne w danej chwili. Życie z alkoholikiem w domu często wiąże się ze współuzależnieniem, z którym trudno sobie poradzić nawet po rozwodzie z powodu alkoholu. Terapia może być w takiej sytuacji potrzebna, ale nie musi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje