Medycyna daje coraz więcej odpowiedzi na to, jak radzić sobie z powikłaniami następującymi wskutek zarażenia się koronawirusem SARS-Cov-2.
Czym jest koronawirus i co wywołuje?
Koronawirus SARS-CoV-2, który jest przyczyną zakaźnej choroby COVID-19 zaskoczył wszystkich swoją siłą. Wirus nie tylko szybko się rozprzestrzenia, ale naraża każdego człowieka bez względu na stan zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 30.01.2020 roku ogłosiła stan epidemii, a następnie 11.03.2020 roku czas ogólnoświatowej pandemii. W większości przypadków COVID-19 przebiega bezobjawowo lub w sposób łagodny.

Koronawirus najczęściej porównany jest do grypy lub zwykłego przeziębienia, ze względu na podobne objawy. Powikłania po COVID-19 są jednak znacznie poważniejsze. Bez odpowiedniej rehabilitacji oddechowej i fizjoterapii pacjent może mieć trudność w powrocie do zdrowia.
Występujące objawy i leczenie koronawirusa:
- podwyższona temperatura ciała – gorączka,
- kaszel suchy,
- uczucie zmęczenia,
- bóle głowy, gardła oraz mięśni,
- brak węchu i smaku,
- rozwolnienie – biegunka,
- problemy z oddychaniem – ucisk w klatce piersiowej, trudności z nabraniem powietrza.
Sposób leczenia COVID-19 jak na razie nie jest ściśle określony. Zwykle w poważnych przypadkach lekarze starają się walczyć z objawami koronawirusa, jak i powikłaniami związanymi z zaburzeniem oddychania. Rehabilitacja po covidowa może być potrzebna w wielu przypadkach, ze względu na osłabione płuca wymagające regeneracji (mięśnie, oskrzela, pęcherzyki płucne). W innym razie powrót do sprawności fizycznej może trwać dłużej.
Rehabilitacja po covidowa – jak leczyć koronawirusa?
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 może dotknąć każdego z nas. Ludzkość nie jest na niego odporna. W 2021 roku bedzie można skorzystać z szczepienia na covid, przez co choroba nie będzie się szybciej rozprzestrzeniała. Bardziej narażone na zakażenie są osoby z obniżoną odpornością, mające choroby współistniejące – cukrzycę, otyłość, choroby nowotworowe, przewlekłe choroby płuc, serca, nerek oraz starsza część społeczeństwa.
Jak przy każdej chorobie warto, warto wzmocnić organizm za pomocą dostarczenia do organizmu potrzebnych witamin. Proponujemy kroplówki i wlewy witaminowe.
Nadal nie do końca wiadomo, jakie mogą być powikłania po przebyciu COVID-19. Rehabilitacja po covidzie w niektórych przypadkach może być jedynym słusznym sposobem na powrót do zdrowia. Z dostępnych informacji i badań medycznych wynika, że powtarzalnym schorzeniem wynikającym z przebycia COVID-19 jest włóknienia płuc. W tkance płucnej widoczne są zmiany przypominające blizny, które utrudniają właściwą pracę płuc. Medycyna nie zna sposobów na odwrócenie tego procesu, ale dzięki oddechowej rehabilitacji po COVID-19 można go osłabić i spowolnić.
Rehabilitacja pulmonologiczna po koronawirusie i jej cel:
- zredukowanie uczucia duszności,
- zwiększenie pojemności płuc – poprawa wydolności,
- przeciwdziałanie następstwom niewydolności oddechowej i unieruchomienia,
- zapobieganie chorobie zakrzepowo-zatorowej,
- poprawa wymiany gazowej,
- stopniowe zwiększanie aktywności i siły organizmu,
- zmniejszenie uczucia lęku i objawów depresji,
- poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego.
Badania przeprowadzone we Francji udowodniły pozytywny wpływ rehabilitacji oddechowej na zdrowie pacjentów po ciężkiej odmianie COVID-19. Poprawie uległa wydolność płucna, siła mięśni, zmniejszyło się ogólne zmęczenie oraz stany lękowe i depresyjne, a także poprawiła równowaga.
Na czym polega leczenie następstw COVID-19?
Rehabilitacja po covidzie bazuje przede wszystkim na ćwiczeniach oddechowych, które mają poprawić wydolność, wytrzymałość i zregenerować organizm. Specjalista pomaga walczyć nie tylko z osłabieniem układu oddechowego, ale także problemami z pamięcią, koncentracją, depresją, koordynacją i równowagą.
Rehabilitacja po covidowa w przychodni Nasz Gabinet
Pacjenci z chorobą alkoholową wymagają stałego leczenia i wsparcia medycznego. Widząc, jak koronawirus wpływa na zdrowie oraz samopoczucie naszych pacjentów postanowiliśmy zaproponować również konsultację oraz zabiegi z zakresu rehabilitacji po covidowej. Dzięki rekonwalescencji nasi obecni i przyszli pacjenci, a także ich rodziny będą mogli łatwiej poradzić sobie z powikłaniami po zarażeniu się nowym koronawirusem.
Rehabilitacja pulmonologiczna dostępna jest dla każdej chętnej osoby, u której lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do działania. Zabiegi poprawiające wydolność oddechową i kondycję organizmu są przygotowane dla pacjentów, którzy przebyli COVID-19, ale nie związane z nim powikłania. Potrzebne wsparcie może udzielić fizjoterapeuta. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom wzmacniającym poprawia się nie tylko wydolność płuc, ale także stan psychiczny i fizyczny ciała.
Rehabilitację po covidowa w naszej przychodni poprzedza konsultacja z lekarzem. Specjalista oceni, czy proponowane przez nas zabiegi poprawią stan pacjenta i nie zagrożą jego zdrowiu ani życiu. Oceniona zostanie wydolność twoich płuc, stan psychiczny oraz siła organizmu po COVID-19. Koronawirus rehabilitacja w Naszym Gabinecie pozwoli ci wrócić do codziennych obowiązków. Intensywność i rodzaj zabiegów zawsze dostosowujemy zgodnie z potrzebami pacjenta.
Koronawirus – rehabilitacja pocovidowa w Naszym Gabinecie:
- ćwiczenia oddechowe,
- trening wydolnościowy i stacyjny,
- ćwiczenia ogólnousprawniające,
- ćwiczenia poprawiające ułożenie ciała i zmniejszające uczucie duszności,
- techniki wspomagające usuwanie wydzieliny z płuc,
- sposoby na relaksację i poprawę stanu psychicznego.
Według badaczy z uniwersyteckiej kliniki w Innsbrucku (Austria) powikłania takie, jak uszkodzenia w obrębie płuc i serca u pacjentów, którzy przebyli COVID-19 z czasem słabną. Dlatego, jeśli lekarz wyrazi na zgodę, warto zacząć rehabilitację oddechową, poznawczą i poprawiającą psychikę oraz wydolność jak najszybciej.
Zapewniamy również konsultację online dla pacjentów, którzy muszą izolować się od innych. Cykl ćwiczeń wydolnościowych, ich intensywność oraz częstotliwość określa specjalista.

