Terapia grupowa jest jedną z bardziej popularnych, efektywnych i zalecanych form terapii dla osób zmagających się z uzależnieniem, w tym również z uzależnieniem od alkoholu.
Niezależnie od tego, w której fazie choroby, znajduje się osoba uzależniona, zawsze ma szansę na zatrzymanie choroby i zapobieganie dalszym jej skutkom. Od tego momentu może zacząć odbudowywać swoje zdrowie i życie, które najpewniej ucierpiało na skutek (niekiedy wieloletniego) nadużywania alkoholu.
Uzależnienie jest chorobą postępującą. Nieleczone niestety jest również schorzeniem śmiertelnym.
O uzależnieniu mówimy, gdy w ciągu ostatniego roku, wystąpiły przynajmniej 3 spośród niżej wymienionych objawów:
Uzależnienie jest chorobą, nad którą można zapanować, jednak wymaga to podjęcia specjalistycznego leczenia.
Wiemy, że rodzina i bliscy osób uzależnionych zazwyczaj mają niewielkie lub w ogóle nie mają dla siebie wsparcia i pomocy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą pomocy, którą mogą Państwo uzyskać u nas.
Uzależnienie to problem całej rodziny. Życie z osobą uzależnioną oznacza dla jego bliskich doświadczanie wielu trudności, niekiedy wręcz cierpienie, zaniedbywanie własnych potrzeb, doświadczanie trudności emocjonalnych. Rodziny osób uzależnionych, tak samo, jak sam uzależniony, potrzebują fachowego wsparcia i pomocy.
Wieloletnie trwanie u boku osoby uzależnionej powoduje, że osoby z najbliższego otoczenia chorego współuzależniają się. Bliscy chorego (np. żona, mąż, rodzice, dzieci) stopniowo dostosowują swoje zachowanie i potrzeby do zachowań zarządzanych przez uzależnienie. Niekiedy osoby współuzależnione, dopiero po latach trwania u boku chorego, orientują się, że żyją życiem alkoholika. Zaczynają dostrzegać jak wysokie szkody, m.in. emocjonalne ponosiły i ponoszą, gdy próbują uchronić osobę chorą przez wpadnięciem w kolejny ciąg lub gdy załatwiają kolejny detoks alkoholowy i dbają o jego potrzeby. Żeby móc zacząć odzyskiwać swoje życie, potrzebne jest im wsparcie, często specjalistyczne.
Podczas konsultacji specjalista poznaje problem i trudności pacjenta. Rozpoznaje obszary, w których te trudności są najbardziej przez odczuwane. Podczas konsultacji, pacjent może uzyskać wsparcie oraz informacje odnośnie różnych, możliwych form pomocy dla siebie.
Konsultacje nie są równoznaczne z rozpoczęciem terapii, jednak mogą być wstępem do wspólnej pracy z terapeutą, nad swoimi problemami.
Program terapii jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i problemów pacjenta określonych po wstępnych konsultacjach.
Rozmowy odbywające się podczas sesji i konsultacji objęte są zasadą poufności, co znaczy, że terapeuta zachowuje dyskrecję w sprawie pacjenta.
Oferujemy naszym pacjentom możliwość skorzystania z bezpłatnych telefonicznych konsultacji z psychologiem lub terapeutą uzależnień. Z konsultacji mogą korzystać osoby pełnoletnie.
Podczas konsultacji można:
Dzięki takim konsultacjom pacjent może uzyskać szybką informację lub podpowiedź w ważnej dla niego sprawie. Warto jednak pamiętać, że możliwości psychologa lub terapeuty w rozmowie telefonicznej są ograniczone. Konsultacja telefoniczna nie zastąpi wizyty w gabinecie i rozmowy „twarzą w twarz” ze specjalistą.
Zastrzegamy prawo do odmówienia konsultacji w sytuacji wykraczającej poza problem uzależnienia lub współuzależnienia. Nie każdy problem będziemy mogli omówić przez telefon tak, jak Państwo by tego potrzebowali. Konsultacje mają charakter głównie informacyjny.