Psychoza alkoholowa – objawy i leczenie halucynozy

Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do poważnych zmian w organizmie alkoholika. Jedną z nich są choroby psychiczne z niebezpieczną psychozą alkoholową na czele. Dlaczego jest tak groźna dla zdrowia, jak się objawia i czy można ją wyleczyć?

Spis treści

  Co to jest psychoza alkoholowa?

  Psychoza alkoholowa jest to stan psychiczny spowodowany nadmiernym spożyciem alkoholu. Stan ten charakteryzuje się występowaniem zaburzeń psychotycznych. Osoba w psychozie alkoholowej nieprawidłowo spostrzega rzeczywistość i odczuwa szereg niepokojących objawów fizycznych.

  Psychoza alkoholowa – przyczyny

  Negatywny wpływ alkoholu jest powszechnie znany i wielokrotnie opisywany, jednak należy nieustannie o nim przypominać, aby ustrzec coraz więcej osób przed zbyt częstym sięganiem po kieliszek.

  Przyczyny psychozy alkoholowej nie są dokładnie znane, dlatego ta choroba jest groźna dla zdrowia człowieka i nie opracowano jeszcze terapii zapobiegającej psychozie alkoholowej u osoby uzależnionej. Ustalono, że możliwą przyczyną schorzenia jest spożywanie napojów procentowych, które uszkadzają neuroprzekaźniki znajdujące się w mózgu. Powstałe defekty są wynikiem zjawisk nie zawsze możliwych do wykrycia, jednak ustalono, że alkohol ma znaczący wpływ na ich wystąpienie. Przyczyny psychozy alkoholowej są wciąż tajemnicą, dlatego warto podjąć walkę z nałogiem, aby zminimalizować możliwość wystąpienia tej choroby.

  Psychoza alkoholowa – objawy omam i halucynozy

  Objawy psychozy alkoholowej odczuwane są na dwóch poziomach: psychicznym oraz fizycznym. W polskiej psychiatrii halucynozę dzieli się na przewlekłą i ostrą. Oba rodzaje tej psychozy – ostra i przewlekła, mają wiele wspólnych punktów.

  Przeczytaj także: Jakie występują objawy fizyczne i psychiczne w chorobie alkoholowej? – alkoholizm

  Psychoza to głównie zaburzenia percepcji, czyli odczuwania rzeczywistości. Spojrzenie chorego zachowuje pewne cechy realności, jednak jest ubarwiona objawami psychotycznymi. Osoba będąca w stanie psychozy ma problemy z odróżnieniem zjawisk realnych od wytworów umysłu owładniętego chorobą.

  Do objawów halucynozy alkoholowej zalicza się zaburzenia myślenia, omamy słuchowe i urojenia. Oba rodzaje psychoz mają podobne cechy, jednak wyróżnia się wśród nich pewne charakterystyczne właściwości opisane poniżej.

  Jak wygląda ostra psychoza alkoholowa?

  Ostra psychoza alkoholowa, nazywana również delirium tremens, majaczenie drżenne alkoholowe czy potocznie – biała gorączka, jest najczęściej spotykanym zaburzeniem wśród psychoz alkoholowych. Pojawia się w wyniku odstawienia alkoholu po co najmniej kilkuletnim intensywnym i regularnym jego spożyciu. Osoba w pełni uzależniona psychicznie i fizycznie od alkoholu jest narażona na odczuwanie niebezpiecznych objawów, pośrednio prowadzących nawet do śmierci chorego.

  Depresja po alkoholu

  Najbardziej charakterystycznym objawem ostrej psychozy alkoholowej są omamy wzrokowe znane powszechnie jako przewidzenia. To błędne przekonanie o występowaniu błysków, kształtów a nawet pełnych sylwetek ludzkich czy scen ze wspomnień osoby owładniętej psychozą. Obrazy te są nieprzyjemne i uciążliwe dla osoby w stanie ostrej psychozy alkoholowej.

  Do omamów wzrokowych występujących w psychozie ostrej dołączają wszelkiego rodzaju urojenia takie jak, na przykład urojenia prześladowcze (przeświadczenie o byciu śledzonym) czy urojenia o zdradzie znane również jako syndrom Otella.

  Przewlekła psychoza alkoholowa

  Przewlekła psychoza alkoholowa, tożsama z pojęciem halucynozy alkoholowej jest rzadziej spotykanym rodzajem psychozy. Od ostrej psychozy alkoholowej różni się przewagą omamów słuchowych.

  Słyszenie nieistniejących głosów nasuwa skojarzenia ze schizofrenią, dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie choroby i oprócz leczenie samej psychozy, podjęcie terapii alkoholowej.

  W przypadku przewlekłej psychozy, chory odczuwa istnienie dźwięków wewnątrz umysłu chorego lub na zewnątrz, w otaczającym środowisku. Dźwięki rozróżniane przez chorego mogą wystąpić jako proste hałasy (stukanie, trzaskanie), głosy należące do chorego lub nieistniejących osób jako rozkazy, fragmenty historii lub negatywne oceny.

  Psychoza alkoholowa na przykładach

  Psychoza alkoholowa w jej szczegółowych odmianach  została przez nas opisana w pozostałych artykułach. Zespół kompleksu Otella, czyli alkoholowy obłęd zazdrości występuje prawie wyłącznie u mężczyzn. Jest to psychoza przewlekła, w której leczona powinna zostać także współuzależniona partnerka.

  Długotrwałą psychozą jest również psychoza Korsakowa spowodowana przez niedobór witaminy B11, a objawiająca się zaburzeniem pamięci.

  Negatywnym skutkiem uzależnienia od alkoholu jest depresja alkoholowa – często o zabarwieniu psychotycznym, czyli na przykład z elementami oceniających negatywnie głosów, które poniżają chorego i niszczą jego pewność siebie.

  Czy psychoza alkoholowa jest niebezpieczna?

  Psychoza alkoholowa jest niebezpieczna z wielu względów. Przede wszystkim uniemożliwia alkoholikowi normalne funkcjonowanie.

  Chory żyjący w świecie urojeń alkoholowych nie potrafi odróżnić rzeczywistości od fikcji stworzonej przez umysł dotknięty zaburzeniem. Obserwowane przez alkoholika obrazy lub słyszane przez niego głosy mają destrukcyjny wpływ i są niezaprzeczalnie ogromną traumą.

  Chory owładnięty omamami może stanowić ryzyko dla siebie i dla innych ludzi. Powszechnie znane są przypadki samookaleczania osoby w psychozie spowodowanego przez odczuwanie insektów pełzających pod jego skórą, usiłowanie samobójstwa wykonane z rozkazu nieistniejących głosów, występowania agresywnych zachowań nawet wobec osób całkiem obcych względem chorego czy innych niebezpiecznych skutków psychozy alkoholowej.

  Uwaga! Niezależnie od przebiegu, wszystkie rodzaje psychozy muszą podlegać hospitalizacji.

  Psychoza alkoholowa – jak leczyć?

  W doraźnym leczeniu psychozy niezbędna jest wizyta w szpitalu. Osoby chore leczy się za pomocą środków farmakologicznych takich jak benzodiazepiny lub neurolepyki.

  Osłabiony organizm alkoholika wymaga także stosowania elektrolitów w celu uzupełnienia ich poziomu i odpowiedniego nawodnienia niezbędnego do prawidłowej pracy narządów. Szybkie działanie w przypadku pojawienia się psychozy minimalizuje niebezpieczeństwo powstania trwałych uszkodzeń mózgu.

  Aby zapobiegać wystąpieniu psychoz należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. W walce z alkoholizmem koniecznym może okazać się detoks alkoholowy, a następnie zaszycie esperalu. Niemniej istotne jest również zrozumienie problemu choroby alkoholowej, któremu mogą pomóc spotkania z terapeutą.

  Alkoholizm jest poważną chorobą, mogąca wywołać nawet skutek śmiertelny, dlatego po podjęciu decyzji o leczeniu, warto wybrać placówkę specjalizującą się w tym rodzaju uzależnienia. Psychoza alkoholowa to problem, który należy leczyć.

  Nasz Gabinet zatrudnia wykwalifikowanych lekarzy i oferuje leczenie alkoholizmu na wszystkich wspomnianych płaszczyznach.

  Warto przeczytać

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Czytaj więcej Akceptuje