Na jakiej podstawie oceniamy zdolność pacjenta do rehabilitacji i wydolność układu oddechowego?
- siła występujących duszności i ich częstotliwość,
- aktywność klatki piersiowej,
- działanie przepony,
- moc i wydolność mięśni oddechowych,
- głębokość oraz częstotliwość wdechów.
Przeciwwskazania do rehabilitacji po covidowej:
- Świeżo przebyty udar mózgu.
- Krwioplucie lub stan po krwotoku z dróg oddechowych
- Nadciśnienie płucne.
- Przewlekłe serce płucne.
- Nieleczona choroba niedokrwienna serca.
- Zastoinowa niewydolność krążenia.
- Schorzenia przewlekłe o zaostrzonych objawach.
- Przebyty zabieg chirurgiczny w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Domowa rehabilitacja COVID po przebytej chorobie
Rehabilitacja po covidowa nie zawsze musi oznaczać wizytę w przychodni. Niektóre z ćwiczeń, które zaleci ci specjalista, możesz wykonać samodzielnie w domu. Pamiętaj, zanim zdecydujesz się na którekolwiek rozwiązanie, skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą- aby uniknąć nasilenia niewydolności oddechowej oraz nie rozpoczynać rehabilitacji oddechowej zbyt wcześnie. Zabieg powinien być dostosowany do twoich możliwości oraz aktualnego stanu zdrowia związanego z wydolnością krążeniowo-oddechową.
Techniki zmniejszające uczucie duszności po przebytej chorobie COVID-19:
1. Położenie się na boku z podparciem pod głową.
Głowa i szyja powinny być podparte np. poduszkami, kolana delikatnie ugięte, a ciało ułożone na boku.

2. Forma siedząca wraz z pochyleniem ku przodowi.
Zajmij miejsce na krześle przy biurku lub stole. Pochyl się do przodu – głowę połóż na poduszkach, a ramiona pozostaw luźno na blacie. Ćwiczenie można również zastosować bez podparcia.

3. Postawa siedząca z pochyleniem ku przodowi (bez użycia stołu).
Podczas siedzenia pochyl się do przodu tak, aby łokcie pozostały na kolanach lub oparciu krzesła/fotela.

4. Ćwiczenie na stojąco z pochyleniem ku przodowi i podpieraniem rąk.
W trakcie stania pochyl się ku przodowi i oprzyj ręce o mebel, parapet lub inny stabilny obiekt.

5. Ćwiczenie na stojąco z podparciem pleców.
Oprzyj plecy o ścianę, a ręce ułóż luźno wzdłuż ciała. Rozstaw lekko stopy i odsuń je od ściany na ok. 30 centymetry.

Ćwiczenia poprawiające oddychanie:
1. Oddychanie kontrolowane
- Znajdź wygodne miejsce do siedzenia. Ważne jest, abyś mógł się jednocześnie oprzeć plecami.
- Jedną z dłoni ułóż na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu.
- Skoncentruj się na swoim oddechu – oczy możesz zamknąć lub pozostawić otwarte.
- Powoli oddychaj przez nos, jeśli możesz, a powietrze wydychaj ustami.
- W trakcie ćwiczenia ręka na brzuchu będzie wyżej niż ta na piersi.
- Ćwiczenie powinieneś wykonywać powoli i starannie. Nie spiesz się i pozwól, aby oddech się uspokoił.

2. Oddychanie w tempie (szczególnie przydatne przy wzmożonym wysiłku)
- Czynność podziel na kilka sekwencji oddechowych – dzięki temu będziesz odczuwać mniejsze zmęczenie.
- Zadbaj o pobranie powietrza przed rozpoczęciem czynności wymagającej wysiłku np. zanim pokonasz kolejny stopień schodów.
- Pobieraj kolejną dawkę powietrza w kulminacyjnym momencie działania np. w trakcie kontynuowania spaceru pod górę.
- Nabieraj powietrze przez nos, a wydychaj przez usta.

Jeśli doświadczysz nagłej duszności, poczujesz ucisk albo ból w klatce piersiowej, wystąpią nudności, bóle i zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, kołatanie serca, nadpotliwość zakończ ćwiczenia i skontaktuj się z lekarzem. Bez względu na swój stan pamiętaj o odpoczynku, wysypianiu się, zbilansowanej diecie i nawadnianiu. Zrezygnuj również z używek takich jak papierosy i alkohol